Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Schody schody schody...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Liwia

Liwia

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 540 postów

Napisano 06 październik 2005 - 09:35

Miałam to dokleić do tematu Pedro, ale zrezygnowałam... bo chyba już nawet nie jestem zdziwiona, a tym bardziej zbulwersowana.

Kolejne nieprzystosowane dla on budynki :-D

http://wiadomosci.o2.pl/?s=512&t=4676

Trzech posłów nowego Sejmu porusza się na wózkach. Choć jeszcze nie zaczęli pracy, już wiedzą, że nigdy nie wystąpią na mównicy, bo budynek nie jest przygotowany dla osób niepełnosprawnych, pisze "Metro".

Trwa remont większości budynków przy Wiejskiej. Wydano na to ponad 3,3 mln zł, ale ani złotówki na udogodnienia dla niepełnosprawnych! - A tu tak się złożyło, że dostała się nas aż trójka i teraz administracja Sejmu ma nie lada problem - mówi Filip Libicki, niepełnosprawny poseł PiS.

- Faktycznie, nie jest najlepiej z przystosowaniem budynków dla ludzi na wózkach, przyznaje Stanisław Kostrzewa, dyrektor biura informacyjnego Sejmu. - Myślimy, co tu zrobić, i inżynierowie robią już pewne plany, dodaje. Ale konkretów nie potrafi podać.

Poruszanie się po sejmowych pomieszczeniach na wózku lub o kulach to nie lada wyzwanie. Wąskie korytarze, marmurowe, kręcone schody, ciężkie drzwi, piętra i półpiętra - to wszystko czeka na nowo wybranych niepełnosprawnych parlamentarzystów. Na problemy natkną się na każdym kroku - od sali obrad po toalety. Nigdy nie wejdą na sejmową mównicę! Przejście do niej jest zbyt wąskie i kończy się wysokim stopniem. Poza tym sama mównica nie ma regulowanej wysokości, więc przemawiającego posła na wózku, nawet gdyby udało mu się tam dotrzeć, po prostu nie będzie widać.

To nie koniec. Poselskie ławy mają po bokach drewniane, nieskładane poręcze, co nie pozwoli na sprawne "przesiadanie" się z wózka na fotel. Posłowie będą mogli co prawda stanąć wózkami między ławkami, ale zatarasują nimi przejście innym.

- Największy problem będzie w budynku, w którym obradują niektóre komisje sejmowe, mówi Libicki. - Jest do niego tylne wejście, ale w środku nie ma windy, a budynek jest piętrowy - dodaje.- Myślimy, by zamontować tam windę klatkową, ale to bardzo poważne przedsięwzięcie - zaznacza Kostrzewa.

Nie lepiej jest w hotelu poselskim. Tam są wprawdzie tzw. schodołazy, czyli windy do przenoszenia wózka nad schodami, ale do ich obsługi potrzebne są przynajmniej dwie osoby. Ktoś musi zawołać strażnika, który ma klucz do mechanizmu. Najczęściej okazuje się jednak, że klucza nie ma, a jeśli nawet jest - strażnik nie potrafi ruszyć urządzenia. Kończy się tym, że strażnicy znoszą niepełnosprawnego ze schodów. - Bardzo się denerwuję pracą w Sejmie, przyznaje Małgorzata Olejnik (Samoobrona). - Jestem wprawdzie w tej komfortowej sytuacji, że kawałek mogę przejść o kulach, ale chyba nie o to chodzi.

Filip Libicki liczy na to, że dzięki Małgorzacie Olejnik oraz Sławomirowi Piechocie - posłowi PO, który także jeździ na wózku - uda im się stworzyć skuteczne lobby działające na rzecz milionów niepełnosprawnych. - Tak tej sprawy nie zostawię. Ani w Sejmie, ani w kraju, obiecuje.


Pozdrawiam
Liwia
  • 0

#2 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 06 październik 2005 - 19:47

niech torują mam drogę do sejmu ,startuję na przysly rok parlamentarny za 4 lata :P
  • 0

#3 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 07 październik 2005 - 09:51

Ja rowniez bede walczyl aby mnie wybrali za 4 lata...
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek

#4 Daga

Daga

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 837 postów

Napisano 07 październik 2005 - 13:24

Ja rowniez bede walczyl aby mnie wybrali za 4 lata...


Jeśli w Wawie, to ja na Ciebie będę głosować! :D
  • 0
Daga

#5 rzepałka3

rzepałka3

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 11 sierpień 2008 - 17:22

Brawo nareście pozytywne myślenie popieram.Powinno być nas jak najwięcej.Tylko żeby nie zapomnieli w jakim cellu tam będą. Pozdrawiam
  • 0

#6 pedro

pedro

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1462 postów

Napisano 12 sierpień 2008 - 09:43

O tym była mowa w ekspoze premiera, Tusk deklarował właśnie poprzez gest w strone ON, że oni terż będą mogli wreszcie prtzemiawiać z miejsca gdzie robią to wszyscy. Symboliczny gest, ale wyrażający to, że sejm miasł być dostosowany. Potem słyszałem o tym znów, ale że jest kłopot, bowiem sejm jest budynkiem zabytkowym i jest trudna sprawa z przerobieniem go aby był dostępny dla ON. Szczególny problem jest z samą salą sejmową, właśnie ze względu na te drewniane wyściełajki.
  • 0
Pozdrawiam
Pedro


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych