Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Schorzenia specjalne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 14 luty 2012 - 13:56

Mam takie pytanie,ponieważ ostatnio zainteresował mnie temat schorzeń specjalnych na które przysługuje chyba wyższe dofinansowanie czy jakoś tak.

Co w sytuacji kiedy ktoś ma orzeczenie z jedną tylko literką nie określającą choroby tylko specjalizacje lekarza pod którą podchodzi ta choroba ? czy w takiej sytuacji też jest to schorzenie specjalne czy już nie ?
  • 0

#2 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 14 luty 2012 - 16:37

Z tego co wiem to orzeczenia o niepełnosprawności są ujednolicone i na każdym są uwidocznione symbole niepelnosprawności, a sprawa wyglada tak.
http://www.baza-wied...gory,4791,.html
  • 0

#3 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 14 luty 2012 - 23:02

Mam takie pytanie,ponieważ ostatnio zainteresował mnie temat schorzeń specjalnych na które przysługuje chyba wyższe dofinansowanie czy jakoś tak.

Co w sytuacji kiedy ktoś ma orzeczenie z jedną tylko literką nie określającą choroby tylko specjalizacje lekarza pod którą podchodzi ta choroba ? czy w takiej sytuacji też jest to schorzenie specjalne czy już nie ?


Nie ma żadnego znaczenia pieczątka. Jeśli nie ma wskazania nie ma wyższego dofinansowania. Kiedyś wystarczyło zaświadczenie od lekarza prowadzącego np. psychiatry, teraz musi być odpowiednia literaka na orzeczeniu.
  • 0

#4 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 15 luty 2012 - 00:59


Mam takie pytanie,ponieważ ostatnio zainteresował mnie temat schorzeń specjalnych na które przysługuje chyba wyższe dofinansowanie czy jakoś tak.

Co w sytuacji kiedy ktoś ma orzeczenie z jedną tylko literką nie określającą choroby tylko specjalizacje lekarza pod którą podchodzi ta choroba ? czy w takiej sytuacji też jest to schorzenie specjalne czy już nie ?


Nie ma żadnego znaczenia pieczątka. Jeśli nie ma wskazania nie ma wyższego dofinansowania. Kiedyś wystarczyło zaświadczenie od lekarza prowadzącego np. psychiatry, teraz musi być odpowiednia literaka na orzeczeniu.


To orzeczenie o którym pisałem nie podchodzi pod psychiatre.

Jeśli jest orzeczenie wydane dawno temu tylko z jedną literą to można wystąpić o zmiane tej litery na odpowiednie dla dzisiejszych czasów oznaczenie ? i czy trzeba od nowa składać dokumenty czy można dokonać tej zmiany na starych dokumentach ?

Czy takie wystąpienie o zmianę symbolu niepełnosprawności wiąże się z ponowną komisją ? bo orzeczenie jest wydane na stałe.

Czy taka zmiana symbolu to tylko formalność i mogą to zrobić bez komisji urzędowo albo bez stawiania się obywatela czy od nowa byłaby ta procedura przyznawania orzeczenia ?

Jeśli ta procedura miałaby być od nowa to występujący o zmiane symbolu byłby traktowany tak jak osoba, która formalnie w chwili komisji nie ma takiego orzeczenia ? czy np. orzeczenie byłoby zupełnie nowe tak jakby tego starego nie było czy dwa orzeczenia stare i nowe ? 
Zna ktoś odpowiedzi ? 
i to jest przykład jak niepełnosprawni "mogą" liczyć na pomoc innych niepełnosprawnych,a raczej jak niemogą liczyć na pomoc nawet teoretyczną,zadałem pytania i nie mam odpowiedzi, zadzwoniłem do odpowiedniego urzedu,zapytałem o to i mam odpowiedź,celowo piszę do odpowiedniego urzędu bo skoro mi tutaj nikt nie pomógł teoretycznie to dlaczego ja mam "wykładać kawę na ławę" i mówić co i jak.
  • 0

#5 56lidia

56lidia

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 luty 2012 - 23:09

a ja ci odpowiem ,bo ten problem przerobiłam ...synowie mają na stale przyznane orzeczenie o symbolu 04 O/P z roku 1997-oznaczało to w tamtym czasie oczy -płuca /dzisiaj jest to oczy-choroba psychiczna/Dzwoniłam do orzecznictwa w Zielonej Górze i do PFRONU w Warszawie i nic nie można zrobić ponieważ tamte orzeczenia są ważne i nie ma podstaw do ich zmiany.Nawet w wymienianych legitymacjach nadal są przepisywane stare symbole.Kontrolerzy i kadrowe w zakładach pracy są zmuszeni sprawdzać symbole razem z datą ich przyznania-czyli aktualną w tamtym tylko czasie.Problem podobno zgłaszano naszym parlamentarzystom ale utknął w gąszczu podań. 
myślę że byłoby wyjście i możliwość ponownej komisji w orzecznictwie jeśli był przyznany umiarkowany stopień niepełnosprawności a choroba uległa pogorszeniu to ponowna komisja zmieniająca stopień na znaczny nadałaby aktualny symbol.O -oczy są schorzeniem specjalnym ale dawne P-już nie,dzisiejsze P-tak.
  • 0

#6 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 24 luty 2012 - 06:49

a ja ci odpowiem ,bo ten problem przerobiłam ...synowie mają na stale przyznane orzeczenie o symbolu 04 O/P z roku 1997-oznaczało to w tamtym czasie oczy -płuca /dzisiaj jest to oczy-choroba psychiczna/Dzwoniłam do orzecznictwa w Zielonej Górze i do PFRONU w Warszawie i nic nie można zrobić ponieważ tamte orzeczenia są ważne i nie ma podstaw do ich zmiany.Nawet w wymienianych legitymacjach nadal są przepisywane stare symbole.Kontrolerzy i kadrowe w zakładach pracy są zmuszeni sprawdzać symbole razem z datą ich przyznania-czyli aktualną w tamtym tylko czasie.Problem podobno zgłaszano naszym parlamentarzystom ale utknął w gąszczu podań. 
myślę że byłoby wyjście i możliwość ponownej komisji w orzecznictwie jeśli był przyznany umiarkowany stopień niepełnosprawności a choroba uległa pogorszeniu to ponowna komisja zmieniająca stopień na znaczny nadałaby aktualny symbol.O -oczy są schorzeniem specjalnym ale dawne P-już nie,dzisiejsze P-tak.


Zgłoszenie problemu do Sejmu chyba nic nie da bo trzymając się zasady,że prawo nie działa wstecz to zostaje nowa komisja, jeśli może być nowa komisja to chyba rozwiązuje problem i chyba bez sensu jest to zgłaszać do Sejmu.

tak z ciekawości - jaka propozycja była zgłoszona do Sejmu, czego dokładnie dotyczyła ?
i z jakimi reakcjami się spotkała ta propozycja zmiany ?
  • 0

#7 56lidia

56lidia

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 24 luty 2012 - 21:53

ale przy znacznym stopniu niepełnosprawności przyznanym na stałe nie ma podstaw do składania wniosku nowego i w Orzecznictwie nie przyjmują wniosku o zmianę zapisu,gdyż nie przewiduje tego prawo .Jakiś ustawowy zapis mógłby ujednolicić symbole choroby i wtedy można by wymienić tylko legitymacje/ale pani stwierdziła że to by były dla nich dodatkowe koszty./
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych