Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Ze świata medycyny


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#21 gisi

gisi

  Milczek

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 49 postów

Napisano 07 marzec 2011 - 23:48

Witam
moze pomoge wam przesylajac ten link
na temat komorek macierzystych.
Gisi

http://idw-online.de...s/de/news335231 

Witam
moze pomoge wam przesylajac ten link
na temat komorek macierzystych.
Gisi

http://idw-online.de...s/de/news335231


mozna przetlumaczyc na jezyk Polski
 • 0

#22 graza63

graza63

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 19 marzec 2011 - 01:33

Witajcie-coś nowego w świecie medycyny w USA.

Terapia genowa działa u pacjentów z chorobą Parkinsona


Terapia genowa łagodzi typowe dla pacjentów z chorobą Parkinsona zaburzenia ruchowe, takie jak mimowolne drżenie rąk i sztywność mięśni – wykazały badania, których wyniki publikuje pismo „Lancet Neurology”.

W przeszłości pojawiały się już doniesienia na temat możliwości zastosowania terapii genowej u chorych na parkinsona – postępującego schorzenia neurologicznego, spowodowanego uszkodzeniem neuronów biorących udział w kontroli ruchów, równowagi ciała i emocji. Najnowsza praca jako pierwsza dostarcza jednak przekonujących dowodów nie tylko na bezpieczeństwo, ale i skuteczność terapii genowej w chorobie Parkinsona i każdej innej chorobie neurologicznej - podkreślają autorzy.

- Te badania są dowodem na to, że nadzieje związane z zastosowaniem terapii genowej w chorobach neurodegeneracyjnych (uszkadzających układ nerwowy - PAP) stały się rzeczywistością - komentuje kierujący pracami prof. Peter LeWitt z Fenstein Institute for Medical Research w Manhasset w Nowym Jorku.

Neurolog i jego współpracownicy z siedmiu ośrodków medycznych w USA przeprowadzili badania na 45 pacjentach w wieku 30-75 lat, którzy od minimum 5 lat cierpieli na chorobę Parkinsona i wcześniej reagowali na terapię lewodopą.

Zastosowany przez naukowców gen koduje enzym - dekarboksylazę kwasu glutaminowego (GAD) - odpowiedzialny za syntezę kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym aktywność neuronów w mózgu. W chorobie Parkinsona obniża się nie tylko produkcja neuroprzekaźnika o nazwie dopamina, ale dochodzi też do spadku poziomu GABA - tłumaczy współautor pracy, dr Matthew During z Ohio State University.

Terapeutyczny gen, wbudowany w materiał genetyczny nieszkodliwego wirusa (co ułatwia jego wbudowanie do DNA ludzkiego), wprowadzany jest - w miliardach kopii - przez cewnik do jądra niskowzgórzowego, struktury mózgu biorącej udział w kontroli ruchów ciała. W chorobie Parkinsona jest ono zbyt aktywne, w związku ze spadkiem produkcji GABA.

Z 45-osobowej grupy wybrano 22 osoby, które poddano terapii genowej. 23 pozostali uczestnicy przeszli symulowaną operację, w której neurochirurdzy tylko częściowo wcinali się w czaszkę pacjenta, a zamiast roztworu z kopiami genu wprowadzano im podskórnie sól fizjologiczną.

Okazało się, że po sześciu miesiącach u chorych poddanych terapii genowej zaburzenia ruchowe złagodniały średnio o 23 proc., podczas gdy w grupie kontrolnej - o ok. 13 proc. - Poprawa funkcji motorycznych była widoczna w ok. miesiąc po leczeniu i utrzymywała się bez zmian przez całe sześć miesięcy obserwacji - podkreśla biorący udział w badaniach dr Michael Kaplitt z Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku.

Działania niepożądane terapii – najczęściej bóle głowy i wymioty – były stosunkowo łagodne i szybko mijały.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te rodzą nadzieje na przyszłe zastosowanie terapii genowej u chorych na parkinsona. Badacze zaznaczają zarazem, że konieczne są dalsze badania, by zweryfikować ich obserwacje.

Naukowcy szukają nowych metod terapii choroby Parkinsona, bo obecnie stosowane leki dają dobre efekty tylko przez pewien czas. W miarę rozwoju choroby ich skuteczność spada i pojawiają się działania niepożądane. Również inna metoda, tzw. głęboka stymulacja mózgu nie jest w stanie złagodzić wszystkich objawów u pacjentów z zaawansowaną chorobą.

Jak ocenia Michael Hutchinson z New York University, autor komentarza odredakcyjnego do artykułu, najnowsza praca dostarcza najlepszych jak dotąd dowodów na skuteczność terapii genowej w chorobie Parkinsona, jednak pozostawia bez odpowiedzi wiele pytań, np. o trwałość efektu terapeutycznego, długoterminowe bezpieczeństwo metody oraz o to, czy ma jakąkolwiek przewagę nad głęboką stymulacją mózgu.
Autor: PAP
 • 0
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.

— Phil Bosmans

#23 backsztag

backsztag

  Mruk

 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 93 postów

Napisano 14 sierpień 2011 - 00:04

Witam !
W ostatnich dniach otrzymałem biulletyny: Tulipan nr.1(30)/2011 i Parkinson-Polska nr.3(4)/2011.
Większość zawartych w nich treści jest nam znana. Tym nie mniej powinniśmy je sobie przypominać jak mantrę.
Zarówno słowa zawarte w artykułach wstępnych czy omawiających zagadnienia terapii jak i w przedrukach z zagranicznych czasopism. M.in. w Tulipanie na str. 16 jest informacja o programie fizjoterapeutycznym - leczenie głosem Lee Silvermanna (LSVT). W lutym i w czerwcu informowałem o tej terapii. W roku 2007 w Centrum Przetwarzania Mowy i Języka Uniwersytetu A.M. w Poznaniu opracowano polską wersję programu komputerowego wirtualnego terapeuty mowy LSVT. W tymże czasie certyfikat zezwalający na leczenie pacjentów z zaburzeniami mowy metodą LSVT uzyskało w Polsce 6 słownie sześć osób.
Pozdrawiam.
Andrzej
 • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#24 Armin

Armin

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 199 postów

Napisano 13 kwiecień 2012 - 14:16

Czy zastrzyk z wirusem wyleczy parkinsona?

Pomysł polega na genetycznej modyfikacji komórek mózgu pacjentów. Służy do tego nieszkodliwy wirus wyposażony przez naukowców w potrzebny chorym gen. Wirus wnika do komórek w organizmie człowieka i włącza swój materiał genetyczny (z dołączonym genem) do ludzkiego DNA. Resztę robią już same komórki - produkują potrzebną substancję, co sprawia, że objawy choroby częściowo ustępują.

Gen w strzykawce
Przeprowadzony przez specjalistów z amerykańskiego NewYorkPresbyterian Hospital oraz Weill Cornell Medical Center eksperyment to tzw. pierwsza faza badań klinicznych. Jej celem jest sprawdzenie, czy nowa terapia jest bezpieczna dla ludzi. O testach informuje magazyn "The Lancet".

-Te fantastyczne rezultaty trzeba jeszcze potwierdzić w szerszym badaniu, ale już teraz uważamy, że to kamień milowy nie tylko wleczeniu choroby Parkinsona, ale też generalnie w walce z różnymi schorzeniami neurologicznymi - zapewnia przewodzący naukowcom dr Michael Kaplitt.

Amerykański zespół zajął się genem GAD. - GAD koduje neuroprzekaźnik o nazwie GABA. U chorych na parkinsona występuje nie tylko utrata komórek produkujących dopaminę, ale również zmniejszenie aktywności GABA w mózgu - wyjaśnia dr Matthew During, współautor pracy publikowanej przez "The Lancet".

W badaniach wzięło udział 12 pacjentów - 11 mężczyzn i jedna kobieta. U wszystkich wykonano ten sam zabieg -wstrzyknięto wyposażone w gen GAD wirusy wprost do regionu mózgu o nazwie jądro niskowzgórzowe. Posłużono się wirusami AAV (adeno-associated virus). -W naturze wirusy istnieją tylko po to, aby przekazywać swoje geny komórce gospodarza -tłumaczy dr Kaplitt. -Zmodyfikowaliśmy więc wirus AAV w ten sposób, że przenosi tylko jeden gen - ten, na którym nam zależy - wprost do miejsca objętego terapią.

Pół na pół
- To jest pierwsze badanie tego rodzaju, dlatego dla bezpieczeństwa wstrzyknęliśmy wirusy tylko do jednej połowy mózgu pacjentów -powiedział dr During. -Jednakże, ponieważ choroba obejmuje obie połowy mózgu, dało nam to możliwość porównania półkuli leczonej z nieleczoną.

-Chcieliśmy za pomocą zabiegu w jednym miejscu spowodować wzrost produkcji substancji GABA w całym mózgu. To nie tylko zmieniłoby równowagę chemiczną w jądrze niskowzgórzowym, ale również dostarczyło substancję GABA do innych regionów mózgu, którym brakuje tego neuroprzekaźnika -dodał dr Kaplitt.

Naukowcy przez rok sprawdzali, czy nowatorska metoda terapii nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. - Pod tym względem wypadła wspaniale. Nie było zmian immunologicznych, infekcji, śladów toksyczności -zapewnia dr Kaplitt.

Co dla cierpiących na parkinsona istotniejsze, sprawdzono efektywność manipulacji genetycznych za pomocą wirusów. Posługując się standardową skalą oceny chorych na parkinsona, porównano stan pacjentów przed i kilka miesięcy po terapii. U niektórych z nich poprawa wynosiła od 40 do nawet 65 proc. (przy jednoczesnym podawaniu leków). U chorych, którym nie podawano leków (czyli faktycznie sprawdzono skuteczność wyłącznie terapii genowej), poprawa wyniosła od 25 do 30 proc.

-Polepszenie funkcji motorycznych wystąpiło po stronie ciała kontrolowanej przez półkulę mózgupoddawaną terapii - podkreślił dr During.

Zamiast stymulatorów
Zdaniem autorów badań terapia genowa niedługo zastąpi wykorzystywaną obecnie stymulację elektryczną mózgu. W ten sposób można uniknąć wszczepiania urządzeń do mózgu pacjenta i związanego z tym ryzyka infekcji.

Sukces pionierskich zabiegów jest ukoronowaniem wieloletnich prac amerykańskiego zespołu. Już 13 lat temu dr Michael Kaplitt wraz z dr. Matthew Duringiem obmyślili i opracowali sposób wykorzystania wirusa AAV. W 2003 roku w New York Presbyterian Hospital przeprowadzono pierwszą operację wszczepienia wirusów do mózgu chorego.

- Wierzę, że te przełomowe wyniki badań wykraczają znacznie poza terapię choroby Parkinsona - przyznał dr Kaplitt. -Osiągnięcie tego zajęło nam prawie dwie dekady, ale sądzę, że jest to fundament prac nad terapią genową różnych chorób neurologicznych. Przede wszystkim pokazaliśmy, że genetyczna modyfikacja mózgu chorego człowieka jest bezpieczna.

Źródło: Rzeczpospolita PIOTR KOŚCIELNIAK

Link do powyższego artykułu :
http://mnd.pl/?subac...rt_from=&ucat=
 • 0
Kto chce - szuka sposobów...Kto nie chce - powodów...
"Módl się, żyj nadzieją i nie martw się" - Św.O. Pio"

#25 masato

masato

  Milczek

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 27 postów

Napisano 14 kwiecień 2012 - 13:29

Witajcie!
przeczytałam źródłowy artykuł i zmartwiła mnie data jego publikacji. Sprawdziłam i niestety druga faza badań (ruszyła w 2008) nad tą terapią została zastopowana z powodów finansowych.
pozdrawiam
 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych