Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Odwołania do Wojwódzkich Zespołów orzekania o Niepełnosprawności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 dominika87

dominika87

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 31 październik 2012 - 20:50

Czy ktoś odwoływał się do 2 instancji? Jak to wygląda? Ile czeka się na termin?
  • 0

#2 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 31 październik 2012 - 23:06

Po otrzymaniu decyzji z I instancji masz 14 dni na złożenie odwołania.
Ten termin jest bardzo ważny i go pilnuj. Odwołanie adresujesz do Wojewódzkiego Zespołu,ale składasz przez ten który wydał decyzję w I instancji. Na dole decyzji powinno byc pouczenie o terminie i do kogo składasz. Ta I instancja ma dokonac tzw. samokontroli swoje własnej decyzji,może ją zmienić albo podtrzymać. Jeżeli ją podtrzyma to pisze do Ciebie pismo,że nie widzi podstaw do zmian decyzji i że przesyła dokumenty do Wojewódzkiego Zespółu.
Kolejne pismo otrzymujesz juz z Wojewódzkiego Zespołu. Według przepisów Wojewódzki ma 30 dni na rozpoznanie sprawy,czyli wyznaczenie komisji u nich. Odwoływałam sie ponad 4 lata temu i wtedy czekałam ok. 2 miesięcy,ale to pewnie zależy od województwa i liczby składanych odwołań. W I instancji jest dużo osób i sporo sie odwołuje, a Wojewódzki jest tylko jeden i długo sie czeka.
Jeżeli w tym czasie oczekiwania będziesz miała jakieś nowe dokumenty medyczne to możesz je przedstawic na komisji odwoławczej.Taka komisja wygląda tak samo jak ta pierwsza,jest lekarz i doradca zawodowy.
  • 0

#3 dominika87

dominika87

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 14:22

Super dziękuję za podpowiedź:) pozdrawiam,
  • 0

#4 Gość_bodzio2_*

Gość_bodzio2_*
  • Gość

Napisano 01 listopad 2012 - 15:18

Również dziękuję za info, też mam podobny problem :)
  • 0

#5 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 22:53

To życzę powodzenia przy odwołaniu. Moje odwołanie uwzględniono w całości.
Pozdrawiam
  • 0

#6 otco

otco

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 17:51

Witam wszystkich.
Nie zakładam nowego wątku ponieważ widzę,ze sprawa odwołania została juz poruszona wiec napiszę w tym temacie.

Od ponad 7 lat miałam przyznany znaczny stopień niepełnosprawnosci.
Ostatnio do 31 maja. Złozyłam wniosek na komisję jednak lekarz zabrał mi znaczny stopień a przyznał umiarkowany. Byłam bardzo zdziwiona bo przez te 7 lat mój stan zdrowia nie poprawił sie-jak tez sie nie poprawi. Ponadto lekarz powiedział mi wprost,ze nie moge mieć przyznanego znacznego stopnia niepełnosprawnosci gdyż w ZUS-ie mam orzeczona całkowita niezdolność do pracy a odpowiednikiem tego jest stopień umiarkowany. Bardzo mnie to zaskoczyło ponieważ całkowitą niezdolnośc do pracy mam orzeczoną juz 5 rok z kolei i w tym czasie czterokrotnie byłam badana przez powiatowy zespól d/s orzekania i nikt tego nie kwestionował. Tym razem stało sie inaczej.
Odwołałam sie do Wojewódzkiego zespołu. Dzisiaj dostałam decyzje i cóż. Orzeczenie zostało zmienione tylko w tej kwestii że zamiast na 2 lata przyznano mi ten stopień na stałe z opinia ze jestem zdolna do pracy tylko w warunkach pracy chronionej.
No troche to dla mnie kwadratuta koła. Bo nawet gdybym chciała podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej to po pierwsze nie moge tego zrobić bo ZUS zabierze mi rentę-jak sama nazwa wskazuje całkowita niezdolność do pracy czyli nie moge podjąć pracy a poza tym to zdrowie mi na to nie pozwala. Mam 2 guzy mózgu,utraciłam słuch na jedno ucho,nie widze na jedno oko,mam uszkodzony błednik po operacji mózgu wiec problemy z utrzymaniem równowagi.Nawet jak idę do sklepu to ktoś z domowników musi iść ze mną bo mam problemy ze zrozumieniem mowy w większej grupie ludzi.
I teraz moje pytanie.
Jak myslicie,jest sens odwoływać się do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych?
Powiem Wam szczerze że jestem zmeczona już tymi wszystkimi komisjami,badaniem mnie przez kolejnych lekarzy neurologów i psychologów i udawadnianiu im,że nie jestem wielbładem tylko naprawdę mam problemy ze zdrowiem i nie wymyśliłam sobie tego.
Czy ktoś z Was odwoływał sie do sądu?
Przepraszam ża przydługawy post ale chciał mniej wiecej opisać swoja sytuację. Oczywiście to nie wszystkie uszczerbki na zdrowiu spowodowane przez chorobę i operację
  • 0

#7 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 18:33

Rozumiem,że jestes zmęczona kolejnymi badaniami i jest Ci przykro,że musisz udowadniać ,że jestes chora.
Uważam jednak,że powinnas sie odwoływać.
Podam przykład mojej znajomej. Miała trzecią grupę z ZUS czasowo.Na kolejnej komisji renta została jej odebrana.Odwołała się do sądu.Trwało to długo nim zapadł wyrok. Sąd wysłał ją na dodatkowe badania,gdzie wyszło,że ma jeszcze inne poważne choroby. Powołano biegłych sądowych i w efekcie sąd przywrócił jej grupę,a nawet dostała 2.
Owszem kosztował ją to sporo wysiłku i nerwów,ale udowodniła swoje racje.
Pozdrawiam
  • 0

#8 otco

otco

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 18:51

Gdybym pracowała to cieszyłabym się z tego orzeczenia-że jest na stałe bo wiadomo,ze miałabym z tego tytułu przysługujące mi przywileje ale w tej sytuacji tak naprawdę to orzeczenie nic mi nie daje.
Zastanawia mnie to orzekanie.
No bo od poprzedniej komisji gdzie przyznano mi znaczny stopień nic sie w moim stanie zdrowia nie zmieniło-no chyba to ze w lutym tego roku musiałam przejść operacje oka bo groziła mi jego utrata. Jednak ta operacja nie spowodowała ze odzyskałam wzrok tylko zabezpieczyła moje oko.
I tak naprawdę to smieszne jest dla mnie jak lekarze analizuja dokumentacje,którą sie składa do wniosku bo w orzeczeniu napisali mi ze moge si starać o dofinansowanie do okularów-których nie musze nosić. Natomiast słowem nie wspomnieli o tym ze moge sie starac o dofinansowanie do aparatu słuchowego-gdyby sie nagle okazało że moje sprawne ucho zaczyna szwankować. Na lewe ucho nie moge nosić aparatu bo mam wycięty nerw słuchowy i aparat jest bezużyteczny.
JUż sama nie wiem co robić.
Z tego co zauważyłam to podstawowe pytanie jakie padało-i na jednej i na drugiej komisji to takie jak sobie radzę z czynnosciami samoobsługowymi typu mycie sie,ubieranie.
No ok. z tym sobie radzę ale juz samodzielne wyjście z domu to masakra. A jak sie robi szarówka to juz kompletna klapa. Cała lewa stronę mam wyłaczoną. Zero słuchu,zero wzroku i potężne zachwiania równowagi. Muszę iść z kimś pod rekę albo biorę ze sobą kikji do nordick walking żeby sie podpierać bo inaczej nie ma szans.A i kijki często nie pomagają...
  • 0

#9 marc87

marc87

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 19:32

zamiast sie zastanawiać zajrzyj do aktów prawnych to regulujących.. może wtedy skończysz się durnie zastanawiać i obwiniać wszystkich.. lekarze na komisjach nie sa świeci i napewno można im wiele zarzucić ale pisząc to w tym tonie grubo przeginasz.. żeby nie powiedzieć dosadniej..
  • 0

#10 otco

otco

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 19:41

zamiast sie zastanawiac zjarzyj do aktów prawnych to regulujacych.. mozew wtedy skonczysz sie durnie zastanawiac i obwiniac wszystkich.. lekarze na komisjach nie sa swieci i napewno mozna im wiele zarzucic ale pisząc to w tym tonie grubo przeginasz.. zeby nie powiedziec dosadniej..



Ton Twojej wypowiedzi jest złosliwy i zupełnie dla mnie niezrozumiały. Czy to jakaś zbrodnia zastanawiać się i pytać jesli człowiek nie wie? Czy ja komukolwiek ubliżyłam? Padło jakies nazwisko? Szukam osób które odwoływały sie do sądu zeby dowiedziec sie jak to wyglada.Aty prawne to jedno a rzeczywistośc to drugie
Nie obwiniam wszystkich tylko się zastanawiam.
Jeżeli nie umiesz nic konkretnego doradzic to mnie nie obrazaj bardzo prosze. Troche empatii.
  • 0

#11 marc87

marc87

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 19:43

Zbrodnia jest marudzenie bez posiada przesłanek do tego. Dlaczego do licha nie zajrzysz do tych aktów prawnych? Wiesz jaka jest praktyczna różnica w stopniach niepełnosprawności umiarkowanym a znacznym w p.c.d.o.n? Wiesz co zyskujesz a co tracisz dostając ten stopień, a nie inny? Podpowiem, czasem lepiej jest mieć umiarkowany niż znaczny. Poza tym branie kogoś na litość to jedna z najpodlejszych rzeczy.

http://www.niepelnos...pl/ledge/x/1808

i rozporzadzenie do tego

http://idn.org.pl/so...z/orzekanie.htm
  • 0

#12 otco

otco

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 19:53

Dlaczego do licha nie zajrzysz do tych aktów prawnych?


Bo może nie jestem tak elokwentna jak Ty?
Bo może własnie po to zarejestrowałam się tutaj aby ktos mnie pokierował gdzie szukać odpowiedzi na moje pytania.
Ale myslałam ze na forum dla osób niepełnosprawnych spotkam sie z checia pomocy i zrozumieniem a nie taka uszczypliwoscią.
Cóż...pomyliłam sie jak widać.
Dziekuje za cenne uwagi z Twojej strony. Poradze sobie sama.
Miłego wieczoru zycze i zdrowia.
  • 0

#13 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 22:42

Koleżanka,która ma z ZUS pierwszą grupę od kilku miesięcy, kilka dni temu miała komisję w PCPR. Na podstawie tej samej dokumentacji medycznej co w ZUS dostała umiarkowany stopień.
Widać ,że z tymi orzeczeniami bywa różnie.
Pozdrawiam
  • 0

#14 staniew

staniew

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 22:46

otco ja jestem z Warszawy i dla ON mamy bezpłatne porady prawne .Są one dla mieszkańców Warszawy ale zadzwoń i próbuj ,może Cię gdzieś pokierują.Kontakty są na:
http://www.niepelnos...pl/ledge/x/5029
  • 0
Lecz ci,którzy ufają Panu,nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły,
biegną,a nie mdleją, idą ,a nie ustają.

#15 marc87

marc87

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 20 listopad 2012 - 14:45

nie bywa róznie tylko niektórzy w wniosku nie podaja ze maja stopien w zus. art5 ww ustawy. porady prawne sa w kazdym MOPS.
  • 0

#16 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 20 listopad 2012 - 15:26

marc87moja znajoma złozyła decyzje z ZUS o pierwszej grupie i lekarz z PCPR wiedział o tym.
Ta sama dokumetacja medyczna,dokumenty z ZUS o pierwszej grupie i jednak niższy stopień w PCPR.
Więc jednak bywa różnie.
  • 0

#17 marc87

marc87

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 20 listopad 2012 - 20:31

Bo się przepisy ZUS zmieniały tj ZUS nie zawsze orzekał o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Niezdolność do pracy to stopień umiarkowany.
  • 0

#18 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 20 listopad 2012 - 22:29

Nic się nie zmieniło w przepisach od sierpnia do listopada tego roku.Znajoma ma z ZUS całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji czyli znaczny,a PCPR dał jej umiarkowany.
  • 0

#19 marc87

marc87

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 20 listopad 2012 - 22:36

To nich się odwoła powoławszy się na ww. artykuł.
  • 0

#20 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 23 listopad 2012 - 22:44

Znajoma była po poradę w jednej z organizacji dla ON i powiedziano jej,że orzeczenia moga byc różne z PCPR i ZUS,ponieważ każde orzeczenie jest na podstawie innych przepisów. Złożyła odwołanie zobaczymy z jakim skutkiem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych