Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

kultura niepełnosprawności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 13 maj 2009 - 00:03

Również chętnie poznam tytuł tej książki i autora, który wprowadza jakieś udziwnienia i podziały tam, gdzie ich nie ma...
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#2 sylwunia

sylwunia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 12 maj 2009 - 10:31

Mam do Was kolejne pytanie które stawiam sobie pisząc pracę licencjacką. Czy istnieje coś takiego jak kultura niepełnosprawności a jeśli tak to czym różni się od kultury znanej każdemu, czy wogóle można mówić w odniesieniu do środowiska ON o odrębnej kulturze, czy nie jest to krok wstecz w drodze do integracji... Czekam na wasze zdanie na ten temat.
P.S dziękuję za ożywioną dyskusję na wcześniej podrzucane tematu, bardzo mi to pomaga w pisaniu pracki ;)
  • 0

#3 Daga

Daga

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 837 postów

Napisano 12 maj 2009 - 15:01

Kultura ON? To jakaś bzdura. ON uczestniczą w kulturze, która jest jedna dla wszystkich. Być może można by mówić o grupie społecznej ON, która istnieje formalnie (niepełnosprawna część ogółu społeczeństwa), ale tylko formalnie, bo w praktyce akurat ta grupa społeczna jest podzielona chyba najbardziej ze wszystkich.

Uważam, że szerzenie podziałów na siłę jest szkodliwe. Nie ma czegoś takiego jak kultura ON i nie-ON, kultura kobiet, kultura mężczyzn, kultura ludzi z niebieskimi, zielonymi, piwnymi oczami, kultura dzieciatych i bezdzietnych, kultura tych o wzroście powyżej i poniżej 170 cm, i tych o numerze buta 41...? Absurdy.
  • 0
Daga

#4 sylwunia

sylwunia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 12 maj 2009 - 16:19

bardzo ciekawa wypowiedź. Dziękuję ;) Czekam na kolejne...
W literaturze pojawiają się głosy na temat tego typu kultury, zazwyczaj są krytykowane ale przez "naukowców" dlatego kieruję to pytanie do Was, żeby poznać zdanie osób niepełnosprawnych na ten temat.
  • 0

#5 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 12 maj 2009 - 18:12

Zgadzam sie z poprzednia wypowiedzia. kultura jest pojeciem, ktore na rownym stopniu dotyczy wszystkich ludzi bez wzgledu, czy sa oni pelnosprawni, czy nie. mowiac o kulturze niepelnosprawnych wyodrebniamy ta grupe spoleczna i zaryzykuje to stwierdzenie - dazymy do poglebiania dyskryminacji tych osob. czy niedlugo padnie pytanie: jaka jest milosc niepelnosprawnych? itd...
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#6 sylwunia

sylwunia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 12 maj 2009 - 18:20

nie! chciałam tylko powiedzieć, że przeczytał w książce o tej "kulturze niepełnosprawności" i aż przetarłam oczy ze zdziwienia (tymbardziej że to świeża książka). Zamierzam skrytykować ten pomysł z mojej pracy, ale chciałam poznać wasze argumenty przeciw używaniu takiego pojęcia. Przepraszam jeśli kogoś uraziłam absolutnie nie było to moim zamiarem.
  • 0

#7 Daga

Daga

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 837 postów

Napisano 12 maj 2009 - 20:31

A zdradzisz, co to za książka? Chętnie przeczytam, co się na ten temat wypisuje. :-)
  • 0
Daga

#8 sylwunia

sylwunia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 13 maj 2009 - 10:36

tytuł "Niepełnosprawność" Colin Barnes i Geof Mercer.
Pojawia się tam podrozdział "kultura niepełnosprawności" podane są tam nazwiska "naukowców" którzy uważają że taka kultura istnieje. Ogólnie ta książka jest monografią, autorzy korzystają z wielu dostępnych źródeł, więc im bezpośrednio nie można zarzucić że opowiadają się za "kulturą niepełnosprawności", oni tylko informują, że takie pojęcie się pojawia i są zwolennicy tej teorii.
  • 0

#9 Daga

Daga

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 837 postów

Napisano 14 maj 2009 - 10:25

Dzięki, poszperam. :)
  • 0
Daga

#10 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 14 maj 2009 - 16:06

Dziwne, ale ciekawe. Chętnie poszukam tej książki i poczytam.
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#11 sandra.tworkowska

sandra.tworkowska

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 14 maj 2009 - 21:38

a ja myślałam, że tu chodzi o to, że niepełnosprwni są niekulturalni :)
Pewien niewidomy człowiek nie uzywa sztuccow, nie działa wedle przyjętych w naszej kulturze norm, jest zatem akulturalny.
nie moze tworzyć kultury.
ani ja też nie, bo czasem przeklinam.
Też z chęcią zajrzę do publikacji, moze się czegos jeszcze o sobie dowiem.
Wiecie, człowiek całe życie sie uczy. Jeszcze mi kulture wmowic gotowi ci naukowcy. ech.
  • 0

#12 sylwunia

sylwunia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 14 maj 2009 - 22:09

tu chyba w troszkę szerszym znaczeniu użyto pojęcia kultury ;)
  • 0

#13 sylwunia

sylwunia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 25 maj 2009 - 13:05

gdyby ktos był zainteresowany, posiadam skan rozdziału w którym jest mowa o kulturze niepełnosprawności. prześlijcie mi informację na e-mail wtedy przeslę wam skan w formacie pdf.
sylwunia.waw@wp.pl
  • 0

#14 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 25 maj 2009 - 17:46

słyszałem takie pojęcie jak kultura Głuchych, Głuchy kulturowo, na ten temat mozna poczytać na forum www.deaf.pl/
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#15 solar energi

solar energi

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 maj 2009 - 11:24

Myślę że z powodu niepełnosprawności człowiek wcale nie staje się mniej kulturalny -poprostu kultura jest kwestią wychowania i u niepełnosprawnego czy pełnosprawnego jest taka w jakiej został wychowany .Można by zadać pytanie czy z powodu nagłej utraty sprawności człowiek staje się mniej kulturalny ,myślę że nie poprostu staje się bardziej nerwowy i czasem może wyskoczyć z nieodpowiednimi słowami czy zachowaniem np. wybych agresji .Kultura to również to czy dbamy o swoją higienę czy porządek wokół siebie otóż jeżeli człowiek już jest wychowany w czystości to będzie jako niepełnosprawny wszelkimi sposobami o tą czystość dbał , sam lub przy pomocy bliskich osób.Wobec innych osób jeżeli człowiek był wychowany szanować to myślę że dalej będzie szanował.Wniosek z tego taki że u osoby niepełnosprawnej wcale z kulturą nie jest inaczej niż u osoby pełnosprawnej. Takie jest moje zdanie EWA.
  • 0
Nadmiar odpoczynku nikogo jeszcze nie doprowadził do śmierci.

#16 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 06 czerwiec 2009 - 22:42

hey wszystkim zgadzam sie z waszymi wypowiedziami n temat kultury zalezy to od wychowania to jak rodzice nauczycli bo dziecko uczy sie tzn jest wychowywane najpierw przy rodizcach zas gdy jest wiek przedskzolny to przedszkolanki wychowuja a nastepnie skzola wychowuje gdyz tam duzo godizn sie przebywa z rowiesnikami, natomiast najbardziej zalezy od rodzicow gdyz nawet nienarodzone dziecko wyczuwa wszystko co wokol sie dzieje wokol matki wyczuwa kazda mysl matki taki zarodek czyli jjak matka nienarodoznego dzieka mysli otym by przeklnac to zarodek to wyczuwa prawidlowe wychowanie dziecka jest to zeby przy dziecku nie przeklinac i nie klucic sie jesli rodzice cos maja sobie do powiedenia to powinni pocichu tak zeby dziecko nie slyszalo i delikatnie, Pozdrawiam
  • 0

#17 fotoona

fotoona

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 02 luty 2010 - 22:22

Dla mnie też jest to bardzo dziwne, że ktoś wymyśla "kulturę niepełnosprawności..." Przecież kultura to nie tylko samo zachowanie człowieka tylko znacznie wiecej. Mnie osobicie kojarzy się z kinem, teatrem, muzyką czy książką. I wszyscy korzystamy z niej na równi więc nie rozumiem autora tego podrozdziału!!! A wam z czy kojarzy sie kultura?
  • 0

#18 kasieńka22_punbb_import9478

kasieńka22_punbb_import9478

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 03 luty 2010 - 11:09

Cześć!

Wszystkie wypowiedzi są bardzo ciekawe i w całej rozciągłości zgadzam się z tym, że nie można wyodrębniać kultury osób zdrowych i niepełnosprawnych, bo wszyscy bez względu na stan zdrowia, rodzaj czy stopień dysfunkcji należymy do jednego kręgu kulturowego.
Wydaje mi się, że kultura niepełnosprawności obok poruszonych wcześniej kwestii ma jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie dotyczy zachowania się osób zdrowych wobec ludzi niepełnosprawnych, a dokładniej zwracania się do nich.
Często mówi się np. inwalida zamiast osoba na wózku czy użytkownik wózka lub epileptyk zamiast osoba z epilepsją. Sądzę, że takie traktowanie w dużej mierze przyczynia się do etykietyzacji ludzi sprawnych inaczej i przede wszystkim świadczy o niskim poziomie kulturalnym nadawców takich komunikatów, którzy są nieuświadomieni w zakresie kwestii językowych związanych z niepełnosprawnością lub wciąż kierują się stereotypami.
  • 0

#19 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 03 luty 2010 - 11:23

KULTURA kojarzy mi się z CZŁOWIECZEŃSTWEM! Nie wiem czy jawna przemoc mieści się w kulturze, lecz ja opisałem ją w pracy zaliczeniowej u dr T. Stefańczyka na WSPS w 1997-98r.
Nazywajmy rzeczy- pojęcia po imieniu uprzejmość uprzejmością, a chamstwo chamstwem czy to u OS, czy ON, u UB-eków, czy u moherów!
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#20 fotoona

fotoona

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 18 marzec 2010 - 18:43

Mi kultura kojarzy się jeszcze z przejawem innowacyjności i kreatywności, pobudza zmiany, dzięki którym dochodzi do rozwoju zaniedbanych obszarów...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych