Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jaką książkę obecnie czytacie i jaką polecacie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
283 odpowiedzi w tym temacie

#281 marder

marder

evil admin

• Administrator
  • 2737 postów

Napisano 05 wrzesień 2018 - 18:24

rodowod-slowian-w-iext50072173.jpg

Interesujące spojrzenie na pochodzenie ludów słowiańskich i ich kulturę.

• 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

#282 Monia74

Monia74

Gawędziarz

• Moderator
  • 1134 postów

Napisano 11 wrzesień 2018 - 17:54

Przeczytałam Scholastique Mukasonga "Panna Maria Nilu". Akcja toczy się w prestiżowym liceum w Rwandzie w latach 70-tych XX wieku. Już wówczas wśród dziewcząt, mających stanowić elitę kraju, kształcących się w prestiżowym liceum, odczuć można napięcie między przedstawicielkami wrogich sobie plemion Hutu i Tutsi. 

Za kilkanaście lat nabrzmiewający konflikt skończy się straszną rzezią. 

500489-352x500.jpg

Teraz czytam książką zupełnie inną w swoim klimacie, której akcja toczy się niespiesznie. Autor czarując językiem, starając się oddać rosyjskiego ducha. Dla kogoś z zachodu jest to ryzykowne przedsięwzięcie, lecz Amor Towles w powieści "Dżentelmen w  Moskwie" radzi sobie nie zgorzej.

580330-352x500.jpg

• 2

#283 Al_Bundy

Al_Bundy

Sufler

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 350 postów

Napisano 18 wrzesień 2018 - 12:32

przedsiebiorstwo-holokaust,pd,3006.jpg

Tu posłużę się przykładem mojej matki. Jako osoba, która przeszła warszawskie getto, obóz koncentracyjny na Majdanku i obozy pracy niewolniczej w Częstochowie i Skarżysku-Kamiennej, otrzymała ona od władz niemieckich odszkodowanie w wysokości tylko 3,5 tys. dol. Jednak inne żydowskie ofiary (z których wiele faktycznie nie było ofiarami) otrzymały od Niemiec dożywotnie renty o łącznej wartości sięgającej setek tysięcy dolarów. Pieniądze przekazane Konferencji Roszczeniowej były przeznaczone właśnie dla tych żydowskich ofiar, które wcześniej otrzymały tylko minimalne odszkodowania.

[…]

Chociaż moja matka otrzymała rekompensatę w wysokości tylko 3,5 tyś. dol., inni zaangażowani w proces odszkodowawczy zyskali całkiem sporo. Jak wynika z doniesień prasowych, roczna pensja Saula Kagana, wieloletniego dyrektora Konferencji Roszczeniowej, wynosi 105 tys. dol. W przerwach w pełnieniu tej funkcji, Kagan kierował jednym z nowojorskich banków i został skazany za 33 wykroczenia, polegające na umyślnym sprzeniewierzeniu funduszy i kredytów. Wyrok został unieważniony dopiero po wielu apelacjach.) Alfonse D'Amato, były senator z Nowego Jorku, zajmuje się mediacją w sprawach zbiorowych pozwów ofiar holokaustu przeciwko niemieckim i austriackim bankom, licząc sobie po 350 dol. za godzinę, plus wydatki. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tej działalności D'Amato zarobił 103 tys. dol. Wcześniej Wiesel publicznie wychwalał go za „wrażliwość wobec żydowskich cierpień". Lawrence Eagleburger, sekretarz stanu w administracji prezydenta George'a Busha seniora, zarabia rocznie 300 tys. dol. jako przewodniczący Międzynarodowej Komisji d/s Roszczeń Ubezpieczeniowych z Czasów Holokaustu (International Commission On Holocaust-Era Insurance Claims). Zdaniem Elana Steinberga ze Światowego Kongresu Żydów, „ile by nie zarabiał, to i tak jest to dla nas bardzo korzystne". Kagan w 12 dni, Eagleburger w 4 dni, a D'Amato w 10 godzin zarabiają tyle, ile moja matka dostała za cierpienie hitlerowskich prześladowań przez sześć lat.

Wersja pdf książki:

https://ruchbiblijny...k/holokaust.pdf

Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 18 wrzesień 2018 - 12:33

• 0
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#284 Monia74

Monia74

Gawędziarz

• Moderator
  • 1134 postów

Napisano 19 wrzesień 2018 - 18:23

"Pokolenie zimy" to pierwsza cześć trylogii Wasilija Aksionowa.

Opowiada dzieje rodziny Gradowów na tle burzliwej i krwawej historii ZSRR, począwszy od lat 20-tych XX w.

532263-352x500.jpg

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych