Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Kursy online


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 16 październik 2016 - 16:41

Edukacja staje się dostępna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki możliwościom, jakie stwarza nauka online. Nie wychodząc z domu możemy poznać podstawy bioinformatyki na uniwersytecie w Toronto i dowiedzieć się jak zostać brytyjskim monarchą poprzez kanał youtube CGP Grey.
Poniżej znajdziemy kilka wybranych stron z kursami online i edukacyjnych kanałów wideo:

Khan Academy (www.khanacademy.org) jest projektem non - profit o międzynarodowym zasięgu. Obecnie, dzięki pracy wolontariuszy – tłumaczy, jest już częściowo dostępna w języku polskim. Nauka online jest całkowicie bezpłatna i obejmuje kursy z matematyki, innych nauk ścisłych, ekonomii i finansów, nauk humanistycznych i sztuki, informatyki. Edukacja opiera się na lekcjach w formie wideo i na części praktycznej.

Code Academy (www.codeacademy.com) to strona, na której bezpłatnie możemy nauczyć się kodowania czyli tworzenia stron internetowych i aplikacji. Różne języki programowania poznajemy za pomocą prostych, praktycznych ćwiczeń, które stopniowo przechodzą w coraz trudniejsze. Strona dostępna jest tylko w języku angielskim. Społeczność Code Academy zrzesza 24 miliony ludzi na całym świecie.

edX (www.edx.org) jest projektem edukacyjnym, za którego stronę merytoryczną odpowiadają między innymi najlepsze amerykańskie uczelnie. Korzystanie z edX jest całkowicie bezpłatne, zakres tematyczny kursów jest bardzo szeroki - od architektury i projektowania wnętrz, przez inżynierię, odżywianie, prawo, nauki społeczne i statystykę. Nauka odbywa się poprzez wideo z lekcjami, quizy sprawdzające wiedzę i dyskusje online z innymi uczącymi się. Każdy z kursów jest określony w czasie, ma datę rozpoczęcia i wyznaczony czas trwania. Kursy dostępne są w języku angielskim.

Coursera (www.coursera.org) jest stroną, na której znajdziemy bezpłatne kursy online przygotowane przez zagraniczne uczelnie i instytucje z całego świata. Kursy dostępne są po angielsku i w wielu innych językach (bez języka polskiego). Edukacja prowadzona jest w wielu obszarach wiedzy, znajdziemy tam medycynę, sztukę, fizykę i wiele innych. Kursy łączą teorię z ćwiczeniami z wybranego tematu.

Blogerzy wideo upowszechniają wiedzę z różnych dziedzin tworząc autorskie kanały popularno-naukowe dostępne w serwisie www.youtube.com. Jednym z nich jest SciFun - kanał o astronomii i fizyce, często pokazujący zjawiska fizyczne za pomocą doświadczeń i eksperymentów, badający zagadnienia i zadający pytania, których nie znajdziemy na szkolnych lekcjach fizyki. Kanał CrashCourse zawiera wideo z lekcjami z historii, literatury, biologii, chemii, ekologii. Mini - wykłady są przygotowane w języku angielskim, z animacjami ilustrującymi omawianą treść. CGP Grey prezentuje krótkie filmy, również świetnie ilustrowane, które poruszają nieoczywiste kwestie wymagające wyjaśnienia, czerpiąc przy tym z różnych nauk. Dostępne są z polskimi napisami.

Czy podoba Wam się forma nauki online? Czy znacie jakieś ciekawe, edukacyjne kanały na youtube lub strony internetowe?


  • 3

#2 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 19 październik 2016 - 06:31

Myślę, ze kwestia nauki on line ma  swoje plusy nie dlatego, że podoba się bardziej niż edukacja stacjonarna. Jest to przede wszystkim forma umożliwiająca naukę bez pomocy osób trzecich i bez barier architektonicznych. Minusem jest brak bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami i wykładowcami. Najbardziej zaawansowane technologie nie zastąpią tradycyjnej formy w stu procentach. Niemniej jednak dla wielu z nas jest to konieczność.


Użytkownik Marta S edytował ten post 19 październik 2016 - 06:33

  • 3

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#3 piotrmarkowski2

piotrmarkowski2

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 05 styczeń 2017 - 15:13

Jeżeli tylko masz ochotę się czegoś nauczyć, na pewno gdzieś w sieci kryje się kurs, który pozwoli Ci daną umiejętność opanować. Sęk w tym, by w zalewie wątpliwej jakości poradników dotrzeć do tych naprawdę wartościowych. Dlatego przygotowałem listę źródeł, z którym sam korzystam/korzystałem i z czystym sumieniem mogę je zarekomendować.
Jeżeli znasz inne miejsca w sieci, gdzie można znaleźć rzetelną wiedzę na jeden z wymienionych niżej tematów, napisz do mnie – stwórzmy razem bazę jakościowych platform.

CodeAcademy
Jedna z najbardziej znanych witryn tego typu, na których nauczysz się podstaw kodowania – HTML, CSS, JavaScript, ale nie tylko. Liczba kursów ciągle się zwiększa, a całość jest w pełni interaktywna i prowadzi adepta za rękę przez każdy element procesu.

Learn Code The Hard Way
Serwis zbiera kilka książek uczących różnych języków programowania. W przypadku Ruby on Rails dostępna jest darmowa wersja HTML, podobnie z Pythonem.

Kursownik
Potrzebujesz polskich źródeł? Ta skromnej wielkości, ale wysoce merytoryczna baza poradników pozwoli Ci poznać podstawy HTML i CSS, zakodować pierwszą stronę www czy wgłębić się w Photoshopa. Kilkadziesiąt godzin dobrego materiału.

Udemy
Udemy to platforma z kursami online, na której możemy nauczyć się całego spektrum rzeczy, w tym wielu przydatnych dla marketera, programisty czy grafika. To serwis komercyjny, ale mnóstwo treści jest dostępnych nieodpłatnie.

PSDTuts
Jak nazwa wskazuje – całe mrowie tutoriali dotyczących Photoshopa. Learning by doing to najefektywniejsza metoda, a w przypadku grafiki komputerowej rozpoczynanie przygody od kopiowania pewnych rozwiązań, by pojąć, jak są robione brzmi to dobra metoda.

Skillshare
Kolejny serwis z kursami, przede wszystkim skupiony z obszarów grafiki komputerowej i fotografii, ale znajdziemy tam również poradniki DIY czy na temat gotowania.

Coursera
Interesuje Cię wiedza uniwersytecka – od teorii muzyki po statystykę? Bierz udział w kursach udostępnianych przez uczelnie z całego świata, kompletnie za darmo.

To zaledwie wierzchołek góry lodowej, omawiający pojedyncze źródła dla różnych umiejętności. Mógłbym wskazać jeszcze kilkadziesiąt stron (od edX począwszy, na Khan Academy skończywszy), ale na chwilę obecną mija się to z celem.
Wejdź i zobacz, co powyższe serwisy mają Ci do zaoferowania i w jakiej formie. Część oferuje jedynie wideo, inne interaktywne formy. Sprawdź, co Ci odpowiada. Potem znajdź samodzielnie ciekawe źródła i podeślij je mnie!
Pamiętaj: jeżeli chciałbyś nauczyć się dowolnej rzeczy, za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj. Nie zwlekaj więc – do dzieła! Trzymam kciuki

Użytkownik kuba edytował ten post 05 styczeń 2017 - 16:13
Poprawa czytelności tekstu

  • 2

#4 Martusiek

Martusiek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 14 marzec 2018 - 09:57

Wszystko zależy od samozaparcia. Część osób wyciągnie więcej z kursów online niż wielogodzinnych zajęć stacjonarnych. Wszystko jest kwestią bardzo indywidualną niestety...


  • 2

#5 Andrew Waqq

Andrew Waqq

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 czerwiec 2018 - 09:48

Motywacja, zmotywowanie samego siebie jest moim zdaniem jak najbardziej podstawą sprawą w tym zakresie


  • 2

#6 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 10 luty 2019 - 10:11

Warto odwiedzić tą stronę polecam darmowe kursy na Udacity. Jest też wiele innych serwisów jak Udemy, edX, CodeAcademy, Bootcamp i wiele innych.

https://medium.freec...st-d9dd13600b04


  • 1

#7 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 04 sierpień 2019 - 13:01

Inne uniwersytety proponują zazwyczaj płatne kursy internetowe. Francuskie MOOC, wierne zasadzie udostępniania wiedzy wszystkim zainteresowanym, są całkowicie bezpłatne. Dziesiątki znanych szkół, np. Conservatoire national des Arts et métiers (CNAM), Sciences PO, Ecole centrale, Ecole polytechnique i inne, udostępniły w bardzo prosty sposób swe zajęcia (https://www.france-u...merique-mooc.fr). Każdy MOOC zaczyna się w ustalonym terminie, ale można się zapisać już po rozpoczęciu zajęć i nadrobić opóźnienia.

Większość kursów jest w języku francuskim, niektóre również po niemiecku i angielsku. Zapisuje się wielu studentów, ale po kilku tygodniach duża część rezygnuje i jedynie 20-30% kończy cały cykl zajęć. Pomysłodawcy sądzą, że ta liczba mieści się w normie. Fakt, że zajęcia są bezpłatne nie obniża ich rangi. Ponieważ to internauci narzucają sobie dyscyplinę pracy, trzeba mieć solidną motywację, by tygodniami uczestniczyć w kursach.

Uczestnicy pochodzą z różnych miejsc i kierują się różnymi motywami. Są to licealiści, emeryci, pracownicy, bezrobotni… Niektórzy studiują z ciekawości, inni pragną zdobyć nowe kompetencje zawodowe. Szczególną uwagę zwraca się na podejście pedagogiczne do studentów, którzy ze swej strony muszą niekiedy zastanowić się nad swymi celami życiowymi. Absolwent każdego kursu otrzymuje zaświadczenie, a nie dyplom. Tak więc, awans społeczny lub zawodowy nie może być jedynym celem studiów. W rzeczywistości mamy do czynienia z innowacyjnym spojrzeniem na proces uczenia się, który nie jest jak dawniej procesem hierarchicznym i linearnym, ale raczej pewną dynamiką inteligencji zbiorowej, w której wiedza jest dostępna dla wszystkich i wszędzie poprzez internet.

Współczesny student, korzystający na co dzień z internetu, ma dostęp do nieskończonej ilości informacji. Kursy internetowe pozwalają mu uporządkować i zorganizować naukę, a dodatkowo skonfrontować swój punkt widzenia z poglądami innych ludzi. W tym uniwersytecie na skalę całej Ziemi możemy natrafić na bogate i zdumiewające debaty, które pozwolą nam rzucić się w wir nowej przygody intelektualnej.

Co o tym myślicie?


  • 1

#8 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 01 listopad 2019 - 10:51

Pierwszą polską platformę edukacyjną z otwartymi kursami internetowymi typu MOOC uruchomiono we wtorek w Warszawie. Platforma Polski MOOC jest efektem współpracy m.in. resortu nauki i Fundacji Młodej Nauki; ogłoszono również konkurs na projekty nowych kursów na platformę.

Uruchomiona we wtorek platforma oferuje kursy typu MOOC (ang. massive open online course - czyli "powszechny otwarty kurs internetowy"), przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych nauką, zdobywaniem nowych kompetencji i umiejętności.

"Polski MOOC ma odpowiedzieć na potrzebę ciągłego kształcenia" - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. "MOOC jest otwarty: zarówno umieszczanie kursów na tej platformie, jak i korzystanie z nich jest bezpłatne. To po prostu więcej nauki w codziennym życiu - do tego nauki, która przychodzi do nas, po którą łatwo jest sięgnąć i która - jestem przekonany - będzie też bardzo wysokiej jakości, bo dbają o to eksperci, którzy certyfikują kursy umieszczane na platformie" - dodał.

"Tempo rozwoju cywilizacyjnego jest dzisiaj tak gigantyczne, że za życia obecnego pokolenia studentów zniknie większość zawodów, które obecnie znamy, pojawią się dziesiątki czy setki nowych zawodów. To oznacza, że uczyć się będzie trzeba przez całe życie. Platforma Polski MOOC to odpowiedź na to wyzwanie cywilizacyjne" - podkreślił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na nagraniu odtworzonym podczas uroczystości uruchomienia polskiej platformy.

Docelowo na platformie Polski MOOC mają znaleźć się zarówno kursy stworzone przez polskie ośrodki akademickie i instytucje związane z kształceniem na odległość, przez świat biznesu i organizacje pozarządowe. Platforma oparta jest na systemie: Open edX, stworzonym przez dwie amerykańskie uczelnie: MIT oraz Uniwersytet Harvarda. Za techniczną stronę Polskiego MOOC-a odpowiedzialny jest Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).

Patronat nad projektem objęła również Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jak zapewnia przewodniczący KRASP-u prof. Jan Szmidt uczelnie obejmą patronat i nadzór merytoryczny nad otwartymi kursami online. Jednocześnie mają sugerować określone rozwiązania - tak, aby jakość wirtualnej edukacji była spójna z klasycznym kształceniem akademickim na studiach stacjonarnych.

"W tym momencie dołączyliśmy do światowej czołówki - nie jest tak, że każdy kraj na świecie taką platformę posiada" - podkreśliła w rozmowie z PAP prezes Fundacji Polskiej Nauki Kinga Kurowska-Wilczyńska. "Polska platforma wyróżnia się przede wszystkim tym, że kształcimy w języku polskim - większość platform oferuje kursy w języku angielskim. Docelowo nasze polskie kursy również będą tłumaczone na język angielski - żeby promować Polskę na całym świecie" - dodała.

Póki co na platformie Polski MOOC oferowane są cztery kursy - w tym jeden przeznaczony dla twórców kursów typu MOOC. Aby powiększyć bazę kursów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło we wtorek konkurs "Kurs na MOOC", w ramach którego zarówno publiczne, jak i niepubliczne szkoły wyższe będą mogły składać projekty kursów e-learningowych, które mogłyby trafić na platformę Polski MOOC. Nabór wniosków potrwa od 30 listopada 2018 r. do 25 stycznia 2019 r. Budżet konkursu wynosi 10 mln zł.

Platforma Polski MOOC dostępna jest pod adresem www.polskimooc.pl

Co o tym myśłicie?


  • 1

#9 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 22 październik 2022 - 11:38

Członkowie Global MOOC i Online Education Alliance

Global MOOC and Online Education Alliance to mała i zróżnicowana grupa 17 wiodących na świecie uniwersytetów i 3 internetowych platform edukacyjnych z 14 krajów na wszystkich 6 kontynentach, posługująca się 10 różnymi językami.

Global MOOC Alliance jest inicjowany przez Uniwersytet Tsinghua i współzałożycielem Cornell University, CRI (Centrum Badań i Interdyscyplinarności), edX, Mongolskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, Nanyang Technological University, Peking University, Politecnico di Milano, Rice University, RWTH Uniwersytet w Aachen, Uniwersytet w Sankt Petersburgu, Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, Tajski MOOC, Uniwersytet Tsinghua, Uniwersytet w Auckland, Uniwersytet Chile, Uniwersytet w Manchesterze, Uniwersytet w Nairobi, Uniwersytet w Toronto, XuetangX, Uniwersytet Zhejiang.

https://mooc-global...._pto=sc#members


  • 1

#10 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 23 październik 2022 - 11:53

Global MOOC

Początek kwietnia przyniósł ważne wydarzenie dla projektu Uniwersytetu Europejskiego EUNICE. W Santander 7 kwietnia spotkało się ponad 20 przedstawicieli uniwersytetów zrzeszonych w EUNICE, aby wspólnie pracować nad strategią globalnego kursu online – tzw. MOOC (Massive Open Online Course) - pod nazwą „Introduction to Global Studies”, który ma na celu zwiększenie wiedzy uczniów na temat problemów globalnych z perspektywy interdyscyplinarnej.

Organizacją spotkania zajął się Uniwersytet w Kantabrii i było to pierwsze tego typu wydarzenie face-to-face, które pozwoliło na wymianę doświadczeń i wiedzy między uniwersytetami w kontekście tworzenia projektu globalnego kursu online.

Politechnikę Poznańską reprezentowały Pani Prodziekan dr inż. Marlena Kucz, prof. PP oraz Pani dr hab. inż. Katarzyna Rzeszut, prof. PP (Dyrektor Instytutu Budownictwa oraz lider Pakietu roboczego nr 2 w ramach projektu EUNICE, dotyczącego zagadnień związanych z edukacją).

W duchu wartości promowanych przez Uniwersytet Europejski EUNICE - wśród których wymienić należy min. wielokulturowość i otwartość - MOOC „Introduction to Global Studies” dostępny będzie bez ograniczeń dla studentów z całego świata, niezależnie od kierunku studiów.

Kurs pozwoli studentom na oswojenie się z zagadnieniami i wyzwaniami globalizmu między innymi w ujęciu kulturowym, ekonomicznym, prawnym, politycznym czy społecznym. Analizie poddane będą takie zagadnienia jak różnorodność kulturowa, migracja, technologie oraz wiele innych wyzwań stojących dziś przed globalną społecznością.

Jego start zaplanowany został na rok akademicki 2022-2023.

Więcej informacji o projekcie EUNICE znajdą Państwo na stronach:

https://eunice-university.eu/

https://www.put.poznan.pl/eunice


  • 1

#11 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 25 październik 2022 - 16:36

Politechnika Poznańska znalazła się w elitarnym gronie Uczelni w Europie, które w kolejnych latach będą tworzyć podwaliny Uniwersytetów Europejskich. W skład konsorcjów, które uzyskały status Uniwersytetu Europejskiego są również inne uczelnie z naszego kraju: AGH z Krakowa oraz Politechnika Warszawska, Śląska i Uniwersytet Śląski.
 

Uniwersytety Europejskie to rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE. Utworzą one sieć uczelni na terytorium Unii umożliwiającą studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniającą się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich.

Celem inicjatywy dotyczącej europejskich szkół wyższych jest zintegrowanie nowego pokolenia kreatywnych Europejczyków, którzy będą w stanie współpracować w różnych językach, ponad granicami państw i dyscyplinami, aby sprostać ogromnym wyzwaniom społecznym i niedoborom wykwalifikowanej kadry w Europie.

Projekt jest odpowiedzią na wezwanie Rady Europejskiej z 2017 r., która zaapelowała do krajów Unii, Rady oraz Komisji do poczynienia postępów w zakresie szeregu inicjatyw.

 
 

Chcemy wzmocnić strategiczne partnerstwa w całej UE między instytucjami szkolnictwa wyższego i promować wyłonienie się do 2024 r. około dwudziestu europejskich szkół wyższych, opartych na oddolnych sieciach uczelni z całej UE, dzięki czemu studenci będą mogli zdobywać dyplomy w trybie łączenia studiów w kilku państwach UE i zwiększy się międzynarodowa konkurencyjność europejskich uczelni

 
 

– zaznaczono w konkluzjach szczytu w Göteborgu w 2017 r.

Oprócz Politechniki Poznańskiej, która jest liderem projektu, Uniwersytet Europejski EUNICE (European University for Customised Education) tworzyć będą następujące Uczelnie:

– Brandenburg University of Technology (BTU) – Niemcy,
– University of Cantabria (UC) – Hiszpania,
– University of Catania (UNICT) – Włochy,
– University of Mons (UMONS) – Belgia,
– Université Polytechnique Hauts-de-France (UPHF) – Francja,
– University of Vaasa (UVA) – Finlandia.

Idea Uniwersytetów Europejskich (European Universities) to pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w 2017 roku zaproponował utworzenie sieci europejskich uniwersytetów ze wspólnymi programami studiów, dyplomami, prowadzącymi wspólnie zaawansowane badania naukowe. Propozycję zaaprobowali przywódcy państw Unii Europejskiej, a 14 grudnia 2017 roku zyskała ona oficjalną aprobatę Komisji Europejskiej.

 
 

Pandemia COVID-19 pokazała, że głębsza współpraca ponad granicami, dyscyplinami i kulturami jest jedynym sposobem na wyjście z kryzysu i na budowanie odporności. Uniwersytety Europejskie są kluczowym elementem budulcowym obszaru edukacji dla Europy

 
 

– skomentowała komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel.

W skład konsorcjów, które uzyskały status Uniwersytetu Europejskiego są również inne uczelnie z naszego kraju: AGH z Krakowa oraz Politechnika Warszawska, Śląska i Uniwersytet Śląski.


  • 0

#12 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 14 listopad 2022 - 18:08

Jak zdobywać wiedzę przez Internet? Kursy, szkolenia, a nawet studnia online. Jak to działa? Czy się opłaca? Sprawdzam!

Coś, co jeszcze kilkanaście lat temu było totalną abstrakcją, dziś powoli staje się niemal normą. Przez Internet możemy już uczyć się języków obcych, o czym pisałem jakiś czas temu. Możemy oczywiście odbyć szkolenia poświęcone konkretnym zagadnieniom, a coraz więcej szkół oferuje także internetowe lekcje dla uczniów, którzy z różnych powodów nie mogą brać w nich udziału w klasach. Co jednak powiecie na studia przez Internet? Często za darmo? Z możliwością zdobycia dyplomu? To pachnie już rewolucją. Dla ambitnych, a do tego zaradnych finansowo, temat jak znalazł!

Co to jest e-learning?

Domyślacie się pewnie, że chodzi o naukę za pośrednictwem Internetu, czy raczej wręcz w Internecie. Klasyczny, dobrze rozumiany e-learning nie polega bowiem na np. wymianie e-maili z wykładowcą czy nauczycielem, ale na realnym kształceniu się w ustalonym trybie za pomocą specjalnych platform e-learningowych. Jest to coraz popularniejsza metoda nauczania w naszym kraju, którą stosują już praktycznie wszystkie największe uniwersytety i politechniki, a także masa szkół, głównie prywatnych.

E-learning pozwala nam zdobyć wiedzę bez wychodzenia z domu, ale póki co tylko częściowo. Polskie uniwersytety nie dopuszczają bowiem odbycia całego cyklu kształcenia wyłącznie za pomocą platformy internetowej. Z reguły w Internecie możemy wziąć udział w maksymalnie 60% zajęć. Aby uzyskać dyplom musimy się natomiast fatygować na uczelnię i spotykać z wykładowcami.

Dla kogo jest e-learning?

Uczenie się w Internecie jest świetnym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które nie mają czasu na zwykłe studiowanie stacjonarne. Pracują, wyjechały za granicę lub mają małe dzieci, ale jednocześnie chcą zdobyć wyższe wykształcenie. Jeśli uczelnia do swojego programu e-learningowego podchodzi rzetelnie (co niestety nie jest normą – zasłyszane na forach internetowych dla studentów), to naprawdę może być ogromne ułatwienie bez ryzyka obniżenia poziomu kształcenia.

E-learning jest wręcz stworzony dla studentów niepełnosprawnych, którym ciężko byłoby uczestniczyć we wszystkich zajęciach. W ich przypadku uczelnie bardzo często idą o krok dalej i umożliwiają im korzystanie z platformy internetowej w praktycznie całym cyklu kształcenia – wówczas spotkanie z wykładowcą odbywa się się tylko podczas zaliczania egzaminu.

Bez wątpienia e-learning jest również znakomitym pomysłem na zwiększenie dostępności do edukacji wyższego szczebla tam, gdzie nie ma uniwersytetów czy innych uczelni. Nie brakuje przecież miejscowości, które są oddalone od dużych ośrodków akademickich, a nie wszystkich młodych ludzi stać jest na codzienne dojazdy, a tym bardziej wynajęcie mieszkania. W ich przypadku e-learning jest więc świetną, a przede wszystkim dużo tańszą opcją.

Jak to działa w praktyce?

Uczelnie, które oferują e-learning, tworzą specjalne platformy internetowe, których największą siłą jest to, że są dostępne bez przerwy, w świątek, piątek i niedzielę, o świcie i ciemną nocą. Student zyskuje dostęp do narzędzia, które w praktyce zapewnia mu kontakt z wykładowcami i innymi słuchaczami, ale oczywiście wyłącznie online. Za pośrednictwem platformy bierzemy udział w dyskusjach nad jakimś zagadnieniem (w formie chatu), zadajemy pytania, odpowiadamy. Można także umówić się na indywidualne konsultacje z wykładowcą i porozmawiać z nim na e-learningowym chacie.

Aby zapewnić „internetowym studentom” kontakt z uczelnią i możliwość poczucia uczelnianej atmosfery, uczestnicy programu e-learningu często są zapraszani do wzięcia udziału w wykładach dla studentów niestacjonarnych. Wówczas studenci mają także możliwość porozmawiania z wykładowcami, którzy mają dyżury na uczelni.

Zastanawiacie się, w jaki sposób wymuszana jest dyscyplina i sprawdzane to, czy student faktycznie bierze udział w internetowych zajęciach? To proste – do platformy trzeba się zalogować, co oczywiście zostawia ślad. Uczelnia wie, o której student się logował, jak długo pozostał aktywny, czyli ma dowód na to, że uczestnik programu e-learningu wziął udział w całym cyklu ćwiczeń z danym wykładowcą.

E-learning to spore oszczędności

Studia odbywane w trybie e-learningu na polskich uczelniach wyższych są zdecydowanie tańsze niż w przypadku standardowego trybu stacjonarnego. Średnio można zaoszczędzić 20-40%. Na jednej z prywatnych uczelni znalazłem ofertę odbycia studiów e-learningowych w cenie 2600 złotych za semestr. Te same studia w trybie stacjonarnym kosztują 3400 złotych. Oszczędność jest więc znaczna, a dodajmy do tego jeszcze odpadający nam koszt biletów autobusowych/paliwa, nie wspominając o zaoszczędzonym czasie.

A może studia za darmo?

Tak, coraz częściej pojawiają się tego typu oferty, które mogą funkcjonować głównie dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Darmowe studia e-learningowe oferuje np. warszawska SGGW. Generalnie podobne oferty można znaleźć w każdym dużym ośrodku akademickim w Polsce. Dla uczelni zawsze jest to bowiem świetna reklama, a dla studentów okazja do zdobycia darmowej wiedzy i wykształcenia.

Swego czasu ogromnym echem na całym świecie odbiła się informacja, że Uniwersytet Harvarda wspólnie z Instytutem Technologicznym w Massachusetts uruchomił własną platformę e-learningową dostępną za darmo dla studentów z całego świata. Każdego miesiąca z kursów (nie jest to bowiem pełen tryb studiów) korzystają setki tysięcy użytkowników.

Kursy i szkolenia e-learningowe

E-learning póki co jest najbardziej rozpowszechniony pod postacią kursów i szkoleń online. Pojawia się coraz więcej całych szkół, które swoją ofertą do złudzenia przypominają prywatne uczelnie wyższe – dają one możliwość zdobycia dyplomu z jakiejś dziedziny już po roku zajęć odbywanych wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

Hitem są wszelkiego typu akademie e-learningowe, z których większość oferuje lekcje i całe kursy za darmo, pobierając opłaty jedynie za wybrane szkolenia. Takich opcji jest mnóstwo, a szczegóły znajdziecie np. pod adresami:

Korzystając z takich platform naprawdę można solidnie wzbogacić swoją wiedzę, szczególnie jeśli mamy już jakieś podstawy w danej dziedzinie i chcemy się tylko doszkolić we własnym zakresie. Warto też odnotować, że odbycie kursu kończy się wystawieniem zaświadczenia.

Plusy i minusy e-learningu

Moim zdaniem e-learning ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów i – jeśli tylko polskie uczelnie państwowe bardziej zaufają tej formie kształcenia i po prostu w nią zainwestują – wkrótce może stać się realną alternatywą dla studiowania w normalnym trybie. Chcą tego sami studenci, bo w niedawnym badaniu aż 78% z nich chciało, aby ich uczelnia oferowała możliwość studiowana online.

Plusy:

  • elastyczność – student może dość swobodnie wybierać, kiedy i w jakich godzinach chce zdobywać wiedzę
  • niższe koszty
  • wygoda
  • wydłużenie okresu studiowania – np. studia inżynierskie w formule e-learningowej mogą trwać nawet 8 lat
    dostosowanie tempa uczenia do swoich indywidualnych możliwości i potrzeb.

Minusy:

  • problemy z motywacją – w domu naprawdę trudniej jej się zmusić do pracy i nie każdy to potrafi;
  • brak kontaktu z kolegami ze studiów oraz ograniczony kontakt z wykładowcami;
  • konieczność posiadania bardzo wysokiego poziomu samodyscypliny;
  • wciąż brak możliwości uzyskania dyplomu uczelni wyższej na podstawie odbycia cyklu zajęć wyłącznie w trybie e-learningu

Co sądzicie o e-learningu? Dalibyście radę studiować przez Internet? A może macie już jakieś doświadczenia w tym temacie? Jestem bardzo ciekaw Waszych komentarzy!


  • 0

#13 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 24 listopad 2022 - 17:39

Jeśli studia nie przygotowały Cię do wykonywania żadnego z tych zawodów, to jeszcze nic straconego! W pierwszej kolejności powinieneś zainteresować się internetowymi kursami. Jeśli np. fascynuje Cię programowanie, edycja wideo, tworzenie grafiki, animacji, aplikacji mobilnych czy też stron internetowych, sprawdź szkolenia w serwisach eduweb.pludemy.comcoursera.orgudacity.com oraz codecademy.com.

 

Praca w domu - gdzie szukać? Poniżej przygotowałem dla Ciebie listę przykładowych serwisów, w których znajdziesz pojedyncze zlecenia lub pracę w domu na stałe.

 

Polskie serwisy:

 

 

Zagraniczne serwisy:

 


  • 0

#14 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 31 grudzień 2022 - 23:40

Zdobywanie nowych kompetencji i rozwijanie dotychczasowych umiejętności to podstawa uzyskania dobrej pozycji na rynku pracy. Warto więc uczestniczyć w różnego typu szkoleniach. Dobrym rozwiązaniem są darmowe kursy online, które można odbyć w dowolnym miejscu i czasie.

Internet daje szerokie możliwości rozwoju, również zawodowego. Nie tylko pozwala na budowanie sieci kontaktów i czytanie branżowych artykułów, lecz także naukę przydatnych umiejętności. W sieci dostępne są bowiem darmowe kursy online z certyfikatem. Po odbyciu ich można zdobyć nowe kompetencje oraz poprawić swoje CV.

Dlaczego warto zdecydować się na darmowe kursy online?

Kursy online za darmo cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią niezwykle elastyczne rozwiązanie – to użytkownik decyduje, kiedy i gdzie chce w nich uczestniczyć. Dzięki temu bezpłatne kursy online bez problemu można dostosować do swoich potrzeb i aktualnego trybu życia.

Darmowe szkolenia online nie wymagają też ponoszenia żadnych kosztów. Wystarczy, że dana osoba zapisze się na interesujący ją kurs, a następnie na bieżąco będzie zapoznawać się z udostępnionymi w jego ramach materiałami. W tego typu szkoleniach może wziąć udział każdy – jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu.

Zdobywanie nowych kompetencji i rozwijanie dotychczasowych umiejętności to podstawa uzyskania dobrej pozycji na rynku pracy. Warto więc uczestniczyć w różnego typu szkoleniach. Dobrym rozwiązaniem są darmowe kursy online, które można odbyć w dowolnym miejscu i czasie.

Internet daje szerokie możliwości rozwoju, również zawodowego. Nie tylko pozwala na budowanie sieci kontaktów i czytanie branżowych artykułów, lecz także naukę przydatnych umiejętności. W sieci dostępne są bowiem darmowe kursy online z certyfikatem. Po odbyciu ich można zdobyć nowe kompetencje oraz poprawić swoje CV.

Dlaczego warto zdecydować się na darmowe kursy online?

Kursy online za darmo cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią niezwykle elastyczne rozwiązanie – to użytkownik decyduje, kiedy i gdzie chce w nich uczestniczyć. Dzięki temu bezpłatne kursy online bez problemu można dostosować do swoich potrzeb i aktualnego trybu życia.

Darmowe szkolenia online nie wymagają też ponoszenia żadnych kosztów. Wystarczy, że dana osoba zapisze się na interesujący ją kurs, a następnie na bieżąco będzie zapoznawać się z udostępnionymi w jego ramach materiałami. W tego typu szkoleniach może wziąć udział każdy – jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu.

Obecnie w sieci można znaleźć bezpłatne szkolenia online dotyczące zagadnień związanych z rozmaitymi branżami. Program dostępnych kursów jest niezwykle różnorodny, dlatego każdy wybierze coś dla siebie. Łatwo w ten sposób rozszerzyć swoje kompetencje i zdobyć nowe, przebranżowić się, a także rozwijać własne zainteresowania. Warto przy tym podkreślić, że w przypadku życia zawodowego wyjątkowo korzystne mogą się okazać darmowe kursy online z certyfikatem. Po ich zakończeniu uczestnicy otrzymują specjalny dokument, który potwierdza zdobyte przez nich umiejętności. Taki certyfikat może mieć znaczenie np. podczas starania się o nową pracę.

Jak wybrać darmowe kursy online z certyfikatem?

Aby darmowy kurs online był przydatny, należy dobrze dostosować go do swoich wymagań. Z oferty szkoleń trzeba wybrać to, które faktycznie jest potrzebne do rozwijania określonych kompetencji. Każda osoba powinna więc przemyśleć, co stanowi dla niej priorytet podczas nauki.

Szukając szkolenia online za darmo z certyfikatem, warto też zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać opis takiego kursu. Im bardziej jest on szczegółowy, tym lepiej – może to stanowić wskazówkę, że przekazywane w jego ramach informacje będą miały dużą wartość merytoryczną. Oprócz tego warto sprawdzić, kto jest autorem i prowadzącym szkolenia. Jeśli to znana firma lub ekspert z danej dziedziny, nauka online za darmo może przynieść naprawdę wymierne skutki.

Aby dowiedzieć się, czy wybrane darmowe kursy internetowe są warte uwagi, należy również zapoznać się z opiniami na ich temat. Można je znaleźć m.in. w mediach społecznościowych i na różnego typu forach.

Gdzie można znaleźć dobre, darmowe szkolenia online?

Szkolenia online za darmo z certyfikatem można znaleźć w wielu miejscach w sieci. Wśród nich na uwagę zasługują m.in.:

  • Akademia PARP – platforma oferująca darmowe kursy online po polsku. Dotyczą one zagadnień związanych m.in. z zarządzaniem, marketingiem, prawem, finansami oraz rozwijaniem kompetencji osobistych;
  • Google Internetowe Rewolucje – strona udostępniająca darmowe szkolenia online z certyfikatem od firmy Google. Kursy skupiają się wokół zagadnień dotyczących marketingu internetowego oraz technologii komputerowych;
  • Udemy – jedna z największych i najpopularniejszych platform oferujących zarówno płatne szkolenia, jak i darmowe kursy online. Umożliwiają one zdobywanie kompetencji z takich dziedzin jak m.in. programowanie, marketing, fotografia, sprzedaż, przemysł, media i zarządzanie;
  • HubSpot Academy – strona zawierająca kursy online z certyfikatem za darmo, które skupiają się na tematyce marketingu, sprzedaży i obsługi klienta. Tego typu szkolenia odbywają się w języku angielskim.

Darmowe szkolenia online po polsku można też znaleźć na takich platformach jak Kursodrom czy Navoica. W przypadku stron anglojęzycznych ciekawą ofertę prezentują m.in. Coursera i edX.


  • 0

#15 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 07 styczeń 2023 - 15:50

45 bezpłatnych kursów online z certyfikatami do druku 2022

https://kiiky.com/pl/bezpłatne-kursy-online-z-certyfikatami-do-wydrukowania/


  • 0

#16 janina23

janina23

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 10 grudzień 2023 - 08:52

Szczegóły dotyczące tematyki, programów szkoleń oraz wymagań rejestracyjnych dostępne na stronach:

https://eurokobieta....e-informatyczne


  • 1

#17 janina23

janina23

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 10 grudzień 2023 - 10:43

Darmowe kursy online z certyfikatem

https://e-pasje.pl/d...fikatem-top-10/

 

60 najlepszych DARMOWYCH kursów online z certyfikatami

https://social-media...yfikatami-2023/

SPIS STRON GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ DARMOWE SZKOLENIA

https://centrumszkol....com/szkolenia/


  • 1

#18 janina23

janina23

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 10 grudzień 2023 - 12:48

Czym jest CS50?

CS50 (Computer Science 50) to darmowy kurs Uniwersytetu Harvarda, który ma na celu wprowadzenie studentów do nauk informatycznych. Jego prowadzącym jest charyzmatyczny profesor David J. Malanktóry prowadzi to szkolenie już od 16 lat! Ten wykładowca to prawdziwy showman. Zapomnijcie o nudnych prezentacjach w PowerPoincie z monotonnym głosem. Malan pojawia się na scenie, by entuzjastycznie uczyć informatyki przed żywą publicznością. Podczas lekcji przemierza scenę, jest filmowany z wielu kątów, używa rekwizytów, zaprasza studentów na scenę i organizuje sesje kodowania na żywo.

Główną zaletą tego kursu online jest to, że Malan traktuje go tak samo, jak kurs na kampusie. Oba mają te same wykłady, te same zestawy zadań i ten sam projekt końcowy. Możemy dosłownie poczuć się jakbyśmy byli studentami Harvarda. Dodatkowo, CS50 jest aktualizowany co roku, dzięki temu zawsze obejmuje aktualne technologie.

Szkolenie oficjalnie jest dostępne tylko w języku angielskim, jednak w internecie da się znaleźć nagrania wykładów z polskim lektorem.

Czego się nauczysz?

Zdobędziesz solidną wiedzę z zakresu podstaw informatyki i programowania. Nauczysz się myśleć algorytmicznie. Poznasz wiele języków programowania (C, Python, SQL, JavaScript oraz CSS i HTML) oraz dowiesz się jak tworzyć i prezentować ukończone projekty programistyczne.

CS50 uczy programowania. Nie w konkretnym języku, ale w sposób fundamentalny. Szkolenie rozpoczyna się od nauki tradycyjnego, ale wszechobecnego języka C, leżącego u podstaw dzisiejszych języków. Dzięki niemu zgłębisz wiedzę o funkcjach, zmiennych, warunkach, pętlach, innych elementach programowania oraz zasadach działania komputera. Następnie zapoznasz się z językiem Python. Jest on już bardziej zaawansowany, ale będziesz w stanie zrozumieć go lepiej, dzięki wcześniejszej nauce C. Później nauczysz się SQL, który umożliwia przechowywanie danych w bazach danych, oraz HTML, CSS i JavaScript, które pozwalają tworzyć aplikacje internetowe i mobilne. Szkolenie kończy się projektem.

Kurs jest podzielony na 11 sekcji, a każda sekcja odpowiada jednemu tygodniowi nauki. Oczywiście nie trzeba się tego trzymać. Można go robić w dowolnym, odpowiadającym nam tempie.

 

Darmowy certyfikat CS50

Trzeba tę kwestię dokładnie wyjaśnić, ponieważ jest to dosyć zagmatwane. CS50 jest dostępny na czterech platformach, ale tylko jedna oferuje bezpłatny certyfikat. Mowa tu o Harvard OCW, czyli otwartej platformie kursów online Uniwersytetu Harvarda. Certyfikat ukończenia CS50 jest na niej w pełni darmowy. Jedyną różnicą pomiędzy wersją płatną i bezpłatną jest to, że bezpłatny certyfikat nie wymaga weryfikacji tożsamości.

Jednak nawet gdy zapiszesz się na kurs za pośrednictwem Harvard OCW, zostaniesz poproszony o utworzenie darmowego konta na EdX (platformie, na której dostępny jest płatny certyfikat ukończenia za 149 dolarów). Jest to jedynie krok logistyczny, który umożliwi Ci przesyłanie zadań. Nie musisz kupować płatnego certyfikatu zweryfikowanego przez EdX.

Wymagania na certyfikat CS50

Aby uzyskać certyfikat, musisz zdobyć minimum 70% punktów za:

  • Wszystkie laboratoria. Jest 10 laboratoriów, jedno na każdy tydzień.

  • Wszystkie zestawy zadań. Jest także 10 zestawów zadań, jeden na każdy tydzień.

  • Projekt końcowy, w ostatnim tygodniu.

Warto zaznaczyć, że można ponownie przesyłać zadania. Więc jeśli nie zdasz za pierwszym razem, to nie ma problemu. Możesz spróbować jeszcze raz.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony kursu CS50. https://cs50.harvard.edu/x/2023/

Wykłady są też dostępne w języku polskim pod tym linkiem

https://www.youtube....TNAs1YaDyieN8PR


  • 1

#19 janina23

janina23

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 10 grudzień 2023 - 12:49

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych, certyfikowanych kursach edukacyjnych online. Masowe otwarte kursy edukacyjne (MOOC), które proponujemy dostępne są dla wszystkich chętnych.
Kursy zostały umieszczone na specjalnie utworzonej platformie 
Navoica.pl, której administratorem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

http://mooc.amu.edu.pl


  • 1


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych