Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

Od 1 stycznia 2017 znikają bilety ulgowe na pociągi i autobusy dalekobieżne dla niepełnosprawnych

ulgi bilety PKP PKS

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Fuego_*

Gość_Fuego_*
  • Gość

Napisano 22 kwiecień 2016 - 13:02

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z 2010 roku. W ich wyniku znikają bilety ulgowe na przejazdy koleją i autobusami np. dla osób niepełnosprawnych, studentów i dzieci dojeżdżających do szkół. Zostaną jednak bezpłatne przejazdy dla... parlamentarzystów.

Obecnie przepisy wspomnianej ustawy przewidują wypłatę rekompensaty każdemu przewoźnikowi, który stosując ulgi ustawowe dla pasażerów zgłosi stosowne roszczenie. Od 1 stycznia 2017 roku ustawa ogranicza stosowanie tychże ulg przejazdowych tylko do pociągów i autobusów o charakterze użyteczności publicznej, tj. takich, których uruchomienie zleca organizator transportu.
.....
 
Likwidacja ulg czy raczej trudniejsza ich dostępność to ogromne wyzwanie dla obecnie rządzących, bowiem z ulg na zakup biletów korzysta ok. 15 mln Polaków. Tam gdzie samorządy nie zorganizują publicznego transportu nie będzie żadnych ulg. Problem w tym, że ogromna większość powiatów w ogóle nie opracowała jeszcze planów transportowych czyli strategii realizowania komunikacji publicznej. Nawet jeśli to już powiaty zrobiły, to pozostaje jeszcze kwestia wyboru przewoźnika, a tego wybiera się w przetargu. Wiadomo jak w Polsce jest z przetargami – ciągną się miesiącami, potem składane są odwołania od wyników, czasem przetarg jest unieważniany ... i wszystko zaczyna się od początku.
 
Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, zapowiedział, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra w jesiennych wyborach, zmieni niekorzystne przepisy.
Zmiany, które postulujemy od lat, musimy wprowadzić niezwłocznie. Po wyborach muszą zostać wprowadzone. Ktokolwiek nie będzie w Polsce rządzić, musi te zmiany wprowadzić, ażeby z jednej strony, zapewnić logiczny i solidny transport drogowy w Polsce, a z drugiej strony, utrzymanie ulg dla pasażerów – dla uczniów, emerytów, dla tych, którym te ulgi się należą – mówi poseł Andrzej Adamczyk.
 
Na razie jednak obecnie rządzący nic w tej materii nie robią. Jedna rzecz jest pewna – posłowie i senatorowie nie mają powodów do obaw, bo dalej będą korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami, autobusami i lotami krajowymi.

 

Źródło: http://www.nie-pelno...epelnosprawnych

 

Ciekawe czy zdążą poprawić te przepisy zanim wejdą w życie.

Ogólnie ciekawe jest to, że zaczynają znikać coraz to kolejne ulgi dla osób niepełnosprawnych.  A właśnie, wie ktoś coś na temat zwolnienia z nowego abonamentu radiowo-telewizyjnego dla osób niewidomych i niesłyszących?


Użytkownik kuba edytował ten post 23 kwiecień 2016 - 10:26
Poprawa stylu wypowiedzi oraz literówek

  • 0

#2 Gość_Quisser_*

Gość_Quisser_*
  • Gość

Napisano 22 kwiecień 2016 - 22:36

Na pociągi i autobusy dalekobieżne - co oznacza, że komunikacja miejska zostaje bez zmian?


  • 0

#3 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 23 kwiecień 2016 - 16:51

Ogólnie ciekawe jest to, że zaczynają znikać coraz to kolejne ulgi dla osób niepełnosprawnych.  A właśnie, wie ktoś coś na temat zwolnienia z nowego abonamentu radiowo-telewizyjnego dla osób niewidomych i niesłyszących?

 

Według zamierzeń pomysłodawców projektu ustawy audiowizualnej, składka na nowy abonament ma być powszechna. Czyli mają płacić maksymalnie wszyscy. O ile będziesz miał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na wzrok lub słuch, powinieneś się załapać na zwolnienie. Problem w tym, że projekt nie został poddany szerszym konsultacjom i tylko patrzeć jak zaczną wychodzić przeróżne niedoróbki.
Na dzień dzisiejszy propozycja ustawy brzmi tak:
 

 

Rozdział 4

Zwolnienia

 

Art. 19.

Zwalnia się od obowiązku zapłaty składki odbiorcę końcowego, który w dniu powstania obowiązku zapłaty jest uprawniony do zryczałtowanego dodatku energetycznego.
 

Art. 20.

Zwalnia się od obowiązku zapłaty składki odbiorcę końcowego, jeżeli w dniu powstania obowiązku zapłaty on lub jego małżonek zameldowany na pobyt stały pod tym samym adresem, spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
1) ukończył 75 lat;
2) legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; 
3) jest uprawniony do ryczałtu energetycznego; 
4) jest uprawniony do świadczenia opiekuńczego; 
5) jest uprawniony do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.
 

Art. 21. 


1. Zwalnia się odbiorcę końcowego od obowiązku zapłaty składki od dodatkowego punktu  poboru, jeżeli z tego punktu poboru nie jest doprowadzana energia elektryczna do: 
    1) domu mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego; 
    2) miejsca wykorzystywanego do prowadzenia przez odbiorcę końcowego lub inną osobę działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podatkiem dochodowym od osób prawnych, zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne albo podatkiem tonażowym.
2. Warunek zwolnienia określony w ust. 1 pkt 1 jest spełniony także w przypadku, gdy z drugiego punktu poboru energia elektryczna jest doprowadzana do pomieszczenia przynależnego do lokalu mieszkalnego w rozumieniu przepisów o własności lokali albo do innego pomieszczenia w budynku, w którym znajduje się pierwszy punkt poboru, jeżeli  pomieszczenie to jest zajmowane przez osoby mieszkające w lokalu, do którego energia elektryczna jest doprowadzana z pierwszego punktu poboru.
 

Art. 22. 

1. Zwalnia się od obowiązku zapłaty składki odbiorcę końcowego będącego gminną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.
2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stanowi zryczałtowane wynagrodzenie za realizację przez gminę zadań wynikających z niniejszej ustawy. W tym zakresie nie stosuje się art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 198). 
 

Art. 23. 

1. Organ gminy z urzędu informuje organ podatkowy, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, o osobach podlegających zwolnieniu na podstawie art. 19 oraz o punktach poboru objętych zwolnieniem na podstawie art. 22 ust. 1.
2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, terminy, zakres i sposób informowania przez organ gminy organu podatkowego o osobach uprawnionych do zryczałtowanego dodatku energetycznego oraz o punktach poboru, w których odbiorcami końcowymi są gminne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mając na względzie konieczność posiadania przez organ podatkowy aktualnych danych dotyczących zwolnień przewidzianych w art. 19 i 22.
 

Art. 24. 

1. Zwolnienie, o którym mowa w art. 20 lub 21, stosuje się pod warunkiem dokonania zgłoszenia przez odbiorcę końcowego, z zastrzeżeniem ust. 2. Zwolnienie stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia.
2. Wymaganie zgłoszenia określone w ust. 1 nie dotyczy odbiorcy końcowego, który ukończył 75 lat, jeżeli poinformował inkasenta o swoim numerze PESEL.
 

Art. 25. 

1. Zgłoszenie, o którym mowa w art. 24 ust. 1, składa się organowi gminy właściwemu według miejsca zameldowania odbiorcy końcowego na pobyt stały. 
2. Zgłoszenie obejmuje w szczególności oświadczenie, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, o punkcie poboru, który ma być objęty zwolnieniem, oraz o okolicznościach stanowiących podstawę zwolnienia. W przypadku zwolnienia na podstawie art. 20 pkt 2 do zgłoszenia dołącza się kopię orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
3. W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem odbiorca końcowy jest obowiązany zawiadomić o tym organ gminy w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany. 
4. Zgłoszenie lub zwolnienie, o których mowa w ust. 1–3, składa się w formie dokumentu papierowego albo dokumentu elektronicznego. Przepisy art. 63 §3a–5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23) stosuje się odpowiednio.
5. Organ gminy sprawdza zgłoszenie pod względem formalnym oraz pod względem zgodności oświadczenia
dokonującego zgłoszenia z danymi, które organowi temu są znane z urzędu.
W razie potrzeby organ gminy wyznacza dokonującemu zgłoszenia termin 7 dni do usunięcia braków formalnych zgłoszenia pod rygorem odmowy poinformowania organu podatkowego o dokonaniu zgłoszenia. 
6. Organ gminy informuje organ podatkowy, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, o dokonanych zgłoszeniach, z zastrzeżeniem ust. 7, oraz o zawiadomieniach dokonywanych zgodnie z ust. 3. 
7. Jeżeli zgłoszenie zawiera braki formalne, których dokonujący zgłoszenia nie usunął w wyznaczonym terminie, albo jeżeli z treści zgłoszenia lub danych znanych organowi gminy z urzędu wynika, że nie zachodzą okoliczności, od których ustawa uzależnia zwolnienie, organ gminy wydaje postanowienie odmawiające poinformowania organu podatkowego o dokonaniu zgłoszenia; przepisy dotyczące odmowy wydania zaświadczenia w postępowaniu administracyjnym stosuje się odpowiednio.
Jeżeli postanowienie organu gminy jest ostateczne, zgłoszenie nie wywiera skutku określonego w art. 24 ust. 1. 
8. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi w drodze rozporządzenia:
1) wzory zgłoszenia i zawiadomienia, o których mowa w ust. 1–3; 
2) zakres informacji przekazywanych przez organ gminy organowi podatkowemu na podstawie ust. 6 oraz sposób i terminy ich przekazywania.  – mając na względzie konieczność ustalenia okoliczności stanowiących podstawę zwolnienia, pouczenia dokonującego zgłoszenia o skutkach zgłoszenia i obowiązku zawiadomienia o zmianie okoliczności objętych zgłoszeniem oraz pouczenia go o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a także konieczność uzyskania przez organ podatkowy danych o odbiorcach końcowych korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 20 lub 21, punktach poboru objętych tym zwolnieniem i okolicznościach stanowiących podstawę zwolnienia.
 

Art. 26.

Organ gminy prowadzi rejestr zgłoszeń i zawiadomień, o których mowa w art. 25 ust. 1–3. 
 

Art. 27. 

1. Zapłaty składki dokonanej mimo zwolnienia nie traktuje się jako nadpłaty.
2. Przekazując organowi podatkowemu informację w zakresie określonym w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a, inkasent nie ustala,
czy niezapłacenie składki lub jej zapłacenie w niepełnej wysokości jest związane ze zwolnieniem; ustaleń w tym zakresie dokonuje organ podatkowy.

 

Źródło: http://di.com.pl/skl...-w-sejmie-54823


  • 0

#4 Gość_Fuego_*

Gość_Fuego_*
  • Gość

Napisano 24 kwiecień 2016 - 19:00

Według zamierzeń pomysłodawców projektu ustawy audiowizualnej, składka na nowy abonament ma być powszechna.

To niech diety poselskie też upowszechnią. i niech płaca minimalna będzie tej wysokości :cool:


  • 0

#5 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 24 kwiecień 2016 - 19:52

Pomarzyć dobra rzecz... :devil:


  • 0

#6 otik

otik

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 167 postów
  • Skąd:pyrlandia

Napisano 28 kwiecień 2016 - 20:24

Wysokość uposażenia poselskiego wynosi obecnie 9.892 zł 30 gr. brutto. Dieta parlamentarna wynosi 25 % uposażenia, jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych, obecnie dieta parlamentarna wynosi 2.473 gr.

 

Dieta krajowa pełna za dobę podróży służbowej to 30 zł.

 

Wnioski zostawiam ....ale bije po oczach  ;)


Użytkownik kuba edytował ten post 28 kwiecień 2016 - 20:39
Poprawiono literówki

  • 0

#7 misiaki

misiaki

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 07 czerwiec 2016 - 14:48

Jestem załamana jeszcze tego brakuje żeby zabrali te 37% na pkp.Jak coś będzie nowego w tym temacie to proszę piszcie .Ja korzystam z pkp raz w tygodniu gdy jadę do rodziców więc dla mnie to spora oszczednośc 37% .


  • 0

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 czerwiec 2016 - 18:09

Jak coś będzie nowego w tym temacie to proszę piszcie .Ja korzystam z pkp raz w tygodniu gdy jadę do rodziców więc dla mnie to spora oszczednośc 37% .

 

Dla osób zainteresowanych zostawiam link:

http://www.petycjeon...iletow_ulgowych

 

Oficjalny profil na Facebooku:

https://www.facebook...97352993635381/

 

Doskonale wiem, że tutaj jest Polska, ale myślę sobie, że nic, zupełnie nic nie zwalnia Nas z bezczynności. Jeśli można coś zrobić, to warto się zaangażować. A WIĘC DO DZIEŁA TYM, KTÓRYM SIĘ JESZCZE CHCE CHCIEĆ ;) :)


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#9 Pyton30

Pyton30

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 20 postów
  • Skąd:Mazowsze

Napisano 08 czerwiec 2016 - 08:53

Może zacząć od zabrania wszystkich ulg i dodatkowych dopłat do biur, parlamentarzystów, ukrócić premie i nagrody w Radzie Ministrów, w Kancelarii Prezydenta, a pieniązki w cudowny sposób ulegną pomnożeniu i kilka razy w tygodniu nagonić decydentów do prac społecznych i publicznych robót.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych