Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 andzela335

andzela335

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 30 wrzesień 2015 - 11:17

Witam,

Chciałam dowiedzieć się czy mogę starać się o rentę socjalną, gdyż od urodzenia mam porażenie stawu barkowego. Do 2004 r. dostawałam taką rentę socjalną - stopień niepełnosprawności umiarkowany, przyznana niepełnosprawność "N", ale minęło już tyle czasu, przepisy pozmieniały się i wiem, że jest spora luka. W końcu minęło 11 lat, ale coraz bardziej odczuwam skutki niedowładu tej ręki. Czy jest jakakolwiek szansa, że dostałabym tą rentę? Może ktoś z Was miał taką sytuację i zechce się podzielić lub przynajmniej coś doradzić.


Użytkownik kuba edytował ten post 30 wrzesień 2015 - 12:03
Poprawa ortografii w treści postu i tytule wątku oraz stylu wypowiedzi

  • 0

#2 kokos

kokos

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 30 wrzesień 2015 - 14:58

Zapoznaj się z informacjami na stronie ZUS o rencie socjalnej czy spełniasz warunki, złoż wniosek o rentę socjalna, nic nie tracisz.


Użytkownik kokos edytował ten post 30 wrzesień 2015 - 14:59

  • 0

#3 Ekspert_ZUS

Ekspert_ZUS

    Ekspert ZUS

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 09 październik 2015 - 14:20

Witam,

Chciałam dowiedzieć się czy mogę starać się o rentę socjalną, gdyż od urodzenia mam porażenie stawu barkowego. Do 2004 r. dostawałam taką rentę socjalną - stopień niepełnosprawności umiarkowany, przyznana niepełnosprawność "N", ale minęło już tyle czasu, przepisy pozmieniały się i wiem, że jest spora luka. W końcu minęło 11 lat, ale coraz bardziej odczuwam skutki niedowładu tej ręki. Czy jest jakakolwiek szansa, że dostałabym tą rentę? Może ktoś z Was miał taką sytuację i zechce się podzielić lub przynajmniej coś doradzić.

W świetle przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, prawo do renty socjalnej przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało :

- przed ukończeniem 18 roku życia,

- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej- przed ukończeniem 25 roku życia ,

-w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia: daty powstania niezdolności do pracy, trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności  dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu.

W celu ustalenia prawa do renty socjalnej należy złożyć wniosek, dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza(druk N-9 + dokumentacja lekarska) i ewentualnie dołączyć  zaświadczenia ze szkoły potwierdzające w jakim okresie  była realizowana nauka w szkole średniej bądź zaświadczenie z uczelni .

Druki dostępne są w każdej placówce Zakładu bądź na stronie internetowej Zakładu www.zus.pl

 

Ekspert ZUS


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych