Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna, a praca.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#41 Gość_marei_*

Gość_marei_*
  • Gość

Napisano 06 styczeń 2014 - 08:27

Chciałbym ponowić swoje pytanie, które brzmiało:

 

Drodzy renciści socjalni - osoby pracujące -  u których niepełnosprawność występuje od urodzenia i grupę inwalidzką czy też rentę socj. macie przyznaną na stałe: Jak to wygląda dziś z tą pracą, wzywaniem ponownie na komisję i odbieranie rent (mimo że nie przekraczacie limitu). Czy nadal ta renta jest odbierana po zmianach w przepisach? Rzekomo można bezpiecznie dorabiać ale słyszę nadal, że ZUS te renty odbiera.
Moje pytanie bierze się stąd, iż myślę trochę o tej pracy, by gdzieś może dorobić, ale w małym miasteczku nic nie trwa wiecznie, dziś jest praca a za pół roku mogą podziękować. No i tu są moje obawy, że mogę nie mieć ani renty ani innych dochodów.

 

z góry dziękuję za odpowiedź ;)


  • 0

#42 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 07 styczeń 2014 - 12:17

Podaj mi choć jedną osobę, która miała rentę socjalną na stałe i odebrano ją w wyniku podjęcia pracy zarobkowej? Tylko mi nie pisz, że gdzieś tam się słyszy, podaj konkret!


  • 0

#43 _mandy_

_mandy_

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów
  • Skąd:wlkp

Napisano 23 styczeń 2014 - 21:55

Podejmując pracę i nie chcąc stracić prawa do renty socjalnej (lub mieć jej zawieszonej) muszę brać pod uwagę rodzaj podpisanej umowy z pracodawcą? Tzn. jaką umowę mogę podpisać, aby renta nie została zawieszona lub odebrana?


  • 0

#44 pete

pete

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 91 postów

Napisano 05 luty 2014 - 18:36

Jaką chcesz, liczy się przychód w miesiącu. Nie możesz przekroczyć 70% średniej krajowej, czyli 2500 z czymś brutto.


  • 0

#45 AnulkaW:-)

AnulkaW:-)

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 05 luty 2014 - 19:07

Chciałbym ponowić swoje pytanie, które brzmiało:

z góry dziękuję za odpowiedź ;)

 

 

Jestem niepełnosprawna od urodzenia, rentę socjalną mam przyznaną na stałe. Jak pracowałam w latach 2010 i 2011 rentę musiałam zawiesić, bo tak nakazywało prawo. Nie miałam problemów ani z zawieszeniem, ani potem z odwieszeniem renty, tyle tylko że musiałam pochodzić w ZUSie od urzędnika do urzędnika. Podejmując pracę w 2012 i 2013 roku renty już nie zawieszałam. Nie byłam wzywana również na żadną komisję lekarską z racji tego, że pracuję. Z tego, co mi wiadomo na komisje lekarskie wzywają osoby, które mają renty socjalne przyznane na czas określony (nie na stałe) i to takim osobom mogą odebrać rentę socjalną.


  • 0

#46 toiowo30

toiowo30

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 19 marzec 2014 - 21:50

Witam , posiadam rentę socjalna i obecnie pracuję , Zus określa kwartalnie kwotę ,której nie można przekroczyć np . wrzesień , pażdziernik , listopad w 2013 roku była to kwota 2528,80 . Zakład pracy wypłaca mi wynagrodzenie w miesiącu pażdzierniku za miesiąc wrzesień , Czy Zus bierze pod uwagę dochód osiągnięty w wrześniu ,który faktycznie osiągnęłam czy przychód w pąździerniku który został mi przelany na konto ale za miesiąc wrzesień . Dziękuję za wszelkie informacje . Pozdrawiam :)


  • 0

#47 kimiki

kimiki

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 30 marzec 2014 - 18:23

Witam!

Obecnie otrzymuje rente socjalna z tytulu choroby i mam calkowity zakaz pracy. Chce wyjechac do pracy do Londynu i pozostac tam na stale. Czy Zus dowie sie o mojej pracy i jakie poniose konsekwencje? Czy bede musiala odprowadzac podatek w Polsce i Londynie i czy zostanie mi zabrana renta calkowicie?


  • 0

#48 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 30 marzec 2014 - 20:58

Przepisy w tej kwestii zmieniły się, więc warto dowiedzieć się u źródla.Czyli w ZUSie.


  • 0

#49 etnavo

etnavo

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów
  • Skąd:Jarosław/ woj podrakpackie

Napisano 10 kwiecień 2014 - 13:55

Przepisy w tej kwestii zmieniły się, więc warto dowiedzieć się u źródla.Czyli w ZUSie.

  • od 1 marca 2014 r. do 31 maja 2014 r. 2 676,40 zł.

 Mowiąc prosciej . kwota renty brytto +  pensja brutto nie może przekroczyć 2 676,40 zł.

 

 jeli zarobimy wiecej to renta socjalna zostanie pomniejszona o kwote odpowiadajacej 2 676,40 zł. łacznemu wynagrodzeniu  za prace + rente.

 

 

ps. kwota łacznego dochodu zmienia sie raz na kwartał ( raz na 4 miesiace)


Użytkownik etnavo edytował ten post 10 kwiecień 2014 - 13:57

  • 1

#50 blackgosiak86

blackgosiak86

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 09 maj 2014 - 12:54

Ja mam zatrudnienie pół etatu +renta. Kusi mnie drugie pół wziąć ale boję się, że przekroczę :( Same stresy z tą rentą :)


  • 0

#51 damianm

damianm

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 19 lipiec 2014 - 21:25

Witam,

 

Dostałem od ZUSu informację, że mam oddać im rentę socjalną za grudzień 2013... 

 

Powiem tak, w listopadzie zarobiłem około 2 k brutto i w grudniu tez.. i wszystko ok tylko ZUS chce abym im oddał dlatego, że za listopad i grudzień dostałem wynagrodzenie w grudniu 2013 (za listopad na początku grudnia a za  grudzień dostałem ostatniego grudnia) i dlatego się przyczepił... oczywiście chce sie odwołać tyko czy to ma sens? dla mnie ma i moim zdaniem oni są w błędzie bo osobno dostali składki za listopad i grudzień 2013...


Użytkownik damianm edytował ten post 19 lipiec 2014 - 21:27

  • 0

#52 Gość_santiagowp2_*

Gość_santiagowp2_*
  • Gość

Napisano 19 lipiec 2014 - 23:02

ja mialem podobnie tylko ze w jednym miesiacu dostalem za 1 miesiac i za urlop jakos tak to bylo 2 dni roznicy bylyby i nie byloby problemu odeslalem za zalegly urlop i przelali mi w nastepnym miesiacu bo bym przekroczyl ale to bylo juz pare lat temu od 2012 sa inne progi daj znac jak Ci poszlo


  • 0

#53 damianm

damianm

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 19 lipiec 2014 - 23:06

dobra odwołam się i tyle.., ale to męczące.. bo kilka razy w roku tak będę miał wypłaty od obecnego pracodawcy ehh...


  • 0

#54 adania

adania

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 84 postów

Napisano 20 lipiec 2014 - 15:39

Mowiąc prosciej . kwota renty brytto + pensja brutto nie może przekroczyć 2 676,40 zł.

Nie tak się to oblicza. Nigdy nie dodaje się renty do kwoty, którą można dorobić. Kwota podawana co kwartał przez ZUS jest kwotą graniczną, powyżej której następuje zmniejszenie renty a potem jej zawieszenie. Co miesiąc możemy dorobić kwotę podaną przez ZUS i normalnie oprócz tego otrzymujemy rentę.


  • 0

#55 suzzana

suzzana

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 24 wrzesień 2014 - 16:54

hej proszę mi powiedzieć, kiedy muszę informować ZUS o osiąganych przychodach na rencie socjalnej?


  • 0

#56 dorotakarolina

dorotakarolina

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 24 wrzesień 2014 - 18:36

Jeśli chodzi o rentę i zasiłek pielęgnacyjny a pracę to możesz do renty socjalnej nie licząc jej dorobić 2500 zł na rękę. Umowa jest umową o pracę a zarobek to dostajesz nie całe 1200 zł na rękę


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 25 wrzesień 2014 - 10:27
poprawiono stylistycznie i ortograficznie wypowiedź użytkownika.

  • 0

#57 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 wrzesień 2014 - 10:31

Jeśli chodzi o rentę i zasiłek pielęgnacyjny a pracę to możesz do renty socjalnej nie licząc jej dorobić 2500 zł na rękę.

 

Nie do końca dokładnie podana kwota, bo w tym momencie wynosi ona:

  • od 1 września do 30 listopada 2014 r. 2 618,00 zł.

 

Tego typu informacje zawsze znajdują się na stronach ZUS i chwilach wątpliwości warto tam zajrzeć.

Źródło: http://www.zus.pl/de...t.asp?p=1&id=52


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#58 damianm

damianm

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 25 wrzesień 2014 - 11:03

Nie trzeba informować zusu o tym, że się zarabia oni sami widzą po składkach od pracodawcy itp.


  • 0

#59 suzzana

suzzana

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 26 wrzesień 2014 - 17:05

No dobra ale jak się nie będzie informowało to mogą mi coś zrobić jeśli nie przekraczam progu? Chodzi o rentę socjalną?


  • 0

#60 demeter

demeter

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 listopad 2014 - 12:17

Witam jestem nowa nowa na forum więc na wstępie pragnę wszystkich przywitać :) Mam do was pytanie. Czy przy podjęciu pracy gdzie wynagrodzenie brutto wynosi 2000 zł muszę powiadamiać ZUS w ogóle o tym że pracuję.? Jeśli, np praca jest pracą na zasadzie umowy zlecenie?


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 05 grudzień 2014 - 19:41

  • 1


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych