Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 lennon

lennon

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 23 listopad 2011 - 17:05

Witam
Wczoraj odebrałem moje orzeczenie przyznano mi umiarkowany stopień niepełnosprawności pomimo tego że poprzednio tj przez ostatnich 5 lat miałem stopień znaczny . Chcę odwołać się od tego orzeczenia ze względu na to że przez ostatnich 5 lat nic w moim stanie zdrowia nie uległo zmianie a nawet trochę się pogorszyło.
I tu moje pytanie jak mam sformułować treść odwołania i czy do odwołania dorzuca się jakieś załączniki typu wyniki badań opinie, lekarskie? Bardzo proszę o szybką odpowiedź
  • 0

#2 lukaszo81

lukaszo81

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 24 listopad 2011 - 10:50

Stopień niepełnosprawności zależy nie tyle od faktycznego stanu zdrowia, co od dokumentów lekarskich, świadczących o schorzeniach i ich leczeniu. Nie mam informacji na temat Twoich chorób oraz tego, jakie w związku z nimi dokumenty załączyłeś do wniosku. To, że został Ci przyznany stopień niepełnosprawności niższy niż dotychczas wskazywałoby na to, że załączyłeś po prostu mniej papierów w stosunku do poprzedniego wniosku. Mój ojciec miał stopień lekki na cukrzycę. W trakcie gdy orzeczenie to było jeszcze ważne, zdiagnozowano u niego zaawansowaną marskość wątroby w przebiegu przewlekłego zakażenia wirusem C. W związku z tym faktem oraz podjęciem leczenia w tym kierunku, ojciec złożył ponownie wniosek o zmianę stopnia niepełnosprawności w związku z istotnym pogorszeniem zdrowia. I teraz masz przykład jak to działa - lekarze szacują, że zakażenie nastąpiło ok. 30-40 lat temu. Wirus niszczył wątrobę podstępnie, nie dając przy tym żadnych niepokojących objawów. Diabetolog i inni lekarze zwracali uwagę tylko na wyniki dla nich istotne, więc np. małopłytkowości nikt nie zauważył. Gdyby ojciec wiedział wcześniej, wcześniej podjąłby leczenie i miałby szansę na całkowity powrót do zdrowia. Jednak dla zespołu orzekającego o stopniu niepełnosprawności znaczenie ma to, od kiedy wiesz o chorobie i się leczysz, a dokładniej - od kiedy masz dokumenty to potwierdzające, jakie one są i ile ich jest. Co do odwołania, jeśli faktycznie Twój stan zdrowia się nie poprawił, a nawet trochę się pogorszył i posiadasz na to dokumenty, których nie załączyłeś do wniosku albo po prostu je załączyłeś, ale zespół mimo to Cię zdegradował poprzez przyznanie Ci stopnia umiarkowanego, odwołuj się. Z tego co wiem, odwołanie w pierwszej kolejności rozpatruje lekarz orzecznik, podobnie jak odwołanie od każdej decyzji administracyjnej - najpierw rozpatruje je organ wydający, który może:
- znaleźć podstawy do zmiany decyzji bądź uchylenia decyzji w całości lub części i wydanie nowej decyzji,
- nie znaleźć podstaw do uwzględnienia odwołania i przekazać sprawę do organu drugiej instancji (tutaj Wojewódzki Zespół d/s Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności chyba). Odwołanie składasz na piśmie do Wojewódzkiego Zespołu (chyba - musisz doczytać w pouczeniu) za pośrednictwem Powiatowego Zespołu, bezpośrednio w siedzibie Powiatowego Zespołu lub pocztą z poświadczeniem odbioru. Masz na to bodajże 14 lub 7 dni.
Tak więc próbuj!
  • 0

#3 Brigid

Brigid

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 255 postów

Napisano 24 listopad 2011 - 20:08

Tak, dorzuca się załączniki.
Wypisz sobie argumenty i przygotuj dokumenty na ich potwierdzenie.
Najlepiej kopie z zaznaczeniem "oryginały do wglądu". Żeby nie mogli Ci zgubić dowodów.
Tylko nie przegap terminu.
  • 0
Mój awatar jest legalny :) Autor: Andika18 | Dreamstime.com
Prawo autorskie wymaga podania autora i źródła.
Będę wdzięczna za nie usuwanie żadnego z tych fragmentów z podpisu.

#4 olimpia

olimpia

    Podpowiadacz

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPip
  • 227 postów

Napisano 25 listopad 2011 - 21:22

Odwołanie warto, a nawet trzeba napisać. Z autopsji wiem ,że nie wymaga specjalnej formy. Najlepiej opisać w prosty sposób jak niepełnosprawność ogranicza podstawowe czynności dnia codziennego i to jest istotne. wiem co mówię, w moim przypadku to było bardzo skuteczne.
Oczywiście dołączenie badań etc. w załącznikach jak najbardziej.
Odwołanie z tego co wiem we właściwym terminie(jeśli się nic nie zmieniło to 14 dni od daty otrzymania) składa się w PCPR, a ten jeśli podtrzymuje swoją pierwszą decyzję przekazuje do Wojewódzkiej Komisji.
Ściskam kciuki i życzę powodzenia ! :)
  • 0
"Pamiętaj, szczęście nie zależy od tego, kim jesteś i co wiesz. Zależy wyłącznie od tego co myślisz" (Dale Carnegie)

#5 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 28 listopad 2011 - 23:59

a ja mam takie pytanie
jeśli orzeczenie jest na stałe i się nie odwołasz to zostaje już takie do końca życia i nikt ani nic nie móże tego orzeczenia już zmienić ?
  • 0

#6 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 30 listopad 2011 - 08:12

ciekawy, część! Wiesz automatycznie grupy orzeczenia nie zmienią jeśli nie złożysz wniosku o ponowną komisje także pozostaje tak jak jest pisze przecież że do 14 dni można składać o ponowną komisje po upływie tego terminu nie można. Chyba że stan zdrowia się pogorszy to wuwczas można składać ponownie na komisje. Pozdrawiam Sylwia
  • 0

#7 lennon

lennon

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 23 styczeń 2012 - 18:22

Złożyłem odwołanie wezwali na komisje ale niestety decyzja komisji odwoławczej odmowna zostaje tak jak orzekła pierwsza instancja.Dziękuję Wszystkim, Którzy udzielali mi podpowiedzi i cennych wskazówek.
  • 0

#8 dawidk29

dawidk29

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 lipiec 2014 - 09:34

Witam mam problem ponieważ składałem papiery i wyniki badań do Starostwa Powiatowego odnośnie zdolności na Warsztaty Terapii Zajęciowej i niestety mnie odrzucili.Potem się odwoływałem i wezwali mnie do Wojewódzkiego Orzecznitwa o stopniu Niepełnosprawności i także moją kandydaturę na Warsztaty odrzucili.Owszem mam na stałe przyznany stopień niepełnosprawności i oni nawet nie czytali moich historii chorób.Moim zdaniem to jest czysta Dyskryminacja bo nigdzie do pracy się nie dostanę.Nie mam pojęcia gdzie mam uderzyć żeby zmienili zdanie bo w domu się po prostu nudzę a wśród rówieśników jest inaczej.Oni po prostu traktują nas jak śmieci,które można wyrzucić i zniszczyć


Użytkownik dawidk29 edytował ten post 23 lipiec 2014 - 09:36

  • 0

#9 a222

a222

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 23 lipiec 2014 - 14:40

Tak jak widzę w komentarzach słusznie napisano, samo ORZECZENIE się nie ZMIENIA dopóki nie staniesz na ponowną komisję.


  • 0

#10 kjkj

kjkj

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 74 postów

Napisano 31 lipiec 2014 - 19:27

mam na stałe przyznany stopień niepełnosprawności i oni nawet nie czytali moich historii chorób.

W tej styuacji istotne jest jaki masz stopień niepełnosprawności i jaki symbol przyczyny niepełnosprawności.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych