Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Endoproteza stawu biodrowego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
668 odpowiedzi w tym temacie

#621 marco

marco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 07 lipiec 2011 - 14:35

Zgadam się z Tobą, że boli jak własny staw. Ale to nie boli staw bo jest sztuczny i nie posiada unerwienia. Bolą mięśnie, które muszą się "dopasować" do tego stawu. Ja też miałem zakładaną endo i znam ten "ból". Też przez dwa i pół miesiąca po operacji mnie bolał "staw". Lecz na skutek ćwiczeń przestał boleć gdyż mięśnie się już ułożyły jak należy i zaczęły pracować normalnie jak przy własnym stawie.
Ponadto znam wiele osób które mają i pierwotne endo jak i wtórne endo. Tak, że problem znam jak to się mówi "od podszewki".
Pozdrawiam i życzę miłego dnia!
  • 0
Dubito ergo cogito,cogito ergo sum...

#622 beatka1122

beatka1122

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 07 lipiec 2011 - 16:22

Tak czy inaczej,ból nie powinien być tak jak u Agaty.
Ja pracuję jako instrumentariuszka-zabieg znam więc zarówno od strony zawodowej ,jak i z własnych doświadczeń. Wszczepienie endoprotezy jest można powiedzieć brutalną ingerencją w nasze własne kości-kość nie boli,boli okostna i przecięte podczas zabiegu mięśnie.Zależy też,z jakiego powodu pacjent musi mieć endo-inaczej to wygląda,kiedy chory ma zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawu,a inaczej ,kiedy jest np. po złamaniu szyjki kości udowej.
Ja mam moje nowe stawy z powodu zmian zwyrodnieniowych -wrodzona dysplazja obu bioder.
Jestem trzy lata po obu zabiegach-w jeden miałam w kwietniu 2008,drugi w lipcu tego samego roku. Zaczynam odczuwać od czasu do czasu w prawym biodrze ból jaki sobie przypominam ,kiedy zaczęły się u mnie pierwsze bóle bioder. Zrobiłam zdjęcie-wszystko jest póki w porządku,ale wiem że w moim przypadku kolejne zabiegi będą konieczne.Jeszcze nie tak zaraz,ale liczę się z tym niestety.
Pozdrawiam serdecznie.
  • 0

#623 Agata60

Agata60

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 lipiec 2011 - 12:46

Do Marco : Wyjeżdżam na dwa tygodnie nad jezioro. Bede tam cwiczyc chodzic i plywac. Na pewno bede miala duzo ruchu. Po tych dwoch tygodniach mam nadzieje ze miesnie sie juz uloza :) Jesli bedzie nadal zle to wtedy skontaktuje sie z lekarzem. Mysle że te moje problemy wiążą się bezpośrednio z tym że zaczęła więcej chodzić bez kul i mięśnie są zmuszone do innej pracy a może nawet inne mięśnie zaczęły teraz pracować. Oby pogoda była ładna to po urlopie wszystko bedzie inaczej wyglądac :) Dzięki za rady i pozdrowionka. 
Do Beatka1122 : Jestem Beatko po złamaniu szyjki więc nie wiem jak boli własny staw. Te bole które teraz odczuwam pojawiają się wtedy kiedy dużo się ruszam lub długo siedzę. Po nocy nic mnie nigdy nie boli, więc może Marco ma rację, ze to tylko mięsnie. Zobaczymy po urlopie. jadę na Mazury, krainę mojej młodości, więc na pewno dobrze mi to zrobi. Dzięki za wszystko i odezwę się po urlopie. Pozdrowionka z Gorzowa:)
  • 0

#624 beatka1122

beatka1122

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 12 lipiec 2011 - 17:47

Miłego wypoczynku Agato60:-) Odpocznij na Mazurach i daj znać.Ja też jadę niedługo,ale do Lądka Zdroju na turnus rehabilitacyjny-też mi to dobrze zrobi:-)
Pozdrawiam z Wałbrzycha.
  • 0

#625 sfortuna

sfortuna

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 sierpień 2011 - 20:19

Witam,
szukam namiarów na lekarzy/-a. którzy specjalizują się w zakładaniu endo. Może ktoś z Forumowiczów mógłby polecić taką osobę? Najchętniej z Warszawy.
Chciałabym się także dowiedzieć jaka jest sprawność ruchowa itd. po operacji, jak daleko odbiega ona od stanu zdrowej nogi. Oraz jak ogólnie czujecie się po wstawieniu endo, czy w ogóle warto "rzucać" się na taki zabieg (choć w moim przypadku może byc już chyba tylko lepiej).
Będę Wam wdzięczna za każdą informację:)

pozdrawiam!


Ja sam jestem chirurgiem ortopeda. Na razie mam dzialalnosc tylko w Szwajcarii ale za pare tygodni bede mail czesciowa praktyke w Polsce (Gdansku). Wskazania do operacji sa dosyc kompleksowe i bez zbadania pacjenta jest trudno cos powiedziec. Jedno jest pewne ze jezeli wskazanie jest dobrze postawione to zmiana jakosci zycia w sensie pozytywnym jest RADYKALNA. Moze mi Pan wyslac na maila swoje zdjecia rentgenowski to bede juz mogl PAnu cos knkretniejszego powiedzoec. POdrawiam.
SF

Post edytowany, duplikat usunięty.
Proszę zwrócić uwagę na datę cytowanego postu.

moderator

  • 0

#626 tadeuszmiko1

tadeuszmiko1

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 29 sierpień 2011 - 19:53

4 lata temu ( mam teraz 56 lat ) wymieniłem staw biodrowy na endoprotezę ( typ ABG ) w szpitalu im. Grucy w Otwocku , na oddziale dr. Rylskiego.
Po roku wróciłem do swojej pasji ( wędkarstwo muchowe, wyprawy za koło polarne na ryby ). Mam własny dom i ogród i sporo fizycznej roboty - luzik.
Teraz po czterech latach czeka mnie operacja na drugie biodro.
Wracam na swój oddział do Otwocka i wiem jedno.......ostrożnie po operacji.
Poprzednim razem już w szpitalu zwichnąłem sobie biodro ..........przestrzegajcie zasady , to nie żarty.
Pozdrawiam.
  • 0

#627 joanna15vip

joanna15vip

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 wrzesień 2011 - 12:08

Witam :) czy ktoś mógłby mi udzielić informacji na temat kapoplastyka a ciąża ??? czy są jakieś przeciwskazania co do zajścia w ciążę po wymianie stawu biodrowego ???
  • 0

#628 anettta

anettta

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 29 wrzesień 2011 - 21:42

Witam, mam 42 lata. W 1999 r miałam wstawianą endoprotezę, niestety cementową ze względu na stan biodra, które było bardzo zniszczone. tedy mówili że na 10 lat. Dzisiaj coraz częściej myslę jak będzie wyglądała wymiana na nowe endo. Na pewno to dużo poważniejszy zabieg niż pierwsze endo.
Czy cementowe endo tez można wymienić?
Jest może ktoś kto przez to przeszedł i podzielił się swoimi spostrzezeniami.
  • 0

#629 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 02 listopad 2011 - 14:25

Znaleziony film o endoprotezach stawu biodrowego i kolanowego:
http://www.tvp.pl/kr...-x-2011/5539191
  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#630 befkoni

befkoni

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 13 listopad 2011 - 17:30

Bardzo dobry szpitalem, ale to już na Śląsku jest szpital w Piekarach który zamuje sie głównie kolanami i biodrami. Sam miałem tam operowane kolano a mój znajomy biodor.
Pozdrawiam
  • 0
odzież dla niepełnosprawnych 4care

#631 eli17

eli17

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 listopad 2011 - 22:19

witam , mam pytanie jak długo powinno sie brać zastrzyki przeciwzakrzepowe po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego , i jakie ewentualnie leki odbudowujace chrząstke kostna brać
  • 0

#632 wiesia187

wiesia187

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 26 listopad 2011 - 22:30

witam , mam pytanie jak długo powinno sie brać zastrzyki przeciwzakrzepowe po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego , i jakie ewentualnie leki odbudowujace chrząstke kostna brać


Eli17 to zależy ile zastrzyków przeciwzakrzepowych przepisze Ci lekarz . Ja po wyjściu ze szpitala miałam zapisane 30 zastrzyków , natomiast po wizycie kontrolnej lekarz przepisał mi jeszcze 8 . Jeżeli chodzi o leki odbudowujące chrząstkę stawową to w aptekach jest wybór . Osobiście brałam kiedyś Arthron complex . Po ostatniej mojej operacji używam preparatu aloesowego . Jeżeli chciałabyś coś więcej wiedzieć to napiszę na pw .
  • 0

#633 befkoni

befkoni

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 27 grudzień 2011 - 00:54

witam , mam pytanie jak długo powinno sie brać zastrzyki przeciwzakrzepowe po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego , i jakie ewentualnie leki odbudowujace chrząstke kostna brać


Ja ewentualnie polecam Arthryl plus witamine C 100mg która zapewnia lepsze wchłanianie glukozaminy.
  • 0
odzież dla niepełnosprawnych 4care

#634 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 23 styczeń 2012 - 20:18

Moje biodro jest już chyba do wymiany. Chyba bo jeszcze nie konsultowalam obecnego stanu z lekrzem ale czuje ze jest coraz gorzej. Mam pytanie, konkretnie, jak sprawna będę po wstawieniu endo? Będę mogła np. kucać? Czy jakieś ruchy bedą całkowicie zakazane? Jak długo tra rehabilitacja?

Na kape raczej szans nie mam, główki kości biodrowej nie mam już od lat. No i jestem ciekawa jak to jest z ciąża, zagrożenie czy jednak nie? Mam 30 lat i rozważań jeszcze jedno dziecko.

Przepraszam za zasypanie samymi pytaniami ale tylko je mam teraz w głowie.

Pozdrawiam
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#635 Arecki7272

Arecki7272

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 25 styczeń 2012 - 15:09

Arecki7272 mam 26lat I jestem po dwóch zabiegach endoprotezie pierwszą miałem robiono lewo nogę w 2010 a prawo w 2011 jeśli ktoś ma pytania służę pomocą e-mail:nyga707@wp.pl
  • 0

#636 marco

marco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 26 styczeń 2012 - 13:17

Arecki7272 mam 26lat I jestem po dwóch zabiegach endoprotezie pierwszą miałem robiono lewo nogę w 2010 a prawo w 2011 jeśli ktoś ma pytania służę pomocą e-mail:nyga707@wp.pl


No, ja mam pytanie. A do szkoły to ty chodziło?:facepalm: 

Moje biodro jest już chyba do wymiany. Chyba bo jeszcze nie konsultowalam obecnego stanu z lekrzem ale czuje ze jest coraz gorzej. Mam pytanie, konkretnie, jak sprawna będę po wstawieniu endo? Będę mogła np. kucać? Czy jakieś ruchy bedą całkowicie zakazane? Jak długo tra rehabilitacja?

Na kape raczej szans nie mam, główki kości biodrowej nie mam już od lat. No i jestem ciekawa jak to jest z ciąża, zagrożenie czy jednak nie? Mam 30 lat i rozważań jeszcze jedno dziecko.

Przepraszam za zasypanie samymi pytaniami ale tylko je mam teraz w głowie.

Pozdrawiam

Oczywiście, że po wstawieniu endoprotezy będziesz mogła normalnie chodzić. Z kucaniem to może być gorzej, ale można sobie poradzić w inny sposób. Odnośnie tego problemu to radzę skonsultować się z rehabilitantem ale już po operacji. Z bieganiem też będą problemy (nie zalecane jest bieganie). Będziesz mogła na rowerze jeździć, chodzić,klękać itp. Wszystko zależy od stopnia rehabilitacji po zabiegu. Tak samo, jeżeli chodzi o urodzenie dziecka to powinnaś być w stałym kontakcie z rehabilitantem lub lekarzem ortopedą.
Długość okresu rehabilitacji u każdego jest inna. Na przykład ja już po trzech miesiącach odstawiłem kule i do dzisiaj chodzę bez kul. Oczywiści jeszcze jakiś czas po odstawieniu kul jest możliwość tzw. utykania na operowaną nogę, ale po pewnym czasie to mija. Powinnaś się starać w tym czasie nie utykać. Wiem, że nie jest to łatwe ale "idzie" się przyzwyczaić. Po pół roku to nawet nie będzie widać, że miałaś jakiś zabieg.
Życzę powodzenia i dużo zdrówka. !

Marco! :)
  • 0
Dubito ergo cogito,cogito ergo sum...

#637 krabs

krabs

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 30 styczeń 2012 - 14:52

Witam.
Mam obecnie 47 lat, w wieku 5-6 lat przeszedłem zapalenie stawu biodrowego w efekcie czego jest on uszkodzony, jego ruchomość jest znacznie ograniczona. Przez te wszystkie lata radziłem sobie całkiem nieźle, ale od jakiegoś czasu pojawiły się problemy z ruchliwością stawu jaki i bólami. Już wiele lat temu lekarz zapowiedział że będę musiał skorzystać z endoprotezy.
Czy możecie polecić mi jakiś ośrodek i lekarza wykonującego tego typu zabiegi z którym mógłbym skonsultować mój staw biodrowy.
Jestem z opolszczyzny ale w obecnych czasach nie ma problemu z dojazdem w inny region kraju.
No i jeszcze pytanie jak długo czeka się na taki zabieg?
  • 0

#638 marco

marco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 30 styczeń 2012 - 21:22

Witam.
Mam obecnie 47 lat, w wieku 5-6 lat przeszedłem zapalenie stawu biodrowego w efekcie czego jest on uszkodzony, jego ruchomość jest znacznie ograniczona. Przez te wszystkie lata radziłem sobie całkiem nieźle, ale od jakiegoś czasu pojawiły się problemy z ruchliwością stawu jaki i bólami. Już wiele lat temu lekarz zapowiedział że będę musiał skorzystać z endoprotezy.
Czy możecie polecić mi jakiś ośrodek i lekarza wykonującego tego typu zabiegi z którym mógłbym skonsultować mój staw biodrowy.
Jestem z opolszczyzny ale w obecnych czasach nie ma problemu z dojazdem w inny region kraju.
No i jeszcze pytanie jak długo czeka się na taki zabieg?


Nie wiem czy będę mógł Ci pomóc, gdyż ja mieszkam blisko morza, czyli z drugiej strony Polski. Ale podobno w Piekarach Śląskich jest dobry szpital. Musiałbyś jego adres znaleźć w internecie. Słyszałem same dobre opinie o tym ośrodku. Ze swej strony mógłbym Ci polecić szpitale w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim. Jeżeli będziesz tym zainteresowany to napisz w tym dziale, że Cię to interesuje to podrzucę Ci parę dobrych adresów.
Pozdrawiam ! :)
  • 0
Dubito ergo cogito,cogito ergo sum...

#639 dora123

dora123

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 17 luty 2012 - 14:44

Witam serdecznie
Zalogowałam się tutaj dzisiaj po raz pierwszy. Mam prośbę czy móglby mi ktoś z użytkowników doradzić jak jest z operacjami wymiany stawu biodrowego w Rzeszowie (i ewentualnie w Rudnej k/Rzeszowa)? Może ktoś był niedawno operowany, jakiego lekarza by polecał? Poszukuje wiadomości dla mojej mamy, która ma kłopoty z biodrem, czeka w kolejce na ednoprotezę.
Pozdrawiam
  • 0

#640 wikfal

wikfal

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 01 marzec 2012 - 12:20

Moja Ciocia cierpi na zwyrodnienie obu stawów biodrowych. Na chwilę obecną poziom bólu nie pozwala jej na normalną egzystencję, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wiele w życiu przeszła i już nie potrafi o siebie walczyć.

Trzy lata temu zapisała się w kolejkę na zabieg stawu biodrowego lewego (bardziej zniszczonego, w stosunku do stawu prawego). Termin został wyznaczony na dzień 7 lipca 2012 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Barbary w Sosnowcu (Szpital Górniczy).

Podczas ostatniej wizyty w szpitalu, celem zasięgnięcia informacji o postępie w sprawie, okazało się, że termin pierwotny z 7 lipca 2012 został zmieniony na termin 5 luty 2013. Zostało to dokonane bez zgody i wiedzy Cioci, a podpis został sfałszowany. Sekretarka twierdzi, że podpis został złożony przez Ciocię.

Ciocia zamierza napisać pismo o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji do ordynatora szpitala, jednak ma świadomość, że list polecony przechodzi przez sekretariat. Jaka jest pewność, że list zostanie przekazany ordynatorowi. Ciocia zamierza również złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta przy NFZ.

Strach się kłaść na oddział, gdzie się jest czarną owcą z powodu walki o swoje prawa. Ciocia nie może pozwolić sobie już na zmianę szpitala, ponieważ stan zdrowia już jej na to nie pozwala (kolejne 3 lata oczekiwania).

Warto także dodać, że szpital nie przyjął podania o przyspieszenie zabiegu, gdzie w innych szpitalach takie przyspieszenia są przyjmowane i rozpatrywane.

Proszę Państwa o radę w tej sprawie.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych