Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

zmiany w kodeksie pracy i pfron


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 anna6

anna6

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 08:57

Witam. Czy może się ktoś podzielić ze mną informacją jakie zmiany będą w kodeksie pracy i w pfronie od 2015r? Chodzi mi głównie o niepełnosprawnych a ściślej o umowy o pracę czy nadal będą i czy pracodawcy nadal będą dostawac dofinansowania do wynagrodzeń? Mój pracodawca poinformował mnie że od stycznia będę pracowała na umowę zlecenie ponieważ obniżają dofinansowania dla pracodawców i nie będzie mu się opłacało trzymać pracownika na umowę o pracę. Powiedział jeszcze że będzie jakaś stawka odgórna ale składki będą odprowadzane od kwoty 100zł a nie od całości bo będa dwie umowy. Czy to zgodne z prawem to mam wątpliwości. Bardzo proszę osobę co siedzi w tych tematach o informację jak będzie wyglądała sytuacja niepełnosprawnych na rynku pracy, jak z tymi umowami będzie i jak z dofinansowaniami? Dodam tylko że mam umiarkowany stopień na stałe na dwa schorzenia. Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas. Pozdrawiam anna


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 23 wrzesień 2014 - 10:57

Czy może się ktoś podzielić ze mną informacją jakie zmiany będą w kodeksie pracy i w pfronie od 2015r? Chodzi mi głównie o niepełnosprawnych a ściślej o umowy o pracę czy nadal będą i czy pracodawcy nadal będą dostawac dofinansowania do wynagrodzeń?

 

Proszę bardzo:

http://www.popon.pl/...moci-komunikaty


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 banberka

banberka

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 25 wrzesień 2014 - 07:08

straszne bardzo


  • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 wrzesień 2014 - 10:14

straszne bardzo

 

Raczej niestraszne, a normalne. W końcu takie zmiany mają miejsce nie od dziś, bo rok w rok coś "udoskonalają" tylko nie do końca z myślą o niepełnosprawnych i nic na to nie poradzimy. Ponarzekać zawsze można to fakt, ale niczego to nie zmieni. Takie są nasze realia i rzeczywistość. Żeby tylko nie było gorzej ...


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 kjkj

kjkj

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 74 postów

Napisano 15 listopad 2014 - 22:27

Zmiany będą w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

http://www.mpips.gov...elnosprawnych-/

 

W celu zapewnienia ciągłości udzielania pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym oraz zamierzającym zatrudnić osoby niepełnosprawne proponuje się dokonanie następujących zmian w ustawie o rehabilitacji: 


1.  Obecnie pracodawca, który przez okres 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne (dotyczy to osób bezrobotnych lub poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy albo pozostających w zatrudnieniu u tego pracodawcy, jeżeli ich niepełnosprawność powstała w okresie zatrudnienia), może uzyskać pomoc w formie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem tych osób. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 nie zawęża kręgu osób niepełnosprawnych, na które pracodawca może uzyskać pomoc w ww. formie. W związku z tym należy to ograniczenie wyłączyć z art. 26 ust. 2.

2.  Obecnie warunkiem uzyskania pomocy w formie subsydiów płacowych  jest wykazanie wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, w związku z zatrudnieniem nowych pracowników niepełnosprawnych w danym miesiącu. W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 określono jedynie warunek w postaci wykazania wzrostu netto ogółem. W związku z tym należy zmienić art. 26b ust. 4 i 6.  

 3. W obecnym stanie prawnym pracodawca może uzyskać zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 umożliwia uzyskanie refundacji kosztów szkolenia w zakresie sposobu wykonywania tej pomocy. Proponuje się zapewnienie takiej możliwości poprzez zmianę art. 26d.

4. Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej mogą na podstawie obowiązujących przepisów ubiegać się m.in. o zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 pracodawca może uzyskać refundację kosztów budowy, wyposażenia  lub modernizacji jednostek produkcyjnych, a nie wszystkich obiektów i pomieszczeń. W związku z tym konieczna jest zmiana art. 32 ust. 1 w pkt 2 lit. a.

5. W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 obniżono maksymalny pułap pomocy na szkolenia pracowników niepełnosprawnych do 70%. Istnieje konieczność dokonania zmiany w art. 41, poprzez obniżenie intensywności pomocy z  80% na 70%.

6.  Niezbędne jest dokonanie zmiany porządkowej w art. 48a, polegającej na przywołaniu nowego rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.

 

Podmioty, na które oddziałuje projekt

Osoby niepełnosprawne : 359 096   (osoby niepełnosprawne, w związku z zatrudnieniem których pracodawcy otrzymują dofinansowanie do wynagrodzeń oraz refundację kosztów szkoleń). Dane za rok 2013 ze sprawozdań finansowych PFRON.

 

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne:  24 795 (pracodawcy otrzymujący:

- dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych;

-  refundację kosztów szkoleń;

- zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu;

- zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy;

- zwrot dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych)

 

Należy wskazać, że wejście w życie projektowanej ustawy wiąże się z koniecznością dokonania zmian w systemie informatycznym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Koszty z tym związane wyniosą około 0,8 mln zł w 2015 r. i  zostaną sfinansowane w ramach wydatków zaplanowanych na system informatyczny w planie finansowym Funduszu.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych