Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Pomoc w doborze urządzenia w samochodzie

gaz hamulec pomoc

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 pat661

pat661

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 06 luty 2015 - 23:28

Witam. Mam na Imię Patryk, jestem młodym człowiekiem mam 22lata. Ostatnio w życiu mam dość pod górę gdyż przeżyłem dość poważny wypadek motocyklowy. Pewnie usłyszę słowa krytyki od niektórych że zapier** tak jechałem szybko ale głównym czynnikiem był piasek leżący na zakręcie. Po wypadku śpiączka, obszerne złamania zmiażdżone lewe golenie, lewe udo w 2 miejscach złamane. Prawa piszczel i strzałka na środku połamana, strzałka u nasady pod kolanem, prawe udo, Miednica w 6 miejscach i kość ogonowa. 5 Dni w śpiączce następnie 2 reamputacje bo dostałem zgorzeli gazowej finalnie mam amutację nad kolanem. 48min otarłem się o dializy. Niewydolność oddechowa. Utrata całej krwi. W szpitalu nazwali mnie cudem że przeżyłem.

 

Do wypadku byłem bardzo aktywny praca jako geodeta, spawacz i ochroniarz oraz troszkę mechaniki motocykowej także potrafię. Resztę czasu poświęcałem na przygotowanie się do wosjka gdyż marzyłem o dostaniu się WSOWL we Wrocławiu. Niestety nie było mi to dane. Aktualnie walczę z rehabilitacją gdyż mam porażony nerw strzałkowy i opadniętą stopę co uniemożliwia mi stanie na tej nodze.

Z wypadkiem pogodziłem się od razu w szpitalu Pani Psycholog nie chciała podejmować rozmowy ze mną po tym jak powiedziałem jej co sobie wyobraziłem jak poinformowali mnie o amputacji. Mianowicie będę miał znaczek inwalidy czyli staję zaraz pod drzwiami każdego sklepu, i podasz zakupów przedświątecznych gdy będzie mnóstwo ludzi przy kasach w sklepie ja wyciągnę protezę i powiem ludzią że przepraszam ale ja już nie daję rady wystać i proszę mnie przeprosić do kasy xD.

 

 

Dość szybko po takim ciężkim wypadku wypisali mnie do domu na urlop 3tyg bo stało się to juz 13lipca. Ogólnie przeszedłem już 8 operacji a kolejne jeszcze przede mną.

Niestety pech nie odpuszcza 18grudnia zamówiłem wózek aktywny przyszedł wczoraj dopiero i okazał się zwykłym nie aktywnym więc w poniedziałek będę walczył o oddanie mi wniosku z NFZ na dofinansowanie i udanie się do innej firmy o kolejne zamówienie ;/.

Jak kogoś interesuje moja osoba zapraszam na facebook :) 

https://www.facebook...dlapata?fref=ts

 

 

Lecz to taka mała informacja do mnie szukam urządzenia do samochodu abym mógł obsługiwać ręcznie gaz hamulec. Wiem było masę tych wątków wszędzie ale przekopywać się przez nie wszystkie to człowiek straci pół życia xD. Wolę zasięgnąć informacji od specjalistów.

Interesuje mnie porządne urządzenie nie żaden badziew jestem człowiekiem który kupuje raz a porządnie. Wolę dłużej odłożyć i kupić później ale porządną rzecz. Pytam się o ten sprzęt.

Ma być funkcjonalne, szybkie w użyciu czyli szybki gaz szybki hamulec xD nie ukrywam że lubię szybko z pod świateł ruszyć ma być dynamicznie :).

Pozdrawiam,


  • 1

#2 xmen

xmen

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 237 postów

Napisano 07 luty 2015 - 09:45

Witaj

Z tego co widze masz do dyspozycji tylko prawą nogę i puki co nie sprawną.

A musisz mieć możliwość jednoczesnego naciśnięcia gazu i hamulca (ruszanie na pochyłości)

Więć automatyczna skrzynia i veigel classic

https://www.youtube....h?v=C76yWoOT8vs

A co do warsztatu wybierz go z listy SPiNKi

http://www.spinka.or...a/mapa-serwisow

Z paroma znajomymi miałem styczność z AUTO ELEKTRONIK w Wrocławiu i nie było problemu.

 

 

http://www.cebron.com.pl/oferta.html

http://www.autoadapt...olnej-konczyny/


  • 1

#3 pat661

pat661

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 08 luty 2015 - 13:59

Dzięki za informację :)


  • 0

#4 pilaxer

pilaxer

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
  • Skąd:Warszawa-Wawer

Napisano 08 luty 2015 - 14:37

"Ma być funkcjonalne, szybkie w użyciu czyli szybki gaz szybki hamulec xD nie ukrywam że lubię szybko z pod świateł ruszyć ma być dynamicznie :)"

 

To może od razu zainwestuj w bolid F1 i na tor, bo ulica to jest raczej miejsce gdzie trzeba zachować szczególną ostrożność!

 

Sam posiadam oprzyżądowanie w samochodzie ale po przeczytaniu Twojego posta to już nawet mi się nie chce o nim opowiadać,

życzę powodzenia i wyobraźni 

Pozdrawiam


  • 0

#5 xmen

xmen

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 237 postów

Napisano 08 luty 2015 - 21:20

Akurat pat661 ma racje , auto ma być tak dostosowane że niepełnosprawność nie jest żadnym problemem w prowadzeniu czyli kierowca ma mieć możliwość dynamicznej jazdy.

" szybki hamulec " - gwałtowne hamowanie jak ci ktoś wymusi pierwszeństwo

" szybki gaz " - jak za wolno dodasz gazu to skrzynia nie zredukuje ci biegu przy wyprzedzaniu

A dynamiczne ruszanie z pod świateł to nie jest równoznaczne z ruszaniem z piskiem opon.
 

pilaxer odpuść sobie tego typu wypowiedzi bo nie wnoszą nic do sprawy.

 

pat661 nie zapomnij o gałce na kierownicy bo kręcenie ala mydełko fa nie jest bezpieczne i wygodne.

 


  • 1

#6 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 09 luty 2015 - 09:47

 

 

pat661 nie zapomnij o gałce na kierownicy bo kręcenie ala mydełko fa nie jest bezpieczne i wygodne.

 

Gwoli uściślenia - aby mieć gałkę na kierownicy trzeba mieć w prawie jazdy kod 40.11

Ogólnie policja raczej się nie czepia, ale też staje się co raz bardziej świadoma różnych kodów i jeśli trafi się na służbistę, to bez wątpienia będzie się czepiał.


  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#7 pilaxer

pilaxer

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
  • Skąd:Warszawa-Wawer

Napisano 09 luty 2015 - 10:38

do Xmen-

" szybki hamulec " - gwałtowne hamowanie jak ci ktoś wymusi pierwszeństwo

" szybki gaz " - jak za wolno dodasz gazu to skrzynia nie zredukuje ci biegu przy wyprzedzaniu

 

Myślę że urządzenia typu ręczny gaz i hamulec(wspomniany przez Ciebie Veigel Clasic czy RGH II

i inne...)które są montowane działają w ten sposób bo inaczej jaki sens miałby ich montaż? 

a to żeby to wszystko dobrze zadziałało to samochód musi być sprawny,bo jeśli będziesz miał słabe hamulce to najlepsze urządzenie Ci nie pomoże jak ktoś Ci wymusi pierszeństwo.


Użytkownik pilaxer edytował ten post 09 luty 2015 - 18:13

  • 0

#8 xmen

xmen

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 237 postów

Napisano 09 luty 2015 - 12:39

Trybik na  ręczny gaz i hamulec jaki i A/T wypadało by mieć kody :) tak jak na gałkę. Więc kwestia badań i kodów to temat powiązany.

 

pilaxer
 

W Polsce są dwie firmy:

- Bielsko

- pod Grodziskiem Mazowieckim

które montują do A/T dźwignię z " manetką motocyklową"

https://www.youtube....h?v=ts-515fIiz0

I z tak dobranym zestawem mając sprawne auto oraz wyobraźnie stwarza się zagrożenie na drodze
 

A ludzie którzy mają nie sprawne całkowicie obie nogi mają problemy z ruszaniem na pochyłości jak wybiorą dźwignię typu pchaj ciągnij

 

Więc nie każde rozwiązanie nada się dla każdego i w każdej sytuacji.

A wolna jazda (tamowanie ruchu) jest też niebezpieczna jak szybka i agresywna.


  • 1

#9 pat661

pat661

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 09 luty 2015 - 13:17

Dokładnie kolego pilaxer nie zamierzam jeździć jak na torze tylko tak jak mówi reszta ma być to funkcjonalne w razie zagrożenia aby szybko zahamować lub przyśpieszyć a także łatwy podjazd pod wzniesienia bo pchaj ciągnij nie wydaje mi się że jest dobry podczas jazdy po górach.

 

Może ktoś rozwinąć informację na temat tych kodów?? Jak w tym momencie miałbym auto z automatem i zamontował ten jakiś ręczny gaz hamulec to nie mogę jeździć tym bo muszę mieć jakieś kody przyznane?


  • 0

#10 pilaxer

pilaxer

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
  • Skąd:Warszawa-Wawer

Napisano 09 luty 2015 - 13:36

A ludzie którzy mają nie sprawne całkowicie obie nogi mają problemy z ruszaniem na pochyłości jak wybiorą dźwignię typu pchaj ciągnij

Xmen powiedz mi dlaczego mają problem?

 

Czy Ty masz samochód z oprzyżądowaniem?

czy jeździsz w ten sposób?

 

 

Kolego pat661 piszesz "ma być to funkcjonalne w razie zagrożenia aby szybko zahamować lub przyśpieszyć a także łatwy podjazd pod wzniesienia bo pchaj ciągnij nie wydaje mi się że jest dobry podczas jazdy po górach"

 

Napiszę Ci krótko na czym polega jazda za pomocą takiego urządzenia,tak jak wspomniał Trybik na kierownicę gałka,to jest najlepsze rozwiązanie,wiem bo używam i teraz wyobraź sobię że prawa ręka zastępuje Ci po prostu prawą nogę a więc albo dodajesz gazu albo hamujesz i cały czas trzymając rękę na urządzeniu,więc jeśli chcesz hamować to po prostu popychasz urządzenie do przodu,uwierz mi, jesteś w stanie zahamować szybciej niż nogą,bo nogę musisz przełożyć z jednego pedału na drugi,puszczasz hamulec czyli do siebie i jednocześnie kręcisz w prawo rączką i to jest dodawanie gazu.

Ruszanie na wzniesieniu ? nic prostszego ,jest to jeszcze łatwiejsze niż tradycyjnie z ręcznym hamulcem,

urządzenie posiada blokadę hamulca,więc kiedy zatrzymasz się i musisz stać pod górkę albo nawet na światłach to  wciskasz blokadę i stoisz nie trzymając urządzenia a kiedy chcesz ruszyć popychasz urządzenie do przodu i blokada się zwalnia a Ty jednocześnie dodajesz gazu i jedziesz.

Uwierz mi jest to proste i bardzo łatwe urządzenie i co najważniejsze przy montażu nie ingeruje się w silnik czy skrzynię biegów,więc nie ma to wpływu na dynamikę jazdy.Całe urządzenie jest przykręcone do karoserii i do pedałów gazu i hamulca. A więc szybkość reakcji gazu czy hamulca zależy od Ciebie i Twojej prawej ręki

Można oczywiście za dodatkową opłatą podłączyć do tego kierunki,światła itp...


Użytkownik pilaxer edytował ten post 09 luty 2015 - 15:35

  • 0

#11 bronco

bronco

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 65 postów

Napisano 09 luty 2015 - 15:05

Witam,

 

Może napisze kilka słów wyjaśnienia-w kwestii kodów sprawa wygląda tak, ze jeśli osoba niepełnosprawna robi prawo jazdy to ma wskazania do prowadzenia auta ze skrzynia automatyczna lub manualną - i jest to potem opisane stosownym kodem w blankiecie prawa jazdy - jeśli będzie upierdliwy i dociekliwy policjant to to sprawdzi w takcie kontroli drogowej. Warsztatów montujących rożne rodzaje oprzyrządowań jest ok 10 w całym kraju-wykaz jest chociażby na niepelnosprawni.pl. Odradzam też montownie "jakiś" domowych patentów do sterowania ręcznego autem-wszystko jest dobrze póki nie dojdzie do wypadku-wtedy będzie problem jak się okaże ze "patent" nie ma homologacji i atestu Ministerstwa Komunikacji. Żadna to oszczędność - tym bardzie ze takowe oprzyrządowanie jest refundowane  ze środków PFRON-u.

 

Pozdrawiam


Użytkownik bronco edytował ten post 09 luty 2015 - 15:06

  • 0
Żyj tak byś niczego nie żałował...

#12 xmen

xmen

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 237 postów

Napisano 09 luty 2015 - 16:21

Czasem są takie wzniesienia że nawet automatyczna skrzynia auta nie utrzyma w miejscu i auto się z toczy.

Niepełnosprawny kierowca nie pomoże sobie hamulcem ręcznym. Wiec jedynym wyjściem jest odpuszczanie hamulca nożnego z jednoczesnym dodawaniem gazu. U kierowców wyścigowych taki manewr nazywa się Heel and toe.

 

Dźwignia typu pchaj ciągnij nie daje takiej możliwości.

Więc jak ktoś ma na tyle sprawną prawą nogę to przyblokuje sobie hamulec nożny tą prawą nogą a gaz doda ręką.

 

A nie każde auto ma automatyczny elektryczny hamulec postojowy.

 

pilaxer

Czepiasz się pat661 potem mnie , to co opisujesz w poście # 10 est w materiałach z postu #2 , robisz tylko zamieszanie.

Auto mam dostosowane (pchaj ciągnij) i używam go.


  • 0

#13 pilaxer

pilaxer

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
  • Skąd:Warszawa-Wawer

Napisano 09 luty 2015 - 18:34

Dobrze Xmen kończę polemikę z Tobą bo wydaje mi się że to Ty trochę mieszasz bo ja ani razu nie wspomniałem o urządzeniu "ciągnij-pchaj" tylko właśnie Ty zacząłeś o nim pisać

 

A ludzie którzy mają nie sprawne całkowicie obie nogi mają problemy z ruszaniem na pochyłości jak wybiorą dźwignię typu pchaj ciągnij

 

 

Ja pisałem o urządzeniu o którym Ty wspomniałeś w swoim pierwszym poście Veigel Clasic,w poście 10 właśnie je opisywałem

i to nie jest ciągnij -pchaj

 

Urządzeniem typowo ciągnij-pchaj jest np.Veigel Compact


  • 0

#14 bronco

bronco

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 65 postów

Napisano 09 luty 2015 - 19:15

co do w kwestii staczania sie auta przy ruszaniu pod wzniesienie - auta ze skrzynią DSG-czyli koncernu VW nie maja tego problemu-przy odjęciu "gazu" auto staję w miejscu na każdego stopnia pochyłości-używam takiego auta od wielu lat i sprawdza się idealnie dla osoby sterującej autem tylko ręcznie - Nie wiem jak się zachowują inne auta z "automatem" w takich sytuacjach-ja do sterowania używam RGH - II, nie narzekam na szybkość reakcji na gaz i hamulec-wszystko można wyregulować długością cięgien sterujących.


Użytkownik bronco edytował ten post 09 luty 2015 - 19:15

  • 0
Żyj tak byś niczego nie żałował...

#15 pilaxer

pilaxer

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
  • Skąd:Warszawa-Wawer

Napisano 09 luty 2015 - 19:32

Ja jeżdżę F. Fusionem ze skrzynią Durashift czyli skrzynia zautomatyzowana,mam zamontowane też RGH II i nie ma żadnego problemu przy ruszaniu na wzniesieniu.


Użytkownik pilaxer edytował ten post 09 luty 2015 - 19:33

  • 0

#16 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 10 luty 2015 - 10:01

Co do kodów do prawa jazdy, jest pełno linków w necie, oto jeden z nich

http://www.ty-tez-mo...-w-prawie-jazdy

 

W przypadku założyciela wątku potrzebne są:

przyspieszenie (gaz) sterowane ręcznie - kod 25.04

ręcznie sterowany hamulec roboczy - kod 20.06

 

Jeśli zechcesz mieć gałkę na kierownicy (przydaje się przy manewrach na parkingach, placach itp), choć i w trakcie jazdy też możesz korzystać, to wymagany jest kod 40.11

 

Nie pozwól sobie "wlepić" samego kodu 107 - jest to taki kod uniwersalny, kod wytrych, który niby ma załatwić wszystkie kody wymagane przy Twoich ograniczeniach. Ten kod działa tylko na terenie Polski (póki co działa, bo z czasem też może nie być honorowany), mając tylko ten kod za granicą po prostu narazisz się na bardzo poważne kłopoty i koszty. Ewentualnie ten kod może być wpisany, ale obok niego muszą być inne kody, które są wymagane przy Twoich ograniczeniach.

 

Cytujesz w swym poście o znaczku inwalidy "Mianowicie będę miał znaczek inwalidy czyli staję zaraz pod drzwiami każdego sklepu, i podasz zakupów przedświątecznych gdy będzie mnóstwo ludzi przy kasach w sklepie ja wyciągnę protezę i powiem ludzią że przepraszam ale ja już nie daję rady wystać i proszę mnie przeprosić do kasy xD"

Sam znaczek naklejany na szybę nic nie daje, pewne uprawniania daje karta parkingowa, ale nie myśl sobie, że mając kartę parkingową wjedziesz autem do sklepu lub staniesz niemal przy drzwiach do sklepu (już nieraz widziałem, jak co niektórzy kierowcy mieliby wręcz ochotę wjechać do budynku, bo stawianie auta niemal na wprost drzwi wcale nie jest rzadkim zjawiskiem, co nie znaczy że godnym pochwały, nawet jeśli się jest "kulawiakiem") Od tego są tzw. "koperty", które z reguły znajdują się w pobliżu wejścia, ale też z reguły sa one zawsze zajęte i to często przez osoby nieuprawnione. Jeśli ktoś np. zechciałby wykorzystywać swoją niepełnosprawność dla swoich egoistycznych celów, np. wjadę sobie do lasu autem, bo mam problemy z poruszaniem się (z tego co wiem w świetle prawa osoba niepełnosprawna może wjechać autem do lasu), moim zdaniem jest to barbarzyństwo środowiskowe. Powinno się zaparkować w wyznaczonym miejscu, a dalej po prostu jakoś poczłapać i upajać się przyrodą, a nie smrodem i hałasem własnego auta.


  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#17 pat661

pat661

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 10 luty 2015 - 12:10

Ja Tylko napisałem co myślałem po wypadku a nie że będę z tego korzystać.

Odnośnie tych kodów to mają już parę lat prawo jazdy gdzie mam się starać o uzyskanie tych kodów?


  • 0

#18 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 10 luty 2015 - 13:16

Na dobrą sprawę jeśli masz prawo jazdy bezterminowe, to w sumie mógłbyś i nic nie robić - wsiadasz w przystosowane auto i jedziesz - byłoby to działanie półlegalne a nawet nielegalne. Ale przy kontroli jakis dociekliwy policjant się dopatrzy i zacznie drążyć temat i kto wie, czy byś nawet nie stracił prawa jazdy do czasu uzyskania właściwych kodów w prawie jazdy.

 

Tak czy owak, takie kody wypisuje lekarz, który wystawia zaświadczenia do prawa jazdy, więc musisz udać się do niego po stosowne zaświadczenie, a potem z tym do wydziału komunikacji w swoim rejonie po nowe prawo jazdy.

Jak widzę to pod tym wcześniej podanym linkiem nie ma wszystkich kodów, więc podaję inny:

http://www.enigma.ki...awie-jazdy.html

Nie wiem czy chcesz być ograniczony wyłącznie do samochodów z automatyczną skrzynią, czy też jakby trafiła się potrzeba jechania bodaj "maluszkiem" w którym kiedyś montowano fabryczne wajchy, które miały w sobie ręczny gaz, hamulec i sprzęgło, to czy i taką możliwość bierzesz pod uwagę.

Bo w sumie oprócz wcześniejszych kodów powinieneś chyba mieć (nie jestem ekspertem) jakiś kod dotyczący sprzęgła. Jeśli dasz kod 

  • 78 - wyłącznie pojazdy z automatyczną skrzynią biegów,

to niejako będziesz skazany tylko i wyłącznie na automaty, takim rozwiązaniem jak w maluszku nie pojedziesz. Więc jeśli taka opcja Ci nie przeszkadza, to zdaje się, że jeszcze musisz dołączyć ten kod

 

Ja mam np. takie kody:

  • 01.06 - okulary lub szkła kontaktowe,
  • 15.02 - sprzęgło sterowane ręcznie,
  • 20.06 - ręcznie sterowany hamulec roboczy,
  • 25.04 - przyspieszenie sterowane ręcznie,
  • 40.11 - gałka na kierownicy,
  • 107 - wymagane dostosowanie pojazdu do rodzaju schorzenia.

Nie ma wzmianki, że mam korzystać z automatu, bo na dobrą sprawę jeśli ktoś jeździ na zwykłej skrzyni biegów to nie musi mieć zezwolenia do jazdy automatem, ale jeśli ktoś robi kurs prawa jazdy na automacie, to już w prawie jazdy będzie miał ograniczenie, że może jeździć tylko automatem, więc zapewne dadzą ten kod:

  • 78 - wyłącznie pojazdy z automatyczną skrzynią biegów,

Użytkownik Trybik edytował ten post 10 luty 2015 - 13:20

  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#19 xmen

xmen

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 237 postów

Napisano 10 luty 2015 - 13:52

Z tego co gdzieś wyczytałem na innym forum kiedyś to kod 78 tyczy się procesu nauki (tzw. prawoj azdy na automat).

A pat 661 zdał egzamin na ręcznej skrzyni biegów.

 

I mam pytanie.

Jeśli ktoś ma któryś z tych kodów:

  • 15.02 – sprzęgło sterowane ręcznie,
  • 15.03 – sprzęgło automatyczne,

A będzie miał auto z automatyczną skrzynią to jak to będzie z przepisami bo dla mnie będzie to zgodne.

Przykład Trybika był by poparciem moich domniemań.


Użytkownik xmen edytował ten post 10 luty 2015 - 13:56

  • 1

#20 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 10 luty 2015 - 14:27

Dla mnie guru w tej kwestii - kody, kursy prawa jazdy jest pan Artur Paczkowski, który pracuje (mam taką nadzieję, że nadal) w PIMOT w Warszawie, więc zapewne on mógłby to osądzić.

 

Zajrzałem na ich stronę i w kontaktach występuje jego osoba

http://www.pimot.eu/...i-emaile-dziaow


Użytkownik Trybik edytował ten post 10 luty 2015 - 14:30

  • 1

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: gaz, hamulec, pomoc

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych