Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna, a praca.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#21 czaki26

czaki26

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 30 czerwiec 2013 - 15:31

Witam

Mogę dorobić 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego:

od 1 czerwca 2013 r. - 2618,10 zł

Ale czy do tej kwoty wlicza się rentę socjalną???

Do tych 2618,10 wlicza się moją Rentę socjalną czyli to 698,17 zł ???


  • 0

#22 damianm

damianm

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 12 lipiec 2013 - 12:06

witam.

 

mam renty okolo 610 zl netto m-c do tego wyplata 1500 zl netto i czasami do tego zarobie na umoowe o dzielo / zlecenia 1000 zl netto czyli przekraczam próg możliwości zarobienia / dorobienia do renty socjalnej.

 

Co mi zrobi zus ? zabierze rentę socjalna ? mam to gdzieś zgłaszać ? 


  • 0

#23 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 12 lipiec 2013 - 13:45

Sam sobie zawieś rentę socjalną, skoro przekraczasz w danym miesiącu kwotę coś około 2610 brutto. Jak nie zawiesisz, to Zus poprosi Cię o zwrot renty socjalnej w miesiącu , w którym przekroczyłeś tę kwotę, a żeby było śmieszniej, poprosi Cię o zwrot kwoty brutto, czyli z podatkiem i ubezpieczeniem zdrowotnym. To już nie są żarty.Przelicz swoje dochody i zastanów się jak to rozwiązać. Najprościej iść do Zus i zawiesić rentę na jakiś okres, unikniesz klopotów. Jeżeli Twoje zarobki będą mieściły się w limicie, możesz ponownie odwiesić rentę socjalną.


  • 0

#24 damianm

damianm

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 12 lipiec 2013 - 14:39

hmmm super...

 

Ok, sprawdza to ktoś ? czy może sie zdarzyć, że wyrywkowo i trafią mnie ? :)

 

Ps, chory kraj...


  • 0

#25 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 12 lipiec 2013 - 15:13

Owszem, sprawdzają i to dość skrupulatnie, nawet jeśli przekroczysz o kilka zł, to każą zwracać w całości rentę socjalną brutto. To nie są żarty. Skoro pracujesz, to jak skladasz oświadczenie o zarobkach? Po zakończeniu roku, czy co miesiąc? Bo różnie wymagają w Zus, jednak takie oświadczenie powinieneś składać conajmniej raz w roku.


  • 0

#26 damianm

damianm

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 12 lipiec 2013 - 15:29

hmmm mam normalna umowę o prace a w drugiej firmie umowa zlecenia i o dzieło to muszę składać jakieś oświadczenia jeszcze ? ...

 

ile teraz moge netto zarobić w ogóle dodatkowo do renty ? 


Użytkownik damianm edytował ten post 12 lipiec 2013 - 15:38

  • 0

#27 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 13 lipiec 2013 - 12:37

Tak, oświadczenie w przypadku renty chorobowej jest skladane raz na rok do końca marca. A jak jest z rentą socjalną, to musisz się zapytać dokladnie w samym ZUSie, w swoim regionie. Niestety oswiadczenia są konieczne. na temat ile możesz dorobić w kwartale masz na stronach ZUS, obecnie coś około 2610 zlotych brutto. W zależności od typu umowy, masz inne potrącenia, więc nie możesz się sugerować dochodami netto.Radzę Ci wszystko dokladnie sprawdzić, bo potem jak przekroczysz, to będzie przykro, a nie ma takiej opcji, żeby się nie dopatrzyli. Tyle w temacie.
  • 0

#28 Mira33

Mira33

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 16 wrzesień 2013 - 21:20

Witam. Juz kiedyś wypowiadałam się na forum,miałam pytanie i uzyskałam odp. ;)

Dzisiaj mam  takie pytanie,dostałam ofertę pracy(i to nie jedną)3/4 etatu,praca tylko z orzeczeniem.

Okazało się,że te 3/4 etatu to praca 6x w tygodniu po 6godz :( .Moim zdaniem to już nie jest 3/4 etatu ,a cały etat

ponieważ praca ze stopniem niepełnosprawności to 35 godz tyg.i tyle musiałabym pracować-czy się mylę?Druga sprawa to wynagrodzenie-zaproponowano mi 1200 brutto,ile to będzie netto?A tak na marginesie,czy przy tylu godzinach pracy moje brutto nie powinno wynosić 1600?Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.


  • 0

#29 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 17 wrzesień 2013 - 12:38

Nie renta się nie wlicza.


  • 0

#30 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 01 październik 2013 - 08:07

hmmm mam normalna umowę o prace a w drugiej firmie umowa zlecenia i o dzieło to muszę składać jakieś oświadczenia jeszcze ? ...

 

ile teraz moge netto zarobić w ogóle dodatkowo do renty ? 

najbardziej wiarygodne jest zaświadczenie z księgowości firmy o tym ile zarobiłeś w konkretnym miesiącu i najlepiej takie zaświadczenia zbieraj bo ZUS może tego zażądać i wtedy będziesz musiał hurtem załatwiać te zaświadczenia,a jak masz prace w dwóch firmach to mnożysz zaświadczenia razy dwa albo trzy bo nie wiem czy na umowę o dzieło też takie dają, więc zadbaj o to zanim ZUS tego od ciebie zażąda i zanim zaczniesz za tym biegać, a o opcji oszukania ZUSu że zarabiasz mniej nawet nie masz co myśleć, nasze Państwo zadbało o to, żeby ludzie nie mieli za dużo kasy

 

to ile możesz dorobić do renty się zmienia i warto o to pytać czasem w ZUS, teraz to jest od 1 września do 30 listopada 2013 r. 2 528,80 zł brutto, netto jakieś 1820 coś zł, lepiej liczyć w dół, żeby nie przekroczyć, a jak przekroczysz limit o 1 zł musisz zawiesić rente


  • 0

#31 jakermit

jakermit

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 październik 2013 - 20:16

Witam opisze tutaj moja sytuacje

Od grudnia 2011 pobieram rente rodzinna ze wzgledu na to ze zmarła mi mama(tylko dlatego ze jestem studentem?)do 2015r
Od kwietnia 2012 roku bylem na L4(zachorowalem na raka jadra -- bardzo powazny stan )

Od okolo wrzesnia 2012 roku po skończeniu się L4(pol roku) jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym (pobieralem rownoczesnie rente jak  swiadczenie reh+ zasilek pielegnacyjny z mopsu 153zł)

Od wrzesnia 2012 roku skonczylo mi sie swiadczenie rehabilitacyjny i postaralem sie o renta socjalna ktora zostala mi przyznana przez lekarza orzecznika okolo tydzien temu . Z orzeczenia wynika że data powstania całkowitej niezdolnosci do pracy byla 3.04.2012 , a ja jestem niezdolny do pracy do 31.10.2016r.

OD okolo wrzesnia 2012r. Posiadam znaczny stopien niepelnosprawnosci wydany nie przez zus.(nie wiem jak nazywa sie instycuja do orzekania o niepelnosrpawnosci)
Pytania:
1.Pani z Zusu tłumaczyła mi  że dzięki rencie socjalnej renta rodzinna zostanie przedluzona do daty wygasniecia renty socjalnej , czy to prawda?

2.Czy mogę podjasc teraz jakakolwiek legalna prace bez obawy ze strace rente rodzinna lub socjalna, i ile bede mogl wtedy zarobic ? Czy jest to kwota okolo 2600zł - renta rodzinna - renta socjlana , brutto?
3.Czy renta socjalna zostanie wypłacona wstecz? tzn od daty powstania calkowitej niezdolnosci do pracy?

4.Czy przysluguje mi swiadczenie peiegnacjyne z zusu ?(czy wtedy bede musial zrezygnowac z swiadzczenia z mopsu?)
5.Gdy nasunie mi sie jeszcze jakies pytanie napewno je zadam;p


  • 0

#32 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 24 październik 2013 - 11:35

Ad.1 Tak, to prawda.

Ad.2 nie wiem

Ad.3 Renta socjalna zostanie wypłacona od momentu złożenia wniosku w ZUS

Ad4. Renciście socjalnemu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153 zł wyplacany jest z OPS, ZUS zasiłków nie wypłaca.


  • 0

#33 marta1212

marta1212

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 16:42

witam,

a jak jest liczona kwota krórą moge zarobic jezli mam wspolmalzonek tez pracuje i prowadzi dodatkowo firme ?


  • 0

#34 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 19:05

Twój małżonek może być nawet milionerem. Nie ma to wpływu na Twój dochód i limit dorobienia do renty, który dla wszystkich jest jednakowy.


  • 0

#35 maniana2002

maniana2002

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 styczeń 2014 - 15:49

Witam! Weim że na temat dorobienia do renty socjalnej wiele już zostało powiedziane mam jeszcze jedno pytanie. Czy można podpisać umowę o dzieło lub umowe zlecenie. Czytałam wiele na ten temat różnie piszą a na stronie Zusu przyczytałam coś takiego , więc jak to dokładnie jest może ktoś wie, bedzie wdzięczna za wytłumacznie po ludzku :D

 

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych.

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:

  • pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
  • pracy nakładczej,
  • pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
  • wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
  • wykonywania pracy na podstawie:
    • umowy-zlecenia,
    • umowy agencyjnej,
    • innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
    • umowy o dzieło,

jeżeli umowę taką uprawniony do renty socjalnej zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,

  • prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
  • wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50% renty socjalnej) oraz
  • pobierania stypendium sportowego.

  • 0

#36 Gość_marei_*

Gość_marei_*
  • Gość

Napisano 03 styczeń 2014 - 16:35

Drodzy renciści socjalni - osoby pracujące -  u których niepełnosprawność występuje od urodzenia i grupę inwalidzką czy też rentę socj. macie przyznaną na stałe: Jak to wygląda dziś z tą pracą, wzywaniem ponownie na komisję i odbieranie rent (mimo że nie przekraczacie limitu). Czy nadal ta renta jest odbierana po zmianach w przepisach? Rzekomo można bezpiecznie dorabiać ale słyszę nadal, że ZUS te renty odbiera.
Moje pytanie bierze się stąd, iż myślę trochę o tej pracy, by gdzieś może dorobić, ale w małym miasteczku nic nie trwa wiecznie, dziś jest praca a za pół roku mogą podziękować. No i tu są moje obawy, że mogę nie mieć ani renty ani innych dochodów.


  • 0

#37 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 03 styczeń 2014 - 16:54

Maniana2002, spróbuję Ci to wytłumaczyć o ile zrozumiałam pytanie. On może podpisać jakąkolwiek umowę z pracodawcą, to nie ma znaczenia.Liczy się to czy przekroczysz limit czy też nie. Jednakże jeżeli pracodawca chce mieć doplatę z PFRON za zatrudnienie Ciebie, to warunkiem zwrotu kosztów pracy jest zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę . Nieważne czy umowa jest na okres próbny, czy też określony.Umowy zleceniaoraz umowy o dzieło PFRON nie refunduje.


  • 0

#38 maniana2002

maniana2002

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 styczeń 2014 - 17:53

Czyli tylko jeżeli pracodwca chce mieć dopłatę z powodu zatrudnienia osoby niepelnosprawej nie moge podjąc pracy na umowe zlecenia lub dzieło bo wtedy zawieszają rente. Jeżeli jest to zatrunienie bez doplat nie ma znaczenia jaka umowa . Czy dobrze zrozumialam? Właśnie mam na oku pracę przez pierwsze trzy miesiące okres próbny  na umowe zlecenie a potem stala umowa o prace


  • 0

#39 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 03 styczeń 2014 - 19:35

Renty nie zwieszają jeżeli nie przekroczysz kwoty brutto w danym miesiącu. Co kwartał ZUS określa taką kwotę, obecnie to jest około 2500 brutto. Nie ma znaczenia u kogo pracujesz i na jakich zasadach.


  • 0

#40 maniana2002

maniana2002

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 styczeń 2014 - 20:06

Oki dzięki za pomoc :)


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych