Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta ZUS a Praca ???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 luk237

luk237

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 06 sierpień 2012 - 12:53

Witam, przyjaciele :)
Mam kilka pytań proszę o pomoc ???
Jestem osobą niepełnosprawną, która pobiera rentę z ZUSu i chciał bym pracować, ale z tego tytułu mam same nieprzyjemności.
Lekarz orzecznik ZUS wystawił mi orzeczenie, że jestem całkowicie niezdolny do pracy
Gdzie mogę podjąć pracę ??? Czy musi to być tylko i wyłącznie zakład pracy chronionej ???
Czy muszę na każdej rozmowie, rekrutacyjnej pokazywać orzeczenie z ZUSu ??? Czy wystarczy pracodawcy tylko informacja, że jestem rencistą ???
Oczywiście mam przyznaną grupę niepełnosprawności z MOPSU zaliczaną do stopnia Umiarkowanego.
Dzięki pozdrawiam :)
  • 0

#2 Gość_bodzio2_*

Gość_bodzio2_*
  • Gość

Napisano 06 sierpień 2012 - 18:44

Witaj, oczywiście pracę z twoim orzeczeniem (całkowicie niezdolny do pracy) możesz podjąć, jednak musi być pozytywna opinia lekarza Medycyny Pracy zgodnie z art.229 kodeksu pracy (badania wstępne), nie musi to być zakład pracy chronionej, możesz np. pracować przy komputerze, w zakładzie, lub mieszkaniu.

Należy powiadomić ZUS o podjęciu przez ciebie zatrudnienia, które to wynagrodzenie nie spowoduje zawieszenia, lub zmniejszenia wysokości twojej renty. :)
  • 0

#3 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 sierpień 2012 - 19:21

Czy muszę na każdej rozmowie, rekrutacyjnej pokazywać orzeczenie z ZUSu ??? Czy wystarczy pracodawcy tylko informacja, że jestem rencistą ???

Uzupełniając wypowiedź @bodzio2 dodam jeszcze, że nie musisz przy każdej rozmowie kwalifikacyjnej okazywać orzeczenia z ZUS, jeśli nie zostaniesz o to wyraźnie poproszony. W przypadku przyszłego pracodawcy taka informacja jest już istotna i ważna.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#4 luk237

luk237

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 07 sierpień 2012 - 14:39

A co jeśli zawieszę rentę z ZUSu muszę o niej mówić pracodawcy ???
  • 0

#5 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 sierpień 2012 - 16:09

A co jeśli zawieszę rentę z ZUSu muszę o niej mówić pracodawcy ???

Jak zawiesisz rentę z ZUS to już Twoja sprawa, masz do tego prawo i taki wybór (zarabiając więcej).
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#6 luk237

luk237

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 07 sierpień 2012 - 18:41

To nie chodzi o zarobek, ale o kłopot z zatrudnieniem. Najbliższy zakład pracy chronionej od mojego zamieszkania to 50 km w jedna stronę. I chciałbym pracować w zwykłej firmie. A okazując orzeczenie z ZUSu nie mam na to szans. Czy mając takie orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy muszę pracować tylko w ZPcH ???
  • 0

#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 sierpień 2012 - 19:34

Czy mając takie orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy muszę pracować tylko w ZPcH ???

Na to pytanie odpowiedział Ci już @bodzio2. Możesz pracować, gdzie chcesz pod warunkiem, że lekarz Medycyny Pracy Cię do tej pracy dopuści i nie musi być to koniecznie ZPCH. Nie da się inaczej i tyle.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#8 josse83

josse83

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 sierpień 2012 - 20:13

Witam ja mam pytanie odnośnie renty socjalnej którą posiadam i nowej pracy ( jest to umowa o pracę ) którą zaczynam za jakieś 2 tygodnie, zastanawiam się czy będę musiał odprowadzać wszystkie składki skoro już z tytułu renty socjalnej pewna część składek jest już odprowadzana. Chodzi mi o to że, jeżeli część składek jest już płacona to może teraz z tytułu umowy o pracę nie będę musiał wszystkich składek odprowadzać i może więcej z wypłaty mi zostanie w kieszeni. Z góry dziękuje z odpowiedź i pozdrawiam.
  • 0

#9 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 09 sierpień 2012 - 09:26

Niestety tutaj nic nie wykombinujesz. Do odprowadzania wszelkich składek jest zobowiązany pracodawca i Ty nie masz na to żadnego wpływu.
  • 0

#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 09 sierpień 2012 - 16:07

(...) ..., zastanawiam się czy będę musiał odprowadzać wszystkie składki skoro już z tytułu renty socjalnej pewna część składek jest już odprowadzana.

Proponuję w wolnej chwili zapoznać się z tym:
http://poradnik-kari...sz/article.aspx
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#11 niepelnosprawny30

niepelnosprawny30

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 25 sierpień 2012 - 14:27

Witam,
Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia. Przyznaną mam rentę socjalną, jednakże od kilku lat zawieszoną ze względu na to że pracuję i jak do tej pory moje dochody są na granicy kwot jaką można dorobić by nie zawieszać renty. Jednakże o kilka złoty przekraczają wyznaczony limit i stąd nie mogę otrzymywać świadczenia. Rentę socjalną nabyłem w wieku 18 lat na stałe z tytułu umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Obecnie mam 30 lat i od ponad 7 lat mam zawieszone prawo do renty. Cały czas pracuję ale od ok 3 lat mój stan zdrowia pogarsza się i stąd wystąpiłem do Zespołu Orzekającego Niepełnosprawność o ponowne przeanalizowanie mojej dokumentacji medycznej. Stąd od ponad 2 lat mam podwyższony do znacznego stopień niepełnosprawności - przyznany do końca 2015 roku. Ze względu na ponoszenie przeze mnie ogromnych wydatków na rehabilitację i leki potrzebuję wsparcia finansowego, pomimo że pracuję. Nie jestem w stanie podjąć dodatkowej pracy ale chciałbym wystąpić do ZUSu o przyznanie renty inwalidzkiej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, której próg dochodowy pozwoliłby mi nie zawieszać świadczenia. Stąd moje pytanie do Państwa, czy w sytuacji kiedy jestem aktywny zawodowo pomimo pogorszenia stanu zdrowia, mogę wystąpić do ZUS z wnioskiem? Ogólnie w środowisku osób niepełnosprawnych krąży opinia, że ZUS takie osoby które pracują, posiadają wyższe wykształcenie odgórnie skreśla na samym początku i załatwia negatywnie. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.
  • 0

#12 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 25 sierpień 2012 - 20:38

Witam,
Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia. Przyznaną mam rentę socjalną, jednakże od kilku lat zawieszoną ze względu na to że pracuję i jak do tej pory moje dochody są na granicy kwot jaką można dorobić by nie zawieszać renty.(...).


Jak na tak schorowanego to trzeba przyznać, że sporo zarabiasz skoro jesteś na granicy 2 510,80 zł.

Post edytowany-zmniejszono wielkość cytatu. Bardzo proszę o nie cytowanie całej czyjejś wypowiedzi, do której chcesz się odnieść, wystarczy fragment. Moderator.
  • 0

#13 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 25 sierpień 2012 - 20:45

Witam,
Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia. Przyznaną mam rentę socjalną, jednakże od kilku lat zawieszoną ze względu na to że pracuję i jak do tej pory moje dochody są na granicy kwot jaką można dorobić by nie zawieszać renty.(...).


Post edytowany-zmniejszono wielkość cytatu. Jw. Moderator.

Szykuj się już na odwołanie. ZUS nie da tobie renty socjalnej. Mam taką samą sytuacje jak ty.
Jestem chory od urodzenia i mam stopień umiarkowany do 2015 roku
Gdy skończyłem szkołe zawodową to pobierałem rentę socjalną. W 2005 roku podjełem się pracy i musiałem rente socjalną wstrzymać ponieważ przekraczałem próg dochodowy.
W maju 2011 r stawiłem się na komisji lekarskiej w Zusie i mi nie przedłużono. Od tamtego roku do dnia dzisiejszego moja sprawa toczy się w sądzie.
Mam przepracowane z przerwami ponad 5 lat pracy.
Obecnie jestem na zasiłku pielęgnacyjnym i pracuje.
  • 0

#14 anulaaaa92

anulaaaa92

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 listopad 2012 - 12:19

Witam. W 2010 roku przyznano mi rentę socjalną i mam całkowity zakaz pracy jednak wyjechałam za granicę i chciałabym się dowiedzieć czy tu mogę podjąć jakoś pracę? Nie wiem czy do Polski przychodzą jakieś dokumenty z tym związane czy nie.
  • 0

#15 Gość_biedruszczak_*

Gość_biedruszczak_*
  • Gość

Napisano 27 listopad 2012 - 09:36

Jak na tak schorowanego to trzeba przyznać, że sporo zarabiasz skoro jesteś na granicy 2 510,80 zł.


Post edytowany-zmniejszono wielkość cytatu. Jw. Moderator.

A co ma piernik do wiatraka? To jak ktoś jest mocno schorowany to nie może liczyć na godną pensję? Ogarnij się.
  • 0

#16 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 27 listopad 2012 - 12:42

To, że są niepełnosprawni, którzy wcale nie mogą pracować i żyją za 500 zł renty :) dasz palec to chcą całą rękę eh
  • 0

#17 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 27 listopad 2012 - 17:03

@Oli, jeżeli nie masz konkretnej odpowiedzi, to nie wypowiadaj się.
Twoje komentarze nic nie wnoszą w dyskusję, oprócz kąśliwych uwag i ocen.

  • 0

#18 Gość_PPrzemuSS_*

Gość_PPrzemuSS_*
  • Gość

Napisano 16 grudzień 2012 - 17:56

Czy jaśnie wielmożny/a Pan/i orzecznik ZUS bierze pod uwagę wysokość zarobków podejmując decyzję o przedłużeniu bądź wstrzymaniu renty inwalidzkiej?
  • 0

#19 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 16 grudzień 2012 - 18:05

Nie , tego Król Orzecznik ZUS nie bierze pod uwagę :)

A skoro o Państwie ZUSowskim mowa to może chwilowa odskocznia od poważnych tematów i odrobina "humoru".Ponoć fakt z życia :

"W Krakowie na chirurgii przyjmował doktor, którego męczył jeden pacjent, przychodząc już po raz czwarty celem wydania kolejnego zaświadczenia dla ZUS z powodu utraty w wypadku tramwajowym obu nóg. Problem w tym, że urzędnicy z ZUS uwzięli się albo na pacjenta, albo na chirurga, bo z uporem maniaka przyznawali za każdym razem rentę czasową.Gdy więc pacjent czwarty raz pojawił się z drukiem na kolejną rentę czasową, chirurg mocno się zdenerwował i napisał na druku, stawiając na tym
wszelkie urzędowe pieczątki orzecznika:
" UJEBAŁO MU OBIE NOGI I JUŻ MU ***** NIE ODROSNĄ !".
Facet, tydzień później, przyszedł z flaszką, bo dostał wreszcie rentę stałą!"

Wiem, że Mój wpis nie w Tym wątku ale taka mała odskocznia :)
  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#20 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 16 grudzień 2012 - 22:27

witam
Sami sobie zadajcie sobie pytanie.
Albo renta lub praca.
Bo teraz są marne szanse aby ktoś otrzymał rente i pracował.
Zus ma mało kasy i nam nie przedłuża świadczenia socjalnego.
Zus nam kradnie i zabiera pieniadze.
A sczególnie nas uzdrawia i krzywdzi.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych