Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 verunex

verunex

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 20 listopad 2014 - 19:30

Witam, jestem nowy na forum i mam parę pytań dotyczących zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Chcę założyć działalność gospodarczą, w którym pracownikiem będzie taka osoba - pracująca zdalnie. Chciałbym dowiedzieć się, od czego zacząć, jeśli chcę zatrudnić osobę niepełnosprawną, jakie wnioski muszę złożyć i czego do nich potrzebuję. Interesuje mnie także fakt dofinansowania z PFRON - czy dana osoba musi być zatrudniona na określoną część etatu, co potrzeba, aby móc ubiegać się o takie dofinansowanie.

 


  • 0

#2 TomekNik

TomekNik

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 21 listopad 2014 - 10:19

witam,
 
Jeśli dopiero zakładasz działalność gospodarczą to za zatrudnioną osobę niepełnosprawną na pewno przysługuje Ci dofinansowanie na niego. Nie ważne na jaką część etatu go zatrudnisz. Jeśli np. na pół etatu po prostu dostaniesz połowę przysługującego dofinansowania.
Myślę, że wszystkie albo prawie wszystkie informacje znajdziesz na Linka nie ma i nie będzie
Są tam zarówno informacje o obowiązkach pracodawcy wobec pracownika niepełnosprawnego, informacje o telepracy, wszystko co potrzebne, aby zacząć ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
 
pozdrawiam
  • 0

#3 verunex

verunex

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 22 listopad 2014 - 00:30

Dziękuję Ci za pomoc :). Bylem na tym portalu jednak tam opisane są tylko wady i zalety zatrudnienia. Jeżeli ktoś wie więcej na ten temat i znajdzie chwile czasu prosiłbym o jakieś pw z góry dziękuje!


  • 0

#4 TomekNik

TomekNik

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 22 listopad 2014 - 21:20

Dziękuję Ci za pomoc :). Bylem na tym portalu jednak tam opisane są tylko wady i zalety zatrudnienia. Jeżeli ktoś wie więcej na ten temat i znajdzie chwile czasu prosiłbym o jakieś pw z góry dziękuje!

Dzisiaj na wyżej wymienionej stronie zostały (link do wspomnianej strony internetowej został już umieszczony wcześniej (czytaj post nr 2), tym razem go usuwam. Proszę nie reklamować tej konkretnej strony www przy każdym napisanym poście, bo jest to niezgodne z regulaminem forum, moderator), zamieszczone informacje na temat przepisów prawnych dotyczących zatrudniania w formie telepracy.

 

pozdrawiam


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 22 listopad 2014 - 23:24
dopisek.

  • 0

#5 TomekNik

TomekNik

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 23 listopad 2014 - 15:07

(link do wspomnianej strony internetowej został już umieszczony wcześniej (czytaj post nr 2), tym razem go usuwam. Proszę nie reklamować tej konkretnej strony www przy każdym napisanym poście, bo jest to niezgodne z regulaminem forum, moderator)

Przepraszam, nie reklama była moim zamiarem.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 23 listopad 2014 - 15:26
zmniejszony cytat.

  • 0

#6 adania

adania

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 84 postów

Napisano 23 listopad 2014 - 19:37

Witam, jestem nowy na forum i mam parę pytań dotyczących zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Chcę założyć działalność gospodarczą, w którym pracownikiem będzie taka osoba - pracująca zdalnie. Chciałbym dowiedzieć się, od czego zacząć, jeśli chcę zatrudnić osobę niepełnosprawną, jakie wnioski muszę złożyć i czego do nich potrzebuję. Interesuje mnie także fakt dofinansowania z PFRON - czy dana osoba musi być zatrudniona na określoną część etatu, co potrzeba, aby móc ubiegać się o takie dofinansowanie.

Jeżeli chcesz starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej musisz pierwsze zatrudnić taką osobę. Sporządzić umowę o pracę, założyć teczkę akt osobowych zgodnie z Kodeksem Pracy.Rejestrujesz w ciągu 7 dni w ZUS. Po przepracowaniu pierwszego miesiąca, wypłacasz tej osobie wynagrodzenie/ musi to być przelew na konto/. Następnie składasz w PFRON dokumenty / pierwszy raz w formie papierowej, potem możesz co miesiąc elektronicznie/. Są to druki : WN-D, INFdp, INFopp. Wypełniasz je zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym względzie. Jeśli dokumenty będzie opracowywał ktoś inny, to musisz złożyć w PFRON pełnomocnictwo dla tej osoby. W ciągu 25 dni PFRON wypłaci dofinansowanie dla tej osoby na Twoje konto. Ty opłacasz składki na ubezpieczenie społeczne dla tej osoby do 15-go każdego miesiąca. Jest z tym trochę pracy. Trzeba zapoznać się dobrze z przepisami kadrowymi, płacowymi. Jeśli będziesz się starał o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy  dla tej osoby, to masz obowiązek zgłosić odbiór tego stanowiska do PIP.


  • 1


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych