Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Urlop a Stopień Umiarkowany..


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 joakrak

joakrak

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 09:28

Witam, serdecznie moja nie wiedza sięga zenitu.
Od 1997 roku mam umiarkowany stopień wydany na stałe, bez prawa do renty socjalnej, mam zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153.
Mam prośbę mam nadzieję że ktoś się na tym zna..
Od 1.03.2011 roku pracuję na umowę o pracę - pracowałam do 8.08.2011 roku na pełny etat czyli po 7h, lecz obiekt poszedł do generalnego remontu PKP w Krakowie, i przeszłam na 7/16 etatu który mam do dziś, umowa o pracę od 1.03.2011 do 31.12.2017 roku.
Jak mam obliczyć urlop z tych miesięcy przepracowanych, z całego etatu i pół etatu, oraz czy należy mi się Urlop rehabilitacyjny (dodatkowy 10 dniowy urlop ), co zapytam w firmie kręcą a to tak a to że nie, za 2011 rok kazano mi wykorzystać urlop 13dni i dwa dni na dziecko, do 30.09.2012 roku bo inaczej ponoć mi przepadnie, teraz się okazuje że nie przepadło ale nie umieją mi powiedzieć ile mam urlopu a ja nie umiem tego liczyć.
Jeśli chodzi o urlop rehabilitacyjny to mam o niego wnioskować?
czy nie, bo nie wiem..
Pozdrawiam Joanna
  • 0
:rumieniec::sleepy:

#2 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 23:54

Co do długości urlopu to jest zalezne jaki masz podstawowy wymiar urlopu 20 czy 26 dni? Jezeli 20 dni to czy to jest Twoja pierwsza praca na umowę o pracę czy kolejna? Mając takie informacje mozna wyliczyc wymiar urlopu.
To pół etatu to od kiedy jest,od 09.08.2011 czy była jakaś przerwa?
Z tego co piszesz to można wywnioskowac,że masz ciągłość.
Zwykły urlop przedawnia sie po 3 latach od dnia wymagalności.Ten termin zaczyna sie liczyc z końcem roku kalendarzowego za który przysługują wakacje.
Urlop rehabilitacyjny będzie tez przysługiwał proporcjonalnie do wymiaru pracy.
  • 0

#3 joakrak

joakrak

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 02 listopad 2012 - 08:12

Wcześniej też pracowałam na umowę o pracę na cały etat czyli 8h dziennie, przez 9miesięcy, potem macierzyński, potem na zasiłku dla bezrobotnych i od 1.03.2011 do nadal umowa o pracę tyle że na pół etatu. Mój staż na umowę o pracę jest mniej niż 10 lat więc według..
Zgodnie z art. 154 kodeksu pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego
jest uzależniony od stażu pracy i wynosi:

• 20 dni dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat oraz
Osoby niepełnosprawne

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki.

Specjalne przywileje w zakresie dłuższego wypoczynku dotyczą wyłącznie tych pracowników, którzy zostali zaliczeni do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Zgodnie bowiem z art. 19 ustawy, pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Do dodatkowego urlopu stosuje się przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopów wypoczynkowych. Oznacza to m.in., że dodatkowy urlop musi być udzielony niepełnosprawnemu pracownikowi w naturze, a wypłata ekwiwalentu za urlop jest możliwa tylko wówczas, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Ale czytając nowe przepisy, od stycznia 2012 roku mój zaległy urlop za 2011 przepadł, chyba brak wiedzy księgowej we firmie, bo nie poinformowała, a ja dopiero wczoraj znalazłam na internecie tylko nie wiem czy to już w życie weszło.


Jak mogę to obliczyć? Urlop rehabilitacyjny będzie tez przysługiwał proporcjonalnie do wymiaru pracy.
Z pełnego etatu za rok przysługuje 20 dni urlopu, ale ja na pełny etat pracowałam 5mc, później i do teraz pół etatu, więc ten urlop dodatkowy 10 dni jest uzależniony od etatu czy cały czy pół czy tylko od tego czy w danej firmie przepracowałam 12mc, kalendarzowych, w danej firmie pracuję od 19 miesięcy.
  • 0
:rumieniec::sleepy:

#4 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 02 listopad 2012 - 15:46

Do wymiaru urlopu wlicza sie lata za ukończoną szkołę plus staż pracy.
Nie wiem jak to jest u Ciebie,więc przyjęłam 20 dni urlopu,5 dni pracy w tygodniu, w normalnym wymiarze.
Według mnie to za 01.03.2011 do 08.08.2011-praca na cały etat przysługuje Ci 10 dni urlopu. Liczy się 6 m-cy,bo niepełny miesiąc kalendarzowy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca-art.155 2a par.2 kodeksu pracy. Każdy miesiąc pracy to 1,666 dnia urlopu pomnozone prze 6 m-cy daje 10 dni. Za 09.08.2011 do 31.12.2011 za pół etatu wychodzi 4 dni. W sumie za 2011 masz 14 dni urlopu wypoczynkowego.
Urlop rehabilitacyjny należy sie po przepracowaniu roku z orzeczeniem ogólnie ,a nie u danego pracodawcy.Piszesz,że wcześniej pracowałas 9 m-cy i to tego dodac 3 m-cy u obecnego pracodawcy czyli marze,kwiecien, maj i na koniec maja masz rok pracy z orzeczeniem. Od czerwca należy sie dodatkowy urlop reh.
Wyliczony urlop reh. tez proporcjonalnie za 2011 to 5 dni.
Jeżeli masz jakies wątpliwości to zawsze możesz zadzwonić do Państwowej Inspekcji Pracy.
Pozdrawiam
  • 0

#5 joakrak

joakrak

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 02 listopad 2012 - 17:34

Szkołę skończyłam w 1998 roku, miałam wypadek dość tragiczny który spowodował że do 25 roku życia byłam na Igr. inwalidzkiej i non stop rehabilitacje, do maja 2008 roku miałam rentę socjalną, rentę rodzinną zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek dla sieroty zupełnej.
Po wstrzymaniu tego przez ZUS, i wstaniu jako tako na nogi, zaczęłam pracować na umowy o dzieło lub na czarno, moja pierwsza umowa o pracę nastąpiła 28.listopada 2008 roku trwała do 9.lipca 2009 roku, potem byłam na macierzyńskim, potem na zasiłku dla bezrobotnych, potem zaczęłam szukać pracy, aż trafiłam na tą firmę..

Napisałam do PIP w Krakowie, pewnie otrzymam odpowiedź listownie..
  • 0
:rumieniec::sleepy:


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych