Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna, a praca.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#1 tom81

tom81

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 09:37

Witam od 10 lat mam rente socjalna na stałe, wcześniej była wypłacana z mopsu mam stopien umiarkowany orzeczony z wojewudzkiego zespołu orzekania niepełnosprawnosci  orzeczenie wydane  na stałe+ zasiłek pielegnacyjny jestem obecnie sierotą, od jakiegosc czasu mam rente socjalna wypłacana z zusu, chciał bym podjąc jakoms prace i równocześnie pobierać rentę socjalna jaki rodzaj umowy o prace by jednocześnie pobierac rente i zasiłek pielegnacyjny, i w moim przypatku ile miesiecznie moge dorobic brutto niewliczajac w to renty i zasiłku? czy podjecie pracy niespowoduje utraty renty socjalnej, czy musze poinformowac zus o rodzaju pracy i jaka umowa o prace? czy co miesiac musze płacic jakiej składki do zusu ubezpieczenie chorobowe i jakies inne


  • 1

#2 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 16 styczeń 2013 - 10:53

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. - więcej tutaj: http://www.zus.pl/de....asp?p=4&id=406

 

Podsumowując - pracować możesz, ale zarobić większej kwoty już nie.

 

Jakiś czas temu były plany, żeby znieść to ograniczenie, ale jak widać, nic się nie zmieniło...


  • 1
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#3 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 styczeń 2013 - 11:04

(...) ... czy musze poinformowac zus o rodzaju pracy i jaka umowa o prace? czy co miesiac musze płacic jakiej składki do zusu ubezpieczenie chorobowe i jakies inne.

 

Wszystko odnośnie umów o pracę:

http://10-procent-ro...za-o-prace.html

 

Składki za Ciebie płaci pracodawca do ZUS i w ten sposób jednocześnie automatycznie informuje ZUS o zatrudnieniu Ciebie, jako pracownika. Powodzenia.


Użytkownik __ANIOŁEK__ edytował ten post 16 styczeń 2013 - 11:09

  • -1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#4 tom81

tom81

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 16:09

Wszystko odnośnie umów o pracę:

http://10-procent-ro...za-o-prace.html

 

Składki za Ciebie płaci pracodawca do ZUS i w ten sposób jednocześnie automatycznie informuje ZUS o zatrudnieniu Ciebie, jako pracownika. Powodzenia.

rozumiem ze obecnie nie moge przekroczyc ok 2500zl zl bruto czyli czyli renta soc 650brutto + zasiłek 153zl + to co dorobie brutto wiec razem max 2500zl brutto miesiecznie dobrze rozumie? czyli zeby pracowac i jednoczesnie pobierac rente i zasiłek jaki musze miec rodzaj umowy? wiem ze razem max 70%wynagrodzenia a jak w przypadku umowy o dzieło tez max 70% nie moge sie połapac w tych prawach a niechcial bym miec renty zawieszonej i zasilku pozdrawiam dziekuje za poady


  • 0

#5 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 16:37

Źle rozumiesz. Twe wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, dzieło, zlecenie nie może być wyższe niż te 70%.


  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#6 r4m

r4m

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 24 marzec 2013 - 22:27

Witam,

Mam pytanie związane z tematem, nie chciałem zakładać osobnego wątku więc napiszę tutaj.

 

Pobieram rentę socjalną i dorabiam sobie 2000 zł brutto + od teraz jeszcze mam 200 zł brutto miesięcznie premii z tym że premia jest wypłacana kwartalnie czyli co 3 miesiące pracodawca płaci mi 600 zł brutto i czy to nie będzie rodziło dla ZUSu problemu? W końcu będzie wychodzić, że 4 razy w roku pracodawca płaci mi nie 2000 zł tylko 2600 zł brutto czyli przekroczę wtedy kwotę do której można sobie dorobić. (obecnie 2583,30 zł brutto).


Użytkownik r4m edytował ten post 24 marzec 2013 - 22:27

  • 0

#7 _mandy_

_mandy_

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów
  • Skąd:wlkp

Napisano 25 marzec 2013 - 10:37

To mój pierwszy post na tym forum, więc na początku witam wszystkich Użytkowników :)

Mam pytanie w sprawie pracy na rencie socjalnej. Sporo o tym czytałam, jednak chciałam się dowiedzieć jak to wygląda w rzeczywistości. Jeśli są tu pracujący renciści socjalni, proszę o odzew :)

Za te 600 zł nie ma jak się utrzymać, a chciałabym się trochę usamodzielnić i spróbować w pracy. Oczywiście mam na myśli pracę np. w zakładzie pracy chronionej i/lub na takim stanowsiku, które weźmie pod uwagę moją niepełnosprawność. Rozumiem, że nie mogę "dorobić" więcej niż te 70%. Ale jak wygląda sytuacja z zus i składkami. Wyczytałam, że w momencie podjęcia pracy, z odprowadzaniem składek, renta zostaje zawieszona, czy tak? Jak to wszystko wygląda?

Aha, zapomniałam wspomnieć, że rente mam przyznaną na 2 lata, i nie ukrywam, że chciałabym za te 2 lata mieć ją przedłużoną.

Użytkownik _mandy_ edytował ten post 25 marzec 2013 - 11:09

  • 0

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 marzec 2013 - 17:24

Rozumiem, że nie mogę "dorobić" więcej niż te 70%. Ale jak wygląda sytuacja z zus i składkami. Wyczytałam, że w momencie podjęcia pracy, z odprowadzaniem składek, renta zostaje zawieszona, czy tak? Jak to wszystko wygląda?

 

Witam serdecznie na forum :) Oczywiście nie możesz dorobić więcej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Jestem na rencie socjalnej (orzeczona na stałe) i pracuję, a składki za mnie płaci mój pracodawca. Pozdrawiam.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#9 _mandy_

_mandy_

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów
  • Skąd:wlkp

Napisano 25 marzec 2013 - 19:30


Witam serdecznie na forum :) Oczywiście nie możesz dorobić więcej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Jestem na rencie socjalnej (orzeczona na stałe) i pracuję, a składki za mnie płaci mój pracodawca. Pozdrawiam.
Dziękuje Aniołku za odpowiedź:) Czyli jak rozumiem, nie przekroczę tych 70% a pracodawca będzie odprowadzać składki, renta nie powinna mi zostać zawieszona. Widzę, że masz rente orzeczoną na stałe, ja do 2015 i boję się, że jeśli podejmę pracę, to mi jej nie przedłużą, bo lekarz stwierdzi, że skoro pracuje, to całkowitej niezdolności do pracy nie ma. I co tu robić... :(
  • 0

#10 r4m

r4m

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 26 marzec 2013 - 13:27

Witam,

Mam pytanie związane z tematem, nie chciałem zakładać osobnego wątku więc napiszę tutaj.

 

Pobieram rentę socjalną i dorabiam sobie 2000 zł brutto + od teraz jeszcze mam 200 zł brutto miesięcznie premii z tym że premia jest wypłacana kwartalnie czyli co 3 miesiące pracodawca płaci mi 600 zł brutto i czy to nie będzie rodziło dla ZUSu problemu? W końcu będzie wychodzić, że 4 razy w roku pracodawca płaci mi nie 2000 zł tylko 2600 zł brutto czyli przekroczę wtedy kwotę do której można sobie dorobić. (obecnie 2583,30 zł brutto).

A czy na ten powyższy problem jest mi ktoś z Was w stanie odpowiedzieć i pomóc?


  • 0

#11 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 26 marzec 2013 - 14:47

 
Proponuję, aby porozmawiać z pracodawcą i np. premię kwartalną wypłacał w dwóch ratach, nawet z miesięcznym opóźnieniem. Wytłumacz o co chodzi i napewno się zgodzi. Głupio byłoby zawieszać rentę przez 17 zlotych, które w danym miesiącu byś przekroczył. Inaczej się ma sprawa w przypadku renty z ZUSu, wtedy obwiązuje roczne rozliczenia.
  • 0

#12 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 26 marzec 2013 - 16:41

A czy na ten powyższy problem jest mi ktoś z Was w stanie odpowiedzieć i pomóc?

 

Z informacji jakich udało mi się uzyskać w ZUS-ie (miałam okazję) to nie przekroczysz kwoty, do której można dorobić. Wszystko dlatego, że wspomniana kwota 600 zł jest kwartalna (dotyczy trzech miesięcy), czyli miesięcznie Twój dochód wynosi 2000 zł + 200 zł premii, co razem daje 2200 zł. Sama wypłata premii musi być jasno odkreślona i podkreślona w słowie "kwartalnie", ażeby ktoś omyłkowo nie uznał całości jako 2600 zł. Dla pewności radzę jednak skorzystać z infolinii ZUS: http://www.zus.pl/default.asp?id=8, bądź też zasięgnąć informacji w oddziale ZUS, pod który podlegasz. 

Jeden oddział ZUS drugiemu nierówny, a w takich sytuacjach warto uzyskać 100% pewność, której ja w tym momencie nie mogę Ci dać. Pozdrawiam.


Użytkownik __ANIOŁEK__ edytował ten post 26 marzec 2013 - 18:48

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#13 r4m

r4m

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 27 marzec 2013 - 11:14

Na infolinii ZUS dowiedziałem się, że z racji iż wypłata kwoty będzie w jednym miesiącu czyli 2000+600 (brutto) kwota zostanie przekroczona gdyż limit obecnie wynosi 2583,30 zł brutto...
Będę musiał to jakoś z pracodawcą ustalić...

Użytkownik r4m edytował ten post 27 marzec 2013 - 11:14

  • 0

#14 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 29 marzec 2013 - 20:25

Jakiś czas temu były plany, żeby znieść to ograniczenie, ale jak widać, nic się nie zmieniło...

Dzięki za "uznanie". Wcześniej do końca 2011 r. było 30 % czyli 781, 92 zł netto teraz jest 70 % czyli 1820,51 czyli 1038 zł różnicy do ręki.

 

Zależy jak kadrowa rozpisuje twoją pensje jeśli 3 razy po 2200 to ok. Jednak jeśli to premia kwartalna to pewnie 2000, 2000 i 2600 czyli jedną rente musisz oddać bo rozlicza sie ją miesięcznie. Czyli wychodzisz na zero bo musisz zwrócić rente za 1 miesiac czyli ok 600 zł. Jeśli wypłata premi nastąpiła poroś o korektę listy płac jeśli jeszcze nie to weź kilka godzin urlopu bezpłatnego co obniży troche twoją wypłate.


  • 0

#15 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 30 marzec 2013 - 16:55

Lenio, mnie chodziło o to, że mieli całkowicie znieść limity - tego nie zrobili. - Dobrze, że chociaż podnieśli limit procentowy i można trochę więcej dorobić.


  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#16 Mira33

Mira33

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 31 maj 2013 - 10:36

Witam wszystkich.Mam pytanie,jestem na rencie socjalnej,stopień niepełnosprawności umiarkowany i w orzeczeniu napisane mam,że mogę pracować w warunkach specjalnych pod nadzorem,co to znaczy?Pytałam w Zus-ie,ale niestety nikt nie potrafił mi sprecyzować dokładnie jakie to warunki i gdzie mogę szukać takiej pracy 


Użytkownik Mira33 edytował ten post 31 maj 2013 - 10:38

  • 0

#17 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 31 maj 2013 - 12:48

Wszystko zależy od tego, z jakiego tytułu masz określony stopień niepełnosprawności, jako umiarkowany. Praca w warunkach specjalnych pod nadzorem oznacza mniej więcej tyle, co "zawód wyuczalny w prostych czynnościach zawodowych, osoba pod nadzorem obsługuje proste maszyny i urządzenia, np: w zakłady pracy chronionej". Zaczerpnięte ze strony: 

http://www.google.pl...7yRgD2ZXhxEGIA (patrz str. 94 i 97).

Oczywiście opisana jest tam charakterystyka niepełnosprawności intelektualnej, ale samo zagadnienie, o które pytasz należy tak rozumieć. Zaś same warunki specjalne to też takie, gdzie stanowisko pracy jest dostosowane do Twojego rodzaju niepełnosprawności i pozwala bez utraty zdrowia, bądź też życia na wykonywanie powierzonych Tobie obowiązków.


Użytkownik __ANIOŁEK__ edytował ten post 31 maj 2013 - 13:24

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#18 Re12nia

Re12nia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 31 maj 2013 - 19:03

Od 1 czerwca można dorobić do renty socjalnej i inwalidzkiej 2610zł. Więc sporo,jak przekroczysz a Zus-musi się dowiedzieć jak pracujesz na umowę o pracę,to będziesz musiał oddać tyle ile dostaniesz brutto ręnty socjalnej.Taką decyzję przyśle Ci ZUS,abyś w 14 dniach zapłacił.Lub zawsze możesz napisać aby rozłożyli na raty,i uwzględniają prośbę.
  • 0

#19 Mira33

Mira33

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 31 maj 2013 - 21:23

Bardzo dziękuję Aniołku za odpowiedź :) Mam cukrzycę od siódmego roku życia,więc już baardzo długo i na nią właśnie mam rentę.Często widzę na sklepach ogłoszenie"Zatrudnię rencistę"  i tak się zastanawiam,czy ja mogłabym pracować w takim sklepie,Pytałam w Zus-ie,ale prawdopodobnie taką decyzję podejmuje lekarz z medycyny pracy,do którego musiałabym się zgłosić z polecenia mojego ewentualnego pracodawcy,zanim mnie zatrudni. ;)


  • 0

#20 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 31 maj 2013 - 22:22

Witam, sprawa wygląda następująco, jeżeli masz ochotę i siłę pracować, to nie ma przeciwskazań. obecnie renciści socjalni i chorobowi mają te same kryteria możliwości zarabiania. W nowyn kwartale nie możesz przekroczyć 2610 złotych brutto miesięcznie.Tak więc śmiało , do pracy!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych