Monika90-droga jest taka:
REFUNDACJA NA ZAKUP SPRZĘTU ORTOPEDYCZNEGO
Potrzebne zlecenie od lekarza
Osoby niepełnosprawne mogą starać się o sprzęt ortopedyczny sfinansowany w całości lub częściowo przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W zależności od rodzaju dysfunkcji, mają bowiem prawo ubiegać się o środki z Funduszu na zakup sprzętu ortopedycznego lub innych przedmiotów pomocniczych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania.
Przedmiotami ortopedycznymi, o które mogą występować osoby niepełnosprawne, są między innymi wózki inwalidzkie, kule, protezy, białe laski. Aby fundusz współfinansował ich zakup, niepełnosprawni czy niewidomi muszą mieć wystawione przez lekarza zlecenie na zakup sprzętu. Może je wypisać np. lekarz rehabilitacji medycznej, okulista, reumatolog, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, chirurg, ortopeda, neurolog i felczer ubezpieczenia zdrowotnego. O opłacenie na przykład zakupu białej laski można strać się raz na 2 lata, przy założeniu, że jej cena nie przekracza 40 zł. Okres ten może być w niektórych przypadkach skrócony – np. w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Decyduje o tym lekarz. Musi on wystąpić do funduszu ze specjalnym wnioskiem, zawierającym wyczerpujące uzasadnienie medyczne częstszej zmiany sprzętu ortopedycznego.
Wymagana zgoda Funduszu
Każde zlecenie na refundowany zakup przedmiotu ortopedycznego lub innych środków pomocniczych wymaga potwierdzenia przez wojewódzki oddział NFZ, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby potrzebującej. Należy pamiętać, że zlecenie traci ważności po upływie 90 dni od daty wystawienia. Bieg tego terminu jest zawieszany na czas oczekiwania na potwierdzenie zlecenia. W przypadku czasowego pobytu osoby niepełnosprawnej poza miejscem zamieszkania, potwierdzenie zlecenia można uzyskać w oddziale funduszu właściwym dla tego miejsca.
Potwierdzone i zaakceptowane przez fundusz zlecenie można realizować w dowolnie wybranej przez osobę niepełnosprawną placówce, zajmującej się zaopatrzeniem w sprzęt ortopedyczny lub inne środki pomocnicze. Trzeba jednak pamiętać, że musi ona działać w ramach podpisanego kontraktu z NFZ. O wykaz takich placówek należy pytać w wojewódzkich oddziałach NFZ.
Każde zlecenie na refundowany zakup wymaga potwierdzenia przez wojewódzki oddział NFZ
Bezpłatnie tylko w limicie
Planując zakup sprzętu ortopedycznego i chcąc skorzystać ze środków NFZ, warto sprawdzić jego cenę i ustalić, czy mieści się ona w ustalonym limicie cenowym. Jeżeli go przekracza, to fundusz może odmówić sfinansowania zakupu sprzętu, bo płaci jedynie do ustalonego limitu. Wszystko ponad należy zapłacić z własnej kieszeni. Limity określa rozporządzenie ministra zdrowi z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie limitu cen dla wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi o takim samym zastosowaniu, ale różnych cenach, oraz limitu cen naprawy przedmiotów ortopedycznych (Dz.U. nr 275, poz. 2732 z późn. zm.).
W przypadku osób, które korzystają np. z pieluchomajtek, cewników czy worków do zbiórki moczu, niezbędne jest zlecenie wystawione przez lekarza na tzw. comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze. Osobom takim wydawana jest karta zaopatrzenia comiesięcznego na dany rodzaj środka pomocniczego na okres 12 miesięcy i nie jest wymagane każdorazowe ewidencjonowanie zlecenia przed jego realizacją (jak to ma miejsce w przypadku zakupu sprzętu ortopedycznego). Lekarz zobowiązany jest do odnotowania w karcie jedynie faktu wystawienia zlecenia. Zlecenie na comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze traci ważność po upływie 30 dni od daty jego wystawienia.
Ubezpieczony korzystający z tych środków ma prawo do jednorazowego zaopatrzenia się w nie na okres 3 kolejnych miesięcy. Podobnie jak w przypadku zlecenia na środki ortopedyczne, zlecenie na środki pomocnicze traci ważność po upływie 90 dni od dnia wystawienia. W przypadku braku środków finansowych na pełne pokrycie przez oddział funduszu zakupu niezbędnych środków, na które zostało wystawione zlecenie – termin 90 dni ulega zawieszeniu na czas oczekiwania w kolejce na potwierdzenie zlecenia. Ubezpieczony ma prawo do informacji o pozycji zajmowanej na liście.
Zapamietaj!
• Kartę zaopatrzenia miesięcznego pacjent okazuje lekarzowi, który odnotowuje w niej fakt wystawienia zlecenia, po czym z kartą należy udać się do odpowiedniej placówki realizującej zlecenie na zakup środków pomocniczych.
• Zlecenie na comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze traci ważność po upływie 30 dnia od daty wystawienia.
• Sprzęt ortopedyczny lub inne środki pomocnicze należy kupować tylko w tych placówkach, które mają podpisane umowy z NFZ.
Naprawa sprzętu
Fundusz pokrywa również koszty naprawy przedmiotów ortopedycznych. Podstawą takiej refundacji jest potwierdzony, przez właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego wojewódzkiego oddziału NFZ, wniosek samego zainteresowanego o dokonanie naprawy. Wniosek traci ważność po upływie 30 dni od czasu jego wystawienia. Naprawy przedmiotów ortopedycznych są refundowane w okresie użytkowania danego przedmiotu do kwoty ustalonego limitu. W ramach gwarancji ubezpieczonemu przysługuje bezpłatna naprawa bądź wymiana przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia reklamacji
Źródło:Gazeta Prawna.
Ps.Rower trójkołowy jest traktowany jako sprzęt rehabilitacyjny/pomocniczy.
Mówiąc najprościej: Idziesz do lekarza z wypełnionym wnioskiem (zleceniem) on go podbija plus jeszcze
może (bo nie musi),ze swojej strony dopisać we wniosku dlaczego jego zdaniem potrzebny ci jest taki rower. Z wypełnionym i podbitym drukiem idziesz do PCPR-u w swoim mieście i czekasz na odpowiedź.