Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Stereotypy dotyczace osób niepełnosprawnych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#41 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 09 kwiecień 2010 - 16:03

villemka mysle , ze z ta dziewczynka to juz przesadzasz ma 5 lat a dzieciaki sa zawsze bezposrednie tym bardziej ze to rodzina a nie obce dziecko i chyba nie ma nic krzywdzacego, ze mowi na Ty?? czy to jakas trauma dla Ciebie ze 5 letnia corka brata zony siostry stryja mowi Ty? :) trzeba czasem na luz wrzucic :) pozdrawiam
  • 0

#42 xyz

xyz

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 194 postów

Napisano 10 kwiecień 2010 - 13:47

stereotypy trzeba z nimi walczyc :)mam nadzieje ze ten portal uswiadomi co niektorym pewne sprawy.

Obawiam się, że dużo pełnosprawnych tutaj nie wchodzi... No chyba, ze rodzina lub przyjaciele ON.

Więc, moze i ja napisze kilka słów...
Mam mózgowe porazenie, czterokonczynowe aczkolwiek radze sobie w większości czynnosciach sama. Mam lekka wade wymowy, a gdy sie denerwuje to sie poglebia i wiadomo...

Jak wiadomo, zdarza sie, ze ludzie z tym schorzeniem, czasem mogą byc uposledzeni lub mniej rozwinieci.
Irytujacy jest fakt, ze duza czesc spoleczenstwa nie wie o tym, ze MPD ma rózne formy.

Wielokrotnie spotkalam się z tym, ze ludzie traktują mnie jak dziecko mówiąc do mnie słodkim głosikiem. Faceci z internetu, gdy dowiaduja sie, ze mam te chorobe uciekają gdzie pieprz rosnie, mimo ze przed tą inf. flirtowali i prawili komplementy.
Gdy jestem u lekarza powiedzmy, lekarz z reguły nie zadaje mi pytań tylko np mojemu ojcu. Smiech mnie bierze gdy słysze "Czy pana córka ma kłopoty z wypróznianiem" (sorry ze o tym, ale to mi sie przypomniało:P)

Ostatnio mnie wręcz trafił szlag, bo byłam i ginekologa z bratową. Kobieta koło 70-tki. Na poczatku tylko zapytała czy regularnie miesiaczkuje. Zrobiła jedno niedokladne badanie, i po powiiedziała: nie mogę ci zrobic wszystkich badań bo nie współzylas.
Juz chciałam jej wyparowac: a skad pani to wie skoro nawet pani nie pomyslala by o to zapytac?
Zreszta przyjaciółka tez mówiła, ze jej kolezankom, tez sie zdarzallo, ze ginekolodzy omijali temat seksu, lub mówili wprost ze ON nie powinny sie kochac .

Nie wiem za jaki czas ludzie zaczną nas traktowac jak normalnych, ale pewnie do tego długa droga.
Powinni chyba o tym program zrobić by sie tym zainnteresowali.
  • 0

#43 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 10 kwiecień 2010 - 14:29

Irytujacy jest fakt, ze duza czesc spoleczenstwa nie wie o tym, ze MPD ma rózne formy.

Wielokrotnie spotkalam się z tym, ze ludzie traktują mnie jak dziecko mówiąc do mnie słodkim głosikiem.

Mnie jeszcze dodatkowo głaszczą po głowie. Parę razy zdarzyło mi się odparować niemiłym tekstem, dopiero wtedy osobnik zorientował się o co chodzi i że te "wszystkie wymuszone gesty dobroci" są mi niepotrzebne.
  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#44 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 10 kwiecień 2010 - 15:26

Irytujacy jest fakt, ze duza czesc spoleczenstwa nie wie o tym, ze MPD ma rózne formy.

Wielokrotnie spotkalam się z tym, ze ludzie traktują mnie jak dziecko mówiąc do mnie słodkim głosikiem.

Mnie jeszcze dodatkowo głaszczą po głowie. Parę razy zdarzyło mi się odparować niemiłym tekstem, dopiero wtedy osobnik zorientował się o co chodzi i że te "wszystkie wymuszone gesty dobroci" są mi niepotrzebne.

A jakie to nie miłe teksty były zdradzisz?? Kiedys w mojej lokalnej Gazecie napisałem artykuł pt"Nie chcę łaski ale równych praw". Dodam, iż raz czekając na kolegę przy ruchliwym skrzyżowaniu "życzliwy pijak" zapytał
- pomoge ci przejsc?
Zanim wyjakałem, iż czekam na kogoś to pijak na chama przeprowadził mnie przez ruchliwą drogę, po czym podziekowałem i wróciłem w to samo miejsce...:-)
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#45 xyz

xyz

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 194 postów

Napisano 10 kwiecień 2010 - 16:04

Paulla to gratuluje odwagi :)
Mi jak dotad sie to nie udało.
  • 0

#46 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 10 kwiecień 2010 - 16:29

Mówię, np. że pogłaskać to można pieska albo kotka jak ktoś ma.
Bądź też wnuki, ale od Paulli rączki z daleka.
  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#47 easyjet

easyjet

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 11 kwiecień 2010 - 12:55

absurdalne i komiczne stereotypy:
niepełnosprawny niema prawa do miłości
niepełnosprawny niema prawa do seksu
niepełnosprawny jest zawsze osobą drugiej lub nawet trzeciej kategorii
niepełnosprawny niejest godny żeby z nim rozmawiać
niepełnosprawny niemoże przebywać wśród ludzi
niepełnosprawny jest "przekreślony"-nie dostanie żadnej pracy choćby był dawno po doktoracie
niepełnosprawny nie może chodzić do szkoły
niepełnosprawny niemoże pracować za pieniądze
niepełnosprawny niemoże dysponować swoimi pieniędzmi
niepełnosprawny musi być stale pilnowany-bez smyczy i kagańca sie nie obejdzie
niepełnosprawny nie może zawrzeć małżeństwa,uznać dziecka,niczego wartościowego kupić,sporządzić testamentu,podarować lub sprzedać swojego majątku lub jego części.
niepełnosprawny intelektualnie jest niebezpieczny dla otoczenia-całe życie trzymać w klatce i dawać jedzenie na patyku bo nóż pogryzie
niepełnosprawny nie może podróżować
niepełnosprawny zawsze musi mieć "ogona" za sobą
niepełnosprawny niema prawa do prywatności
i najgorsze to że nic nie można zrobić z tymi idiotyzmami które strasznie utrudniają funkcjonowanie bo gdyby niepełnosprawni byli traktowani na równi ze zdrowymi to by nawet zapomnieli o swoich chorobach.
  • 0

#48 Nika5

Nika5

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 463 postów

Napisano 11 kwiecień 2010 - 15:28

Easyjet - to ja chyba żyję w jakimś wyidealizowanym ,nierealnym świecie z innej planety,bo to,co napisałeś ni jak przystaje do mojej rzeczywistości.To co piszesz,to jakieś stereotypy chyba rodem ze średniowiecza.Kurcze,no chyba,że nie jestem niepełnosprawna a na wózku siedzę sobie tak dla zabawy.Przecież to,co wyszczególniłeś ma się do rzeczywistości - jak kwiatek do kożucha.Śmiem przypuszczać,że owe "stereotypy" to podałeś dla żartu,bo każdy z nich znajduje obalenie,nawet tu - na strona portalu.
  • 0
...Olsztyn kocham,moją małą Amerykę ...

#49 easyjet

easyjet

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 11 kwiecień 2010 - 15:41

bo to są stereotypy średniowieczne.a te stereotypy to nie mój wymysł tylko wymysł większości zdrowych którzy "mają rozum i kalkulują".to znaczy że nasze zdrowe społeczeństwo nie zdało egzaminu z cywilizacji.spartanie też kierowali się zwierzęcymi instynktami i chorych wywozili do dżungli żeby zjadły ich mrówki.żeby kierować sie takimi stereotypami wcale nie trzeba być człowiekiem.wilk jak zobaczy krew to też zagryzie.
  • 0

#50 hefalina85

hefalina85

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 11 kwiecień 2010 - 17:03

[quote name='evelunka]Hehehe :) zgadzam się ' date='ale z doświadczenia dodam też coś jeszcze. Mieszkam w średniej wielkości mieście , dla ludzi tutaj jestem atrakcją ,oglądają się za mną jak idę ulicą...Ale najlepszym stereotypem jest gorliwa wiara niepełnosprawnych.(...)[/quote']
W całej rozciągłości popieram :) Nie raz już oglądałam te skrzywione miny wyrażające bezmiar dezaprobaty na wieść o tym, że nie idę do Kościoła. A gdy na pytanie "dlaczego ?" odpowiadałam, że osobiście nie czuję takiej potrzeby miałam wrażenie, że wzrok rozmówcy zaraz coś mi wypali :)
Baaardzo dziwny stereotyp ale co się dziwić takiemu podejściu do niepełnosprawnych odnośnie wiary skoro wiele naszych rodaków często wypowiada się tak o innych jakby wszyscy MUSIELI być katolikami. Na przykład "Jak oni w okres postu mogą chodzić na dyskoteki ??" zapominając, że nie wszystkich post dotyczy...
  • 0

#51 Nika5

Nika5

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 463 postów

Napisano 12 kwiecień 2010 - 13:11

Easyjet,wybacz,ale to są Twoje wymysł.Jesteś chory z nienawiści do osób sprawnych.Raczej Ty nie zdałeś egzaminu z umiejętności życia wśród OS.Ta Twoja nienawiść w końcu zeżre Cię ze szczętem,albo utopisz się w morzu własnych biadoleń.
Właśnie Tacy jak Ty tworzą jeden ze stereotypów,że ON ,to wieczny lamentownik ,użalacz się nad sobą samym,wieczny malkontent,upatrujący we wszystkich innych ludziach zła.
  • 0
...Olsztyn kocham,moją małą Amerykę ...

#52 GrasOne

GrasOne

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisano 12 kwiecień 2010 - 18:07

Kiedy przeczytałem stereotypy z jakim się spotykacie, to mi aż się zrobiło żal tych ludzi, którzy tak myślą =D Np. ja słucham słowa Bożego, bo jestem katolikiem, przez co uczestniczę też w mszy, ale jak nie pójdę do kościoła na niedzielną eucharystię, to mój światopogląd się nie zmieni, też nie leże krzyżem i się nie umartwiam, bo to do niczego nie prowadzi.
Mam też przyjaciółkę, która jest piękna fizycznie i nie tylko ja tak uważam, bo wiele innych osób też, więc najlepiej mieć głęboko w poważaniu wszelkie stereotypy i robić swoje =D
  • 0

#53 easyjet

easyjet

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 13 kwiecień 2010 - 11:03

[quote name='GrasOne]Kiedy przeczytałem stereotypy z jakim się spotykacie' date=' to mi aż się zrobiło żal tych ludzi, którzy tak myślą =D[/quote']
bo zdrowi myślą że wiecznie będą okazami zdrowia,uważają się za postacie bajkowe i myślą że życie to tylko cartoon network.

Dodano wto 13 kwi 12:23:59 2010 :
[quote=Nika5]Raczej Ty nie zdałeś egzaminu z umiejętności życia wśród OS.[/quote]
jak można żyć wśród OS będąc terminalnie niesprawnym jak OS to tylko puste jak wydmuszki,fałszywe,beznadziejne,bezczelne,badziewne,bezduszne,niebezpieczne i nic nie warte potwory którzy tylko czekają aż nadarzy sie okazja żeby przywalić,podstawić noge,okraść,pobić,wlepić mandat,zamknąć,pluć jadem,obsikać,obrzucić własnym kałem i akurat do tego wyrywają się zadziwiająco ochoczo...jak narkoman na głodzie do narkotyków,żyć nie mogą jak nie wsadzą palca do oka niepełnosprawnemu.takie mam zdanie o tych osobnikach bo znam ich tylko od tej strony a że nie urodziłem sie wczoraj nie spodziewam żeby zanosiło sie na zmiany.
  • 0

#54 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 14 kwiecień 2010 - 12:08

Boze easyjet twoje posty podchodza mi pod jakas paranoje albo psychoze bez przesady ja tez jestem ON i lepiej mi sie wspolpracuje i wspolzyje z osobami zdrowymi niz z wiekszoscia osob niepelnosprawnych i ty mnie utwierdzasz w przekonaniu ze dobrze robie nie trzymajac sie tylko osob niepelnosprawnych. W zyciu nie chcialabym byc tak zgorzkniala, pelna nienawisci i plujaca jdem jak Ty to by byla dla mnie osobysta porazka zyciowa gdybym miala takie poglady bo to swiadczy o ograniczeniu o nieumiejetnosci zycia w spoleczenstwie i zapewne o roszczeniowym trybie zycia. Bardzo ci wspolczuje :(
  • 0

#55 villemka

villemka

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 14 kwiecień 2010 - 15:58

absurdalne i komiczne stereotypy:
niepełnosprawny niema prawa do miłości
niepełnosprawny niema prawa do seksu
niepełnosprawny jest zawsze osobą drugiej lub nawet trzeciej kategorii
niepełnosprawny niejest godny żeby z nim rozmawiać
niepełnosprawny niemoże przebywać wśród ludzi
niepełnosprawny jest "przekreślony"-nie dostanie żadnej pracy choćby był dawno po doktoracie
niepełnosprawny nie może chodzić do szkoły
niepełnosprawny niemoże pracować za pieniądze
niepełnosprawny niemoże dysponować swoimi pieniędzmi
niepełnosprawny musi być stale pilnowany-bez smyczy i kagańca sie nie obejdzie
niepełnosprawny nie może zawrzeć małżeństwa,uznać dziecka,niczego wartościowego kupić,sporządzić testamentu,podarować lub sprzedać swojego majątku lub jego części.
niepełnosprawny intelektualnie jest niebezpieczny dla otoczenia-całe życie trzymać w klatce i dawać jedzenie na patyku bo nóż pogryzie
niepełnosprawny nie może podróżować
niepełnosprawny zawsze musi mieć "ogona" za sobą
niepełnosprawny niema prawa do prywatności
i najgorsze to że nic nie można zrobić z tymi idiotyzmami które strasznie utrudniają funkcjonowanie bo gdyby niepełnosprawni byli traktowani na równi ze zdrowymi to by nawet zapomnieli o swoich chorobach.

podpisuje sie pod tym i dodam jeszcze od siebie;niepelnosprawny nie moze pic alkoholu!WCALE!inaczej jest uznawany za alkoholika!:evil:i do Lilith 24.ja sobie moze nie zycze jako osoba dojrzala i to mocno dojrzala zeby mnie tykalo dziecko ktore mogloby byc niemalze moja wnuczka!
  • 0
:heart: żyj tak żeby nikt przez Ciebie nie płakał :heart:

#56 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 14 kwiecień 2010 - 16:32

villemka wiec Tobie tez wspolczuje musicie oboje miec bardzo smutne zycie :( tylko osoby nieszczesliwe maja w sobie tyle jadu goryczy i podlosci .. to bardzo przykre :evil:
  • 0

#57 villemka

villemka

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 15 kwiecień 2010 - 07:37

tak sie Lilith zachowujesz,jakbys w ogole jako osoba niepelnosprawna zyla w raju!ja poprostu od osob ze swojej rodziny wymagam szacunku...to chyba nie tak duzo prawda?!
  • 0
:heart: żyj tak żeby nikt przez Ciebie nie płakał :heart:

#58 don't_believe_me

don't_believe_me

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 213 postów

Napisano 15 kwiecień 2010 - 09:06

[quote name='villemka]tak sie Lilith zachowujesz' date='jakbys w ogole jako osoba niepelnosprawna zyla w raju!ja poprostu od osob ze swojej rodziny wymagam szacunku...to chyba nie tak duzo prawda?![/quote']
Ja się wtrącę :)
Villemco, jeśli ze strony nawet rodziców czujesz taką dyskryminację, to jest coś nie tak. Wydaje Ci się, że tylko z ich strony?:)
Nie... To Twoje zachowanie, dojrzałość, to jak układasz sobie życie i radzisz sobie z nim, jaką masz psychikę, wpływa na to, jak traktują Cię najbliżsi...

Np. moi rodzice i siostra od zawsze traktowali mnie na tyle lat, ile miałam... Ale babcie... tak, tu czułam się dyskryminowana... choć wiedziałam, że nie mają takich intencji, to ich traktowanie mnie jak małą, biedną, chorą dziewczynkę mnie dobijało. Jednak moje postępowanie, to czego powoli dokonywałam i spokojne mówienie, żeby się nie rozczulały albo nie przerażały, że będę sama mieszkać w końcu w innym mieście sprawiły, że i one już mnie mają za dorosłą wnuczkę, która jest co prawda niepełnosprawna, ale zniknęły te wszystkie umartwiania się nade mną i wpajanie rodzicom, że oni nie mogą pozwolić mi na takie rzeczy, przecież ja jestem jeszcze dzieckiem!

Podzielam zdanie Lilith, że można współczuć Wam smutku, ale powtarzam: to można zmienić :)

Przepraszam za offtopic, ale nie mogłam się powstrzymać... Jeśli moderator uzna to za słuszne, proszę usunąć mój post :)
  • 0

#59 easyjet

easyjet

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 15 kwiecień 2010 - 10:42

absurdalne i komiczne stereotypy:
niepełnosprawny niema prawa do miłości
niepełnosprawny niema prawa do seksu
niepełnosprawny jest zawsze osobą drugiej lub nawet trzeciej kategorii
niepełnosprawny niejest godny żeby z nim rozmawiać
niepełnosprawny niemoże przebywać wśród ludzi
niepełnosprawny jest "przekreślony"-nie dostanie żadnej pracy choćby był dawno po doktoracie
niepełnosprawny nie może chodzić do szkoły
niepełnosprawny niemoże pracować za pieniądze
niepełnosprawny niemoże dysponować swoimi pieniędzmi
niepełnosprawny musi być stale pilnowany-bez smyczy i kagańca sie nie obejdzie
niepełnosprawny nie może zawrzeć małżeństwa,uznać dziecka,niczego wartościowego kupić,sporządzić testamentu,podarować lub sprzedać swojego majątku lub jego części.
niepełnosprawny intelektualnie jest niebezpieczny dla otoczenia-całe życie trzymać w klatce i dawać jedzenie na patyku bo nóż pogryzie
niepełnosprawny nie może podróżować
niepełnosprawny zawsze musi mieć "ogona" za sobą
niepełnosprawny niema prawa do prywatności
i najgorsze to że nic nie można zrobić z tymi idiotyzmami które strasznie utrudniają funkcjonowanie bo gdyby niepełnosprawni byli traktowani na równi ze zdrowymi to by nawet zapomnieli o swoich chorobach.

podpisuje sie pod tym i dodam jeszcze od siebie;niepelnosprawny nie moze pic alkoholu!WCALE!inaczej jest uznawany za alkoholika!:evil:i do Lilith 24.ja sobie moze nie zycze jako osoba dojrzala i to mocno dojrzala zeby mnie tykalo dziecko ktore mogloby byc niemalze moja wnuczka!

to dopiero wierzchołek góry lodowej:
niepełnosprawni są chorzy psychicznie
niepełnosprawni wybiją oko zdrowemu żeby wyglądał tak jak oni
niepełnosprawni śmierdzą
spod niepełnosprawnych trzeba wybierać odchody
niepełnosprawny jest nikim i od życia nic przyjemnego mu sie nie należy
na niepełnosprawnych można tylko testować nowe leki
niepełnosprawny nic nie czuje i niczego nie potrzebuje
niepełnosprawny może dostać prace tylko w cyrku jako osobliwość
niepełnosprawnych trzeba oddzielić na społeczeństwa i pozamykać w laboratoriach bo wywołują zgorszenie swoją "innościa"
gdyby nie te chore idiotyzmy to nikt nie czuł by sie gorszy i każdy by pracował,uczył sie,na poziomie swoich możliwości i uczciwie zarabiał,wiedział jak wygląda normalne życie.
ale poco próbować reanimować trupa?najłatwiej i wygodnie od razu postawić na takim przyżyk.wygodnie...tylko mają tak zwani zdrowi.
  • 0

#60 villemka

villemka

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 15 kwiecień 2010 - 11:46

niepelnosprawni,to powinni tylko siedziec i jesc cukierki [ewentualnie ciastka!]i pic herbatke[nie daj Boze kawe!]i czekac az ktos litosciwie sie nimi zajmie!takie sa stereotypy,niestety.ja nie napisalam-don't_believe_me,ze rodzice mnie tak czy inaczej traktuja.przeczytaj moj tamten post i sie dowiesz,kto mnie traktuje w rodzinie bez ksztyny szacunku!jezeli matka prawie 5 letniego dziecka kobieta pod 30 nie potrafi wytlumaczyc dzieciakowi,ze do doroslych z rodziny mowimy ciociu ewentualnie wujku to ja podziekuje,za taka rodzine!
  • 0
:heart: żyj tak żeby nikt przez Ciebie nie płakał :heart:


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych