Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Choroba Parkinsona i zaburzenia mowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 elusia

elusia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 21 czerwiec 2007 - 14:57

Witajcie. Czy Macie Kogos W Rodzinie Moze Kto Cierpi Na Chorobe Parkinsona? Mam Bliska Osobe U Ktorej Zdiagnozowano Te Chorobe I Najbardziej Cierpi W Tej Chorobie Na Zaburzenia Mowy, Nie Wiem Jak Moglabym Jej Pomoc? Moze Ma Ktos Z Was Do Czynienia Z Podobnym Problemem? Z Gory Dziekuje Za Odpowiedzi.
  • 0
ela

#2 Paweł_

Paweł_

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 25 październik 2007 - 22:12

Z tego co wiem, a nie jestem neurologiem to choroba parkinsona polega na zbyt małej ilości dopaminy w mózgu. Dopamina produkowana jest z tyrozyny - aminokwasu biała, więc może więcej białka bogatego w ten aminokwas coś zmieni. Chyba najprostrze rozwiązania są najlepsze :)
  • 0

#3 krisa

krisa

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 01 styczeń 2011 - 12:56

No to rozpocznę ten dział z Nowym Rokiem :)
Czasami ( ale coraz częściej, niestety), zdarza mi się, że niektóre słowa ciężko mi wymówić. Wychodzi bełkot. Ponadto zauważyłam, że przed przyjęciem daweki leków język mi drętwieje. Okropne uczucie, tym bardziej, że zawsze mówiłam bardzo wyraźnie, a moja praca to też dużo mówienia. Pół biedy, jak rozmawiam tylko z jedną osobą, gorzej jest, gdy słucha mnie klikanaście osób, a tu nagle słowa nie da się wymówić...
  • 0

#4 graza63

graza63

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 10 styczeń 2011 - 22:18

Witam Wszystkich :)

Ćwiczenia Logopedyczne

Terapia logopedyczna osób chorych na chorobę Parkinsona powinna być rozpoczynana jak najwcześniej. Prawidłowo prowadzona pozwoli usprawnić zaburzone funkcje i przygotować osobę w niej uczestniczącą do samodzielnych, codziennych ćwiczeń logopedycznych. Tylko systematyczność pozwoli osiągnąć sukces w terapii, którym w przypadku chorych na chorobę Parkinsona będzie poprawa funkcjonowania, a nie całkowite wyleczenie.

Pierwszym krokiem w terapii jest ustawienie poprawnego oddechu.

Ćwiczenia oddechowe

Trzeba pamiętać, że prawidłowy oddech jest warunkiem wyraźnej wymowy oraz produkcji silnego głosu. Dlatego nauka tegoż oddechu powinna być pierwszym etapem w terapii logopedycznej. Prawidłowo ustawiony oddech pozwoli na poprawne wypowiadanie nawet długich zdań.

Ćwiczenie 1
Z odległości około 20 cm dmuchaj na płomień świecy. Staraj się by płomień uginał się, ale nie gasł.

Ćwiczenie 2
Stań w lekkim rozkroku. Weź głęboki wdech nosem jednocześnie podnosząc ramiona. Wydech nosem wraz z opuszczeniem ramion.

Ćwiczenie 3
Weź głęboki wdech. Postaraj się na jednym wydechu liczyć od 1 do 10. Gdy długość wydechu się powiększy możesz postarać się liczyć do 20.

Ćwiczenie 4
Połóż się na plecach. Nogi ugnij w stawach kolanowych. Jedną rękę połóż na brzuchu drugą na klatce piersiowej.Wykonaj wdech nosem powoli wypychając jednocześnie brzuch. Kontroluj ręką by klatka piersiowa nie poruszyła się. Zrób wydech przez usta jednocześnie wciągając brzuch.

Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny

Drugim krokiem w terapii logopedycznej powinny być ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny. Bardzo ważną rzeczą jest by chory dobrze je opanował i codziennie systematycznie wykonywał. Ćwiczenia należy wykonywać przed lustrem by ciągle kontrolować poprawność i dokładność ich wykonania.


Ćwiczenia języka

Ćwiczenie 1
Wysunięty język przesuwaj poziomo z jednej strony ust na drugą.

Ćwiczenie 2
Przesuwaj wysunięty język wokół szeroko otwartych ust

Ćwiczenie 3
Wysuń język jak najdalej z jamy ustnej a następnie go schowaj. Powtórz tą czynność kilkakrotnie.

Ćwiczenie 4
Zaczynając z lewej strony dotknij językiem kolejno zęby górne a następnie dolne.

Ćwiczenie5
Wysuń język z jamy ustnej i postaraj się sięgać czubkiem języka raz w kierunku brody i raz nosa. Ćwiczenie powtórz kilka razy.

Ćwiczenie 6
Postaraj się „ przykleić” język do podniebienia a następnie energicznie go oderwij.

Ćwiczenia warg

Ćwiczenie 1
Postaraj się rozciągnąć wargi jak w uśmiechu a następnie ułóż jak do gwizdania.

Ćwiczenie 2
Rozchyl delikatnie szczęki i postaraj się wciągnąć wargi do środka ust.

Ćwiczenie 3
Zamknij wargi i przesuwaj usta w prawą a potem w lewą stronę. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie.

Ćwiczenie 4
Przy szeroko otwartych ustach wymawiaj naprzemiennie samogłoski „a” „o”.

Ćwiczenie 5
Zaciśnij zęby i cofaj mocno na zmianę raz prawy raz lewy kącik ust.

Ćwiczenie 6
Postaraj się ułożyć usta jak przy przesyłaniu całusków.

Ćwiczenia mięśni zwierających pierścień gardłowy

Ćwiczenie 1
Wciągnij powietrze przez usta i wypuść przez nos. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenie 2
Otwórz szeroko usta i postaraj się obserwując w lusterku poruszać podniebieniem miękkim.

Ćwiczenie 3
Energicznie wymawiaj połączenia głosek tylnojęzykowych zwartych z samogłoskami np. „aga”, „ogo”, „ege”, „ugu”, „aka”, „oko”, „uku”, „eke” itp.

Ćwiczenie 4
Weź głęboki oddech przez usta. W tym samym czasie wymawiaj szeptem samogłoski.

Ćwiczenie 5
Weź głęboki oddech a następnie wydychaj powietrze raz przez prawą, raz przez lewą dziurkę nosa.

Ćwiczenie 6
Nabierz głęboko powietrza przez nos. Następnie wypuść je przez usta przy jednocześnie zaciśniętym nosie.

Ćwiczenia żuchwy

Ćwiczenie 1
Przy otwartych ustach postaraj się wysunąć żuchwę do przodu a następnie ją cofnij. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenie 2
Otwórz usta, a następnie postaraj się przesunąć żuchwę raz w prawo a raz w lewo.

Ćwiczenie 3
Przy zamkniętych ustach postaraj się wysunąć żuchwę do przodu a następnie cofnij do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 4
Przy zamkniętych ustach postaraj się przesuwać szczękę dolną raz w prawo raz w lewo zaznaczając pozycję środkową.

Ćwiczenie 5
Powtórz kilka razy z przesadną artykulacją wyraz hop.

Ćwiczenie 6
Lekko opuść dolną szczękę. Następnie postaraj się pogłębić opuszczenie.


Ćwiczenia mięśni twarzy

Ważnym etapem terapii jest również ćwiczenie mięśni mimicznych.. Ćwiczenia te przyczyniają się do zmniejszenia napięcia twarzy i zwiększenia plastyczności jej ruchów. Przedstawione niżej ćwiczenia również należy wykonywać przed lustrem.

Ćwiczenie 1
Wypełnij oba policzki powietrzem a następnie postaraj się wypuszczać powietrze przez usta ułożone jak do gwizdania.

Ćwiczenie 2
Mocno zamykaj raz prawe raz lewe oko. Następnie zamykaj oczy razem. Ćwiczenie powtórz kilkakrotnie.

Ćwiczenie 3
Zmarszcz brwi jak w tzw. „minie marsowej”.

Ćwiczenie 4
Postaraj się unieść brwi ku górze. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenie 5
Rozciągnij usta w taki sposób jak przy uśmiechu.

Ćwiczenie 6
Unieś górną wargę i skrzydełka nosa tak jak wówczas, gdy odczuwasz nieprzyjemny zapach.

ćwiczenia opracowała Logopeda Edyta Cieśla-Smolińska

Ps. uważam,że zestaw ćwiczeń bardzo łatwy do wykonywania .
Życzę przyjemności :)
  • 0
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.

— Phil Bosmans

#5 krisa

krisa

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 11 styczeń 2011 - 08:25

Dzięki, Graza :) No to czas się wziąć do pracy....
  • 0

#6 szybka

szybka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisano 12 styczeń 2011 - 16:46

Dziewczyny, ale ze mnie leń!
  • 0

#7 krisa

krisa

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 13 styczeń 2011 - 09:51

Dziewczyny, ale ze mnie leń!


Mam to samo...
  • 0

#8 graza63

graza63

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 13 styczeń 2011 - 17:22

Witajcie dziewczyny i chłopaki :)
:s Zmartwiłyście mnie słowem "lenistwo" ale też zmotywowałyście do szukania przyczyn i skutków lenistwa , które i mnie nie jest obce , a tak prawdę mówiąc dotyczy pewnie w większym lub mniejszym stopniu każdego z nas.:(

Co to jest lenistwo? :exclamation:

Lenistwo można najkrócej zdefiniować jako chroniczne unikanie jakiegokolwiek wysiłku w każdym aspekcie ludzkiej egzystencji. Niektórzy sprowadzają je do braku działania, czyli bezczynności. Oczywiście, bardzo rzadko bywa tak, że ktoś rzeczywiście nic nie robi.

Skutki lenistwa. :exclamation:

Psycholodzy są generalnie zgodni co do tego, że codzienne oddawanie się lenistwu prowadzi w prosty sposób do apatii, czyli stanu zupełnego zobojętnienia na to, co się wokół nas dzieje. Dodatkowo człowieka leniwego mogą ogarniać fale przypływów i odpływów niczym nieuzasadnionego smutku.
Obojętność zaś kończy się zazwyczaj stanem znudzenia. Nuda poparta brakiem zainteresowania czymkolwiek jest pierwszym krokiem, aby popaść w depresję. Ta ostatnia zbiera swoje żniwo praktycznie na całym świecie. Wiele się o niej mówi i pisze, gdyż dla człowieka, który zapada na tę chorobę, wszystko przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie i sens.
Lenistwo zatem może być jedną z przyczyn tego powszechnie odczuwalnego zjawiska.
Ponadto grzech lenistwa prowadzi do postawy bierności wobec wydarzeń i sytuacji, w których trzeba byłoby w normalnych okolicznościach opowiedzieć się po czyjejś stronie.
Szkoda życia na nicnierobienie.

Dziewczyny :rolleyes: , nie jesteśmy leniwe, my mamy mnóstwo codziennych zajęć , podobno tradycyjna kobieta Polka wykonuje dziennie 14 zawodów {etaty nieopłacane}, więc kwestia tych ćwiczeń logopedycznych -to "mały Pikuś" :D
Ale zmiana tematyki w wątku :cool: -chyba Moderator nie będzie miał do tego zastrzeżeń? Prosimy o wyrozumiałość
Pozdrawiam :) :)

opr:ks. Jacek Molko
  • 0
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.

— Phil Bosmans

#9 wienai119

wienai119

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 02 luty 2011 - 13:33

Witam Wszystkich!
Dzięki Graza za zachętę pisania postów,ale do rzeczy,bo będą na mnie krzyczeć.Mam problemy z mową,mowa cicha,nie wyraźna słowa wycinane, najgorzej tak się dzieje,gdy z kimś rozmawiamy,nieważne czy przez telefon,czy też w sklepie to człowiek się denerwuje,a przy najbliższych to jestem spokojna na luzie.Na pewno jest to w większości przez pana P.
Pozdrawiam i do usłyszenia.
  • 0

#10 graza63

graza63

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 02 luty 2011 - 15:39

Witam Wszystkich bardzo serdecznie :) a szczególnie Ciebie wienai ;) -cieszę się , że piszesz i stajesz się coraz bardziej aktywna na forum. Ja też zaczynałam nieśmiało a teraz jest już coraz lepiej --chyba lepiej--ale to mogą ocenić tylko inni.
Świetnie Wiesiu , że poruszasz jakże nam bliską problematykę wymowy--niestety ten problem w tej chorobie zdarza się dość często. Przed dawką Madoparu-ok. 1 godz. mowa staje się często niewyraźna, cicha i trudno wyartykułować wszystkie głoski- natomiast po dawce po ok. 1 godzince -następuje poprawa. U Ciebie przy stosowaniu Sinemetu może to wyglądać podobnie-chociaż nie wiem,bo nie stosowałam tego leku.
Uwaga, ale nie załamujmy się, w wątku o rehabilitacji są ćwiczenia na usprawnianie mięśni twarzy i aparatu artykulacyjnego a podobno -najlepszym ćwiczeniem jest....namiętne całowanie się :D pod warunkiem , że ma się obok osobę chętną do tych ćwiczeń :P
A co do stresu--nie ma czym się stresować--każdy ma jakieś niedoskonałości , jakieś ułomności, braki i być może on rozmawiając z nami też się stresuje.
Uwierzmy i zapamiętajmy--Każdy człowiek jest cenny i wartościowy takim jakim jest---ale przecież z każdym nie musimy przebywać i rozmawiać- mamy wybór.
Pozdrawiam ;)
  • 0
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.

— Phil Bosmans

#11 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 08 luty 2011 - 20:34

Witam opiekunów i osoby mające zaburzenia mowy!
W dostępnej mi literaturze znalazłem następujące artykuły warte przeczytania:

1. Biuletyn Stołecznego Stowarzyszenia - Parkinson nr.4/2004 str. 10 i 11 " - Ja mam też coś do powiedzenia". Są to relacje chorego, który po okresie załamania zaczął terapię i po kilku miesiącach "przywrócił wiarę w siebie".

2. Kwartalnik Tulipan nr.1/2006 str. 7 - 9 - "Zaburzenia mowy u osób dotkniętych chorobą parkinsona"
Omówiono objawy, terapię i podano propozycje ćwiczeń logopedycznych: oddechowych i fonacyjnych, usprawniających wargi, usprawniających język, mięśni zwierającego pierścienia gardłowego, żuchwy.

3. Kwart. Tulipan nr.4/2007 str. 17 i 18 - "Ćwiczenia logopedyczne - poprawa jakości komunikacji werbalnej". Podano propozycje ćwiczeń: relaksacyjnych oraz jak w pkt. 2.

4. Kwart. Tulipan nr.3/2009 str. 8 i 9 - "Rozmowa jako forma terapii logopedycznej". Omówiono problemy blokady psychicznej. Podano przykłady zestawów ćwiczeń i tekstów.

Pozdrawiam Andrzej
  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#12 Armin

Armin

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów

Napisano 09 luty 2011 - 02:20

Panie Andrzeju po raz ostatni już proszę o niepodawanie tak nieprzydatnych informacji na forum :exclamation:
  • 0
Kto chce - szuka sposobów...Kto nie chce - powodów...
"Módl się, żyj nadzieją i nie martw się" - Św.O. Pio"

#13 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 10 kwiecień 2011 - 22:24

Do backsztag

c) Administrator oraz moderator są ostateczną instancją na forum i nie należy podważać ich decyzji dotyczących administrowania forum ani prowadzić do bezsensownej wymiany zdań próbując dojść swojej racji.
i) Na forum, nie umieszczamy reklam.Dopuszczalne jest wklejanie linków w postach, pod warunkiem że jest to niezbędne do zadania pytania lub udzielenia odpowiedzi.
j) Linki wklejane w celu zareklamowania strony www, będą usuwane.Ostateczna decyzja czy link można potraktować jako reklamę, należy do administratora i/lub moderatora.


Post o treści reklamowej;post i link zostały usunięte. Rozpowszechniany na forum był spam reklamowy wysłany na Pana PW;otrzymuje Pan ostrzeżenie!

Moderator.
  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#14 marta55561

marta55561

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 13 kwiecień 2011 - 18:32

Muszę przyznać ze jestem zdegustowana.Obojętnie co backsztag napisze to Arminowi się nie podoba.Ja muszę napisać ze skorzystałam z podanych propozycji podanych przez Pana Andrzeja.Moze to są stare publikacje ale dla nas ciekawe.Dlaczego te informacje są nieprzydatne??Padło kiedyś zdanie ze każdy może się wypowiadać więc nie rozumiem jak ktos może decydowac o tym czy informacje są przydatne czy nie. 
Czytam wpisy i wypowiedzi innych są jakoś tolerowane chociaż nieraz nie związane z tematem.Trochę tracę ochotę na szczere pisanie bo nie chciałabym dostac po uszach
  • 0

#15 Armin

Armin

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów

Napisano 13 kwiecień 2011 - 19:04

Do marta55561

1. Zauważ łaskawie,że większość postów Andrzeja jest na forum i chorzy mogą z nich korzystać.
2. Marto przeczytaj swoich 7 postów i sama sobie odpowiedz ilu osobom mogły one pomóc.
3. Zamiast krytyki proponuję napisać konkretny post związany z chorobą Parkinsona.
4. Twój ostatni wpis to typowy off-topic, zostawiam go tylko jako przykład postu całkowicie nic nie wnoszącego do tematu wątku
/czyt. kompletnie nieprzydatnego chorym/.
  • 0
Kto chce - szuka sposobów...Kto nie chce - powodów...
"Módl się, żyj nadzieją i nie martw się" - Św.O. Pio"

#16 marta55561

marta55561

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 13 kwiecień 2011 - 19:43

Moje posty niekoniecznie mają pomóc bo ja mam za małą wiedzę , jest tu wiele innych osób które doskonale pomagają .Należę do grupy osób które potrzebują rad i wsparcia dlatego cenię rady wszystkich w tym Andrzeja.Jest mi naprawdę obojętne czy Ty zostawisz to co napisałam czy wyrzucisz.Jednak szkoda ze nie można się swobodnie wypowiadać.Napisałam szczerze . W zasadzie po co jest ten wątek dla opiekunów(zresztą i tak upadający)skoro skrytykowałeś moje wpisy??Jest mi bardzo przykro.
  • 0

#17 graza63

graza63

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 14 kwiecień 2011 - 05:04

Kontrola mowy może pokazywać tor choroby Parkinsona
Troszkę nadziei
Nowe badania przeprowadzane przez naukowców Uniwersytetu Oxford i Denver w stanie Kolorado pokazują , że symptomy choroby P mogą być dokładnie skontrolowane poprzez analizę mowy chorego, wykonywaną według określonego wzorca. Wzorzec ten jest dość skomplikowany ,aby dokładnie go opisywać , ale najważniejsze ,że jest kolejna nowoczesna metoda diagnostyczno- kontrolna w przebiegu choroby Parkinsona.
Badanie wykazało bliskie zależności między mową a stadium choroby.
Myślę,że już niedługo nasi lekarze będą mogli korzystać z opracowanego algorytmu , który będzie wymiernie pokazywał zależności między mową a objawami , a to się tez wiąże z trafniejszą metodą leczenia.
Nie traćmy nadziei - wszak ona umiera ostatnia.
Pozdrawiam serdecznie , cieplutko i wiosennie.
  • 0
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.

— Phil Bosmans

#18 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 21 czerwiec 2011 - 16:07

Witam !
Namawiam do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi w wydawanych przez Stowarzyszenie bydgoskie kwartalnikach Tulipan oraz z książką : - Tatiana Lewicka i Anna Rodzeń - Ćwiczenia rehabilitacyjno-logopedyczne dla osób z chorobą Parkinsona wyd. Fundacja Żyć z chorobą Parkinsona Warszawa 2006. Ale przeczytanie tych materiałów daje tylko wiedzę teoretyczną. W ostatnich dwóch miesiącach miałem możliwość uczestniczyć w łódzkim Stowarzyszeniu w trzech spotkaniach rehabilitacyjnych z logopedą. Ćwiczenia w grupie!! oraz pod okiem i dyktandem fachowca!! mobilizują do pracy nad sobą, poprawiają psychikę i dają dobrą podstawę do samodzielnych ćwiczeń podanych w literaturze. Jeśli to możliwe namawiajcie swoich logopedów do zapoznania się z metodą terapii LSVT, dzięki której osoby z PD wróciły do zawodu w której mowa jest jednym z podstawowych narzędzi pracy. Pozdrawiam życząc uporu w pokonywaniu przeszkód. Andrzej
  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#19 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 22:30

Witam! Wklejam dzisiejszą korespondencję z Gisi.
[21:32:54] gisela urbatzka: witam wyczytalam na forum o tych cwiczeniach LSVT BIG u nas w Bochum jest terapeuta ktory to prowadzi bylam tam i rozmawialam z nim mowil ze to jest bardzo dobra terapia w maju mam termin u neurologa i on musi mi dac rezepte na te cwiczenia kasa chorych placi czesc ja bym musiala 70 euro doplacic ,to jest 4razy w tygodniu trwa 1 godzine przez 4 tygodnie.Zobacze co na to moj lekarz powie czy mi da rezept na te cwiczenia .Pieknie pozdrawiam i mile pozdrowienia dla malzonki.
[21:45:55] Andrzej Sas: Witaj! Napisz to na forum
[21:51:38] gisela urbatzka: jak pojde do lekarza i dostane rezept i bede cwiczenia miala to napisze musze terminy zrobic w tym miesiacu wszystko zajete mowi mi ten terapeuta ze jest to bardzo dobra terapia ktora pomaga bardzo w poruszaniu sie .
[21:55:03] gisela urbatzka: http://www.ergothera...chum.de/praxis/
[21:56:26] gisela urbatzka: to jest ta praxis u nas w Bochum
Pozdrawiam Andrzej
  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych