Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jaką książkę obecnie czytacie i jaką polecacie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
601 odpowiedzi w tym temacie

#241 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 02 sierpień 2017 - 18:17

Słowo się rzekło... Elżbieta Cherezińska "Płomienna korona".

 

plomienna_korona.jpg

Jestem w połowie książki i nie mogę się oderwać.


Użytkownik kuba edytował ten post 03 sierpień 2017 - 09:02
Usunięcie powtórzonych wyrazów

  • 1

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#242 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 08 sierpień 2017 - 20:07

Salman Rushdie "Wstyd".

 

wstyd-b-iext43251404.jpg


  • 0

#243 Ozim88

Ozim88

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 10:31

Ja ostatnio wziąłem się za fantastykę Polska. Przeczytałem całe 7 tomów Wiedźmina,  4 tomy Pana lodowego ogrodu, a teraz Kroniki Jakuba Wędrowycza :)


  • 0

Szukasz pomoc z spisaniem umowa kupna sprzedaży pojazdu. Pisz śmiało do mnie.


#244 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 31 sierpień 2017 - 15:56

"Obywatelka" Manuela Gretkowska.

Narratorką książki jest Manuela. Akcja dzieje się w czasie rzeczywistym,współczesnym. (Trafia do galerii Jana Wołka na rynku w Krakowie). Opisuje rzeczywistość całościowo-od postaw Polaków po osobiste poglądy głównie te polityczne bo Gretkowska to obywatelka,feministka (książki kobiece nazywa bzdurnością,walczy o prawa kobiet itd,) Fabuła opiera się na polityce,jest pisana w czasie kiedy Giertych był ministrem oświaty. Jeden z ciekawszych opisów polityki to komentarz pediatry: "Znam niektórych polityków od małego,nie uwierzycie państwo ale wpisywałam im: Rozwój psychoruchowy prawidłowy. Teraz mi wstyd" Potem zakłada "Partie Kobiet" książka jest opisem jej działalności jak i tego, że kobieta potrafi być bardzo silna,ale potrzebuje wsparcia partnera. (A zawsze mi się wydawało, że feministki to negują-pomyliłam się.)

Współczesny obraz zarówno polityki,problemów kobiet jak i rodziny.

 

69751_1214909013_a469_p.jpeg


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#245 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 12:50

Monika Bułaj "Nur. Zapiski afgańskie". Nieco liryczna, subiektywna podróż Polki do Afganistanu. Preferuję raczej dobrą, polską szkołę reportażu niż opisywanie świata oczywistego dla autorki, ale niekoniecznie dla czytelnika. W paru miejscach można doszukać się klasycznego opisania zastanej rzeczywistości, ale to jednak zbyt mało - przynajmniej dla mnie. Niemniej jednak książkę czyta się dobrze, a zdjęcia, zwłaszcza te czarno-białe, są bardziej wymowne niż strony zadrukowanego tekstu.

 

556950-352x500.jpg


  • 0

#246 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 15 wrzesień 2017 - 14:05

"Rozdarta zasłona" to drugi z serii kryminałów, napisanych przez Marylę Szymiczkową. Pod tym pseudonimem kryją się Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Tym razem w Krakowie, który jest częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego, profesorowa Szczupaczyńska prowadzi śledztwo mające wykryć mordercę jej służącej, Karoliny.

 

512713-352x500.jpg?_ga=2.22289659.119960

 

Zaczęłam czytać "Dygot" Jakuba Małeckiego. Melancholijna, opowiedziana w baśniowym stylu historia zwykłych, prostych ludzi.

 

427587-352x500.jpg?_ga=2.94106973.119960


  • 0

#247 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 12 październik 2017 - 19:32

"Dygot" - jedna z najlepszych polskich powieści, jakie ostatnio czytałam. Po jej lekturze, trudno mi było znaleźć coś równie dobrego, więc sięgnęłam po powieść historyczną Victorii Gische "Brzydka królowa.Elżbieta Rakuszanka". Za nazwiskiem Gische, kryje się Polka, Ślązaczka. Pisze nieźle, ale szału nie ma. Daleko jej do Cherezińskiej,

 

599354-352x500.jpg


  • 0

#248 Al_Bundy

Al_Bundy

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 600 postów

Napisano 02 listopad 2017 - 15:37

Biegański to prymitywny nacjonalista, antysemita, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który podczas II wojny światowej wspiera nazistów, potem zaś sam ginie wobozie koncentracyjnym. Shylock to chciwy Żyd, który żyje z lichwy i dla pieniędzy gotów jest człowieka poćwiartować. Pierwszy był bohaterem powieści Williama Styrona „Wybór Zofii”, drugi pojawia się w „Kupcu weneckim” Szekspira. Obaj służą za pojemne metafory autorce książki „Bieganski – The Brute Polak Stereotype, Its Role in Polish-Jewish Relations and American Popular Culture” („Biegański – stereotyp brutalnego Polaka ijego rola wstosunkach polsko-żydowskich oraz amerykańskiej kulturze masowej”). Danusha V. Goska, Amerykanka polskiego pochodzenia, która wykłada literaturę na Uniwersytecie Williama Patersona wNew Jersey, zastanawia się w niej, skąd biorą się etniczne stereotypy – antypolskie, ale nie tylko – i dlaczego tak wielka jest siła ich oddziaływania.32024686._UY630_SR1200,630_.jpg


  • 0
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#249 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 05 listopad 2017 - 21:04

O Bizancjum i jego władcach wiemy sporo. A czy nasza rozciąga się na postacie bizantyjskich królowych i księżniczek? Trochę światła na ich życie i pozycje w mocno zhierarchizowanym  świecie, próbują rzucić polscy badacze Małgorzata Leszka, Mirosław Leszka w monografii "Bazylisa. Świat bizantyńskich cesarzowych (IV-XV wiek)".

Czyta się ją dobrze, choć wielość informacji nieco przytłacza.

 

567753-352x500.jpg


  • 0

#250 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 15 listopad 2017 - 13:12

Ken Follett, co trzeba mu przyznać, potrafi opowiadać, a ściślej rzecz ujmując, potrafi pisać. Od jego powieści trudno się oderwać i mimo,że do najcieńszych pozycji nie należą.

Wczoraj zaczęłam trzecią część trylogii historycznej: "Słup ognia". Wcześniejsze tomy to "Filary ziemi" i "Świat bez końca".

 

597124-352x500.jpg


  • 0

#251 Subemelaradio

Subemelaradio

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 24 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 08:22

Uwielbiam Czytać  :D 

Obecnie Tanya Valko "Arabska Żona"


  • 0

#252 Al_Bundy

Al_Bundy

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 600 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 11:17

przepowiednie.png?w=498&h=3219780813125596_hollywoods_war_with_polandwojna-nieznana7LIPCA.jpg


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 23 listopad 2017 - 14:03

  • 0
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#253 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 20:00

"Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach" Anny Brzezińskiej, to kolejna pozycja traktująca o kobietach w przeszłości. Wczoraj zaczęłam czytać i zapowiada się ciekawie.

 

596226-352x500.jpg


  • 0

#254 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3580 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 24 listopad 2017 - 08:12

Theodor Plievier "Kulisi Cesarza"

 

 

R4uf3k1.jpg

 

Czy zła książka może być dobra? Okazuje się że tak. Theodor Plievier był pisarzem, delikatnie mówiąc, kiepskim. Jego warsztat pisarski pozostawia wiele do życzenia. Na czym jednak polega wartość tej książki? Na tym, że autor był uczestnikiem opisywanych przez siebie wydarzeń, ta książka jest sumą doświadczeń z I wojny światowej, doświadczeń jego i ludzi którzy wraz z nim służyli. Dzięki tej książce możemy się dowiedzieć jakie stosunki panowały w Kaiserliche Marine. Możemy spojrzeć na bitwę jutlandzką oczami szeregowego marynarza, możemy zobaczyć jak wyglądał "werbunek" do cesarskiej marynarki wojennej, dowiemy się co było przyczyną buntów w Kilonii w 1918, jak wyglądały rejsy rajderów itp.

 

Niestety najnowsze wydanie tej książki pochodzi z lat 80, nie dostaniecie jej w księgarniach. Można ją upolować w antykwariatach i na Allegro.

 

 

P.S. Posty nie na temat, zostały usunięte z wątku i obecnie znajdują się w Tartarze.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#255 thraikill

thraikill

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 11:16

Obecnie czytam "Polacy w armii Kajzera" Ryszarda Kaczmarka. Ksiązka jest dla mnie podwójnie interesująca, ponieważ jeden z moich pradziadków, walczył pod Verdun.

 

246723-352x500.jpg


  • 0

#256 moro

moro

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 11:24

Obecnie czytam " Q Taniec Śmierci" Luthera Blisseta. To fascynująca opowieść dziejąca się w czasach Reformacji. Akcja powieści sprowadza się do rozgrywki między dwoma głównymi bohaterami. Jeden jest gorącym zwolennikiem Reformacji, drugi agentem kardynała Carafy.
  • 1

#257 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 22 grudzień 2017 - 21:39

Czytam teraz "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów" D. Feldmann. Powieść to poruszające wspomnienia o dorastaniu i ucieczce z rygorystycznej chasydzkiej społeczności. Deborah Feldman w przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów, życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na zniewolenie.


  • 0

#258 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 26 grudzień 2017 - 18:08

Marlon James "Księga nocnych kobiet". Napisana lapidarnym, dosadnym językiem opowieść o niewolnicach, żyjących na przełomie XVIII i XIX w. na Jamajce. Dobra, mocna powieść.

593170-352x500.jpg


  • 0

#259 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 04 styczeń 2018 - 09:57

Jestem w trakcie czytania "Chwały Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie" Anthony'ego Everitt'a. Bardzo dobra pozycja popularnonaukowa dotycząca nie tylko Aten, ale także innych greckich polis, z którymi ojczyzna Temistoklesa i Peryklesa utrzymywała kontakty handlowe, dyplomatyczne i toczyła wojny.

 

606020-352x500.jpg


  • 0

#260 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 27 styczeń 2018 - 19:16

Czytam pierwszą część trylogii o królowej Francji, Eleonorze Akwitańskiej pt. "Pieśń królowej", napisanej przez Elizabeth Chadwick.

 

545874-352x500.jpg


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych