Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Projekt mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 pilewa

pilewa

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 18 styczeń 2010 - 00:37

Koniec projektu przewiduję na czerwiec. Jeżeli Państwo są zainteresowani mogę przedstawiać poszczególne etapy mojego projektu, wówczas mogliby Państwo stać się współtwórcami, komentując i oceniając bierzący stan pracy. Formę przedstawienia możemy wspólnie ustalić, czy będzie przedstawiana na forum, czy też drogą mailową.

Takie inicjatywy pojawiają się systematycznie na naszej uczelni, chociaż ciężko określić mi w tej chwili, na ile są wcielane w życie. Często barierą stają się finanse, ale także "biurokracja" ( w pewnym stopniu projekt przechodzi na własność uczelni).

Dziękuję jeszcze raz za wypełnianie ankiety i obszerne wypowiedzi, są bardzo pomocne.

Pozdrawiam.
  • 0

#2 Margotka

Margotka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 17 styczeń 2010 - 22:42

Ja również wypełniłam ankietę. Mam nadzieję, że przydadzą się Pani zawarte w niej informacje. Pozdrawiam i życzę przyjemnego projektowania, no i dobrej oceny w indeksie :) Czy często zajmują się Państwo takimi tematami na ASP?
  • 0

#3 Margotka

Margotka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 18 styczeń 2010 - 19:47

Uważam, że takie "wspólne" tworzenie projektu np na forum to bardzo ciekawy pomysł! Pewnie będzie to dla Pani dodatkowa praca, ale efektem będzie projekt prawdziwie funkcjonalnego mieszkania. Gdyby zdecydowała się Pani na taką formę, chętnie coś doradzę w razie potrzeby. Szkoda, że projekty często tworzone są wyłącznie na zaliczenie, ale dobrze, że powstają. Może z czasem ktoś wcieli je w życie. Czasem niewiele trzeba zmienić w projekcie, by był on "przyjazny" dla osoby niepełnosprawnej czy np. matki ze spacerówką. Pozdrawiam:)
  • 0

#4 pilewa

pilewa

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 14 styczeń 2010 - 00:14

Witam wszystkich!
Mam na imię Ewa, mam 23 lata, jestem studentką Akademii Sztuk Pięknych.
Podjęłam się zaprojektowania części mieszkania przeznaczonego dla osoby z czasowym lub stałym ograniczeniem sprawności kończyn dolnych.
Od kilku tygodni śledzę forum i staram się zrozumieć, z jakimi trudnościami spotykają się Państwo w swoich mieszkaniach. Bez Państwa pomocy nie będę w stanie rozwiązać wszystkich problemów.

Będę wdzięczna za wskazówki. Zwracam się też z prośbą, by chętne osoby wypełniły ankietę, która znajduje się pod adresem:

http://www.ankietka....yn-dolnych.html

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam,
Ewa
  • 0

#5 MariannaS

MariannaS

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 257 postów

Napisano 14 styczeń 2010 - 08:40

Bardzo dobra inicjatywa :) podoba mi się Ankieta wypełniona :) w moim otoczeniu ludzi niepełnosprawnych podobna inicjatywa została podjęta
  • 0
Kobiety nie są po to, by je rozumieć, lecz po to by je kochać - Oskar Wilde



Marianna :)

#6 don't_believe_me

don't_believe_me

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 213 postów

Napisano 14 styczeń 2010 - 12:52

Starałam się bardzo dokładnie wypełnić ankietę, mam nadzieję, że to coś pomoże :)
  • 0

#7 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 14 styczeń 2010 - 16:28

takze i ja ją wypełniłem zgodnie z przekonaniami i włas. doświadczeniem :lol:
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#8 pilewa

pilewa

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 14 styczeń 2010 - 19:30

Dziękuję za wsparcie i poświęcony czas! Bardzo to doceniam. Stworzenie końcowego obrazu tego projektu zabierze mi jeszcze sporo czasu, ale na pewno podzielę się na forum wynikami mojej pracy. Każda wskazówka jest bardzo ważna, wszystko dla mnie ma znaczenie.

pozdrawiam ciepło,
Ewa :)
  • 0

#9 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 16 styczeń 2010 - 21:42

Dziękuję za wsparcie i poświęcony czas! Bardzo to doceniam. Stworzenie końcowego obrazu tego projektu zabierze mi jeszcze sporo czasu, ale na pewno podzielę się na forum wynikami mojej pracy. Każda wskazówka jest bardzo ważna, wszystko dla mnie ma znaczenie.

pozdrawiam ciepło,
Ewa :)

Kiedy mniej więcej to będzie i gdzie znaleźć projekt pami pracy??
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#10 doro-tan

doro-tan

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 16 marzec 2010 - 09:28

Kabina jak dla mnie super, ta w linku przedstawiona, nawet sobie go skopiowałam by mieć na przyszłość gdy przeniesiemy się do nowego mieszkania - na razie to sfera marzeń, ale kto wie... Obecnie mam prysznic bez jakiegokolwiek brodzika, jest tylko dwucentymetrowe obniżenie w podłodze oraz zasłonka prysznicowa, generalnie jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolona, owszem nachlapie się, ale zawsze jest szmata pod ręką, żeby wytrzeć to, co poza zasłonkę się wydostało, nawet miotłą to można zrobić, czy kulą jak w moim przypadku, bo sucho musi być, inaczej bym się zabiła :-).
Są wanny z otwieranym bokiem, tak, widziałam fotografie w Muratorze. Gdyby w takiej wannie umieścić jakieś siedzisko tuż nad dnem wanny, po to by nie zebrać na siebie wszystkiego co z nas po kąpieli zostało i by istniała możliwość dokładnego opłuknięcia się prysznicem to taka wanna byłaby dobrym rozwiązaniem dla tych którzy lubią się moczyć w wodzie przez dłużej. No i dla tych którzy mają na wannę miejsce w łazience.
Krzesełko pod prysznicem dla mnie obowiązkowe, choćby najmniejsze. Od 10 lat mamy takie niewielkie, plastikowe do ściany mocowane, za jedyne 70 zł wówczas kupione i wystarczy, nie trzeba wydawać kokosów na krzesełka specjalistyczne, no chyba, że ktoś musi mieć takie stabilne, szerokie i z oparciem. Pozdrawiam
  • 0

#11 pilewa

pilewa

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 14 marzec 2010 - 23:58

Witam po długiej przerwie. :)

Zgodnie z wcześniejszą propozycją, udostępniam Państwu do wglądu pierwszy, bardzo wstępny etap przeprojektowania mieszkania dwupokojowego w bloku. Zdecydowałam się umieścić swój projekt w mieszkaniu o niewielkiej powierzchni, gdyż tutaj zauważyłam szczególne potrzeby. Na rynku istnieje wiele dostępnych rozwiązań dla dużych domów wolnostojących, jednakże w tym przypadku pominelibyśmy dużo ważnych problemów.

Poniżej zamieszczam link, pod którym można ściągnąć plik pdf z rozrysowanymi trzema rzutami mieszkań 2-pokojowych. Na każdej stronie jest rozrysowane mieszkanie przed i po zmianach. Zaznaczam, iż są to wstępne koncepcje, które z pewnością nie raz ulegną zmianie, ale bardzo chcę się z tym Państwem również dzielić.

Cały projekt zamierzam zwizualizować i o ile Państwo będą wciąż zainteresowani, końcowy efekt umieszcze w tym samym poście. :) Jeżeli przy oglądaniu tych rzutów pojawią się niejasności, bardzo proszę pisać. Które rozwiązania są dla Państwa funkcjonalne? Serdecznie zapraszam do rozmowy! :)

http://www.eupload.p... mieszka__2.pdf


Pozdrawiam ciepło. Ewa
  • 0

#12 don't_believe_me

don't_believe_me

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 213 postów

Napisano 15 marzec 2010 - 18:48

Projekty fajne, ustawne mieszkanka, aż się rozmarzył człowiek :D

Jedynie, co mnie martwi, to to, że widzę wszędzie prysznice narożnikowe z siedzonkiem... Otóż na to siedzonko, jak i do całego brodzika, jest strasznie źle wejść. Ja praktycznie nie weszłabym, gdyż te rozsuwane plastikowe lub szklane drzwiczki, po rozsunięciu dają wąskie wejście... nie jestem w stanie podjechać bliżej wózkiem, pokonać próg brodzika i zrobić skok na krzesełko...

U mnie w akademiku (dostosowanym!) jest to zorganizowane tak, że z maleńkim progiem jest sobie brodzik, a zamiast zabudowania w postaci drzwiczek jest zasłonka... I wejść wejdę, ale po pół-godzinnym prysznicu, drugie tyle to zmywanie podłogi mopem...

I tu jest coś, czego nie wiem jak rozwiązać nawet w przyszłym swoim mieszkaniu. Najwygodniejsza wanna, ale bym nie wchodziła bez pomocy czyjejś...

Ma ktoś na to pomysł?
  • 0

#13 pilewa

pilewa

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 15 marzec 2010 - 21:55

Dziękuję za pierwszą uwagę! :)

W swoich rozwiązaniach wzięłam pod uwagę bardzo mały metraż, starałam się zminimalizować Państwa niewygodę związaną z braniem kąpieli. Stawiając narożną kabinę prysznicową miałam na myśli taki model:
http://sklep.miedzsa...8a89f14186e.jpg

Ten model daje możliwość szerokiego otwierania drzwi. Są szczelne, więc znika problem rozprzestrzeniania się wody podczas kąpieli. Można je też otwierać do wewnątrz, więc np. ręcznik można powiesić na zewnętrznej klamce i łatwo go sięgnąć. Brodzik jest poniżej poziomu podłogi, więc nie tworzy wysokiego progu.

Wspomniała Pani o wannie, która ma również swoje duże plusy. Bardzo chętnie poznam opinie każdego użytkownika, zapraszam więc do zabrania głosu. Wanna czy kabina natryskowa? Jeśli kabina- czy prezentowany model byłby satysfakcjonujący? Czy potrzebne jest siedzisko? W którym miejscu będzie najwygodniejsze?

Dziękuję jeszcze raz i niecierpliwie czekam na dalsze głosy!
Pozdrawiam,
Ewa
  • 0

#14 bodzio54

bodzio54

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 18 marzec 2010 - 21:06

Witam:)
Wydaje mi się, że dla wózkowiczów najlepszym rozwiązaniem są:wanna i prysznic.

Ostatnio trochę kombinowałem (w bloku) z przeróbką. Jest jedno i drugie.

Prysznic powinien być bez brodzika. Wystarczy zagłębienie wykonane z terakoty 1,5 x 1,5 m.
Kratka odpływowa duża, a najlepiej odprowadzenie liniowe, lepiej funkcjonuje.
Kotara (po okręgu) do samej podłogi załatwia problem z zachlapaniem podłogi nawet przy używaniu panela prysznicowego.

Pozdrawiam:)
  • 0

#15 gosia636

gosia636

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 32 postów

Napisano 21 marzec 2010 - 17:41

zgadzam się z wami że wanna jest wygodniejsza ale właśnie to wychodzenie nie zawsze się udaje mieszkam w 2 pokojowym mieszkaniu pisałam parę razy do PERFONU ale same odmowy bo nie jeżdżę na wózku co mi po wózku jak się żle czuje to nawet z łóżka się nie zwlekę POZDRAWIAM
  • 0

#16 MariannaS

MariannaS

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 257 postów

Napisano 21 marzec 2010 - 18:51

Ja przez lata przed remontem łazienki miałam wannę. Stanowiła ona dla mnie problem przy myciu włosów z resztą kąpieli nie miałam problemu co prawda na wychodzeniu z wanny tez miałam sposób na to ale to było dość męczące. Mianowice na ścianie w starej wersji łazienki przy wannie była poręcz wstawałam z pozycji klęczącej miałam dość blisko przy wannie postawione krzesło i siadałam pupą na krzesło i dopiero nogi wyjmowałam z wanny. Ale głównym podnośnikiem z wanny był tata :D ale ten podnośnik zaczął się psuć :D ból kręgosłupa. Teraz mam w domu całkowicie przystosowaną z środków PEFRON są poręcze prysznic podłoga antypoślizgowa łazienka jest super :) a przede wszystkim jestem samowystarczalna wchodzę do łazienki w ubraniu a wychodzę w piżamie. Myślę ze samodzielna toaleta w przypadku ON jest bardzo ważna chodzi o samowystarczalność i samodzielność i nie proszenie ciągłe o pomoc przyrznica i przystosowanej łazienki nie za mieniłabym za nic na świecie. Apropos wanny istnieją tez podnośniki wannowe działają w dużej mirze na wilgoć chodz modeli podnośników jest multum i można na nie złożyć wniosek i dostać pieniążki z PEFRON


http://www.e-commerc...Capri,1709.html podnośnik wannowy



Ps Zaznaczam ze poruszam się na kulach ale posiadam tez wózek
  • 0
Kobiety nie są po to, by je rozumieć, lecz po to by je kochać - Oskar Wilde



Marianna :)

#17 pilewa

pilewa

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 22 marzec 2010 - 00:23

Witam ponownie,

dziękuję za wskazówki.

Poniżej zamieszczam link do prezentacji mojego autorstwa, w której znajdują się podstawowe dla mnie wytyczne do tego projektu.

http://www.eupload.p...tograficzna.pdf

Ciekawa jestem Pańswa opinii na temat rozwiązań, które tam pokazuję.
Myslę, że fotografie pomogą też odczytać rzuty, które przedstawiłam Państwu wcześniej. Czy skłaniają się Państwo ku któremuś z nich?

Zachęcam do zapoznania się i czekam na jego owoce :)

Do napisania!
Ewa
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych