Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jaką książkę obecnie czytacie i jaką polecacie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
601 odpowiedzi w tym temacie

#221 castle

castle

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 05 luty 2017 - 12:27

Obecnie czytam książkę Johna Hoopera  - Włosi.

 

 wlosi-b-iext43469170.jpg


  • 0

#222 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 01 marzec 2017 - 17:49

Simon Sebag Montefiore w "Jerozolima. Biografia" opisuje dzieje miasta trzech religii monoteistycznych od czasów króla Dawida po czasy współczesne. Fascynująca podróż w czasie po mieście o bogatej i skomplikowanej historii.

 

352x500.jpg


  • 0

#223 Gość_sliwka_*

Gość_sliwka_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2017 - 20:24

Ostatnio przeczytałam Kwiat pustyni prawdziwa historia Warris Dirie.Polecam.

Ja to czytałam kilka lat temu rzeczywiście fajna. Też polecam.

 

Ja teraz czytam "Całuję. Mama" Moniki Orłowskiej. Szybko się czyta, książka jest o siostrach, które zmagają się z uporządkowaniem i podzieleniem majątku po zmarłej mamie.
Wcześniej czytałam "Uprowadzone" - o porwanych dziewczynkach i o kacie, który je gwałcił.


Użytkownik kuba edytował ten post 08 marzec 2017 - 11:02
Połączono posty, poprawiono odstępy

  • 0

#224 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 09 marzec 2017 - 21:52

"Dzieci Arbatu" Anatolija Rybakowa.

 

dzieci-arbatu.jpg


  • 1

#225 Gość_Tommy_*

Gość_Tommy_*
  • Gość

Napisano 10 marzec 2017 - 18:08

Teraz czytam wszystkie książki ks, Kaczkowskiego


  • 0

#226 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 13:11

Metody prowadzenia polityki, prawo jako narzędzie walki z politycznymi oponentami, wykorzystywanie stanowiska do niecnych działań, ewidentnie łamanie praw obywatelskich do własnych celów. To nie opis naszej rzeczywistości. Przez tysiące lat zmienia się dekoracja, w której żyją ludzie, ale nie oni sami. O tym, jak działała machina biurokratyczna w Rzymie w I w.p.n.e. opowiada pierwsza część "Trylogii Rzymskiej" Roberta Harris'a pt. "Cycero". Czyta się bardzo dobrze, więc na pewno sięgnę po następne części.

 

530243-352x500.jpg 


  • 0

#227 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 27 marzec 2017 - 17:06

Wreszcie do mnie dotarła pozycja, na której oparto serial Belle Epoque. Jakoś nie przypadł mi do gustu pierwszy odcinek i darowałem sobie resztę. Zobaczymy jaka będzie książka.

 

541371-352x500.jpg


  • 1

#228 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 10 kwiecień 2017 - 19:14

Keith Houston "Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski". Rzadko kupuję książki w wersji papierowej, a na tę się skusiłam. Jestem wygodnicka, więc kupiłam w księgarni internernetowej i się rozczarowałam. Nie tyle co do zawartości merytorycznej, bo ta wydaje się, po lekturze kilkudziesięciu stron, w porządku. Zawiedziona jestem stroną edytorską. Wyobrażałam sobie, że książka o historii książki będzie zawierała interesujące zdjęcia, rysunki etc. Niestety, ilustracje są ubogie. Szkoda, bo dopracowanie wizualne takiej pozycji znacznie podniosłoby jej walor estetyczny. Jednakże przeczytać warto.

 

552122-352x500.jpg


  • 0

#229 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 14 kwiecień 2017 - 07:43

Kubo, jestem bardzo ciekawa Twojej opinii po lekturze, "Najdłuższej nocy". Napisz kilka zdań, gdy tylko skończysz czytać. Pozdrawiam.


  • 0

#230 Gość_corina_*

Gość_corina_*
  • Gość

Napisano 18 kwiecień 2017 - 14:45

Zbeletryzowana biografia Marthy Freud,żony twórcy psychoanalizy Zygmunta Freuda.

"Marta F."  Nicolle Rosen

 Dla mnie książka świetna,napisana w formie listów.Czyta się jakbyśmy byli uczestnikami życia tej kobiety pozostającej w cieniu męża,który okazuje się być człowiekiem wyjątkowo egoistyczno-despotycznym.Sporo ciekawych rzeczy o społeczności Żydowskiej ich kulturze zwyczajach, i mnóstwo refleksji nad życiem,przemijającym czasem,obawach,pragnieniach młodej dziewczyny a potem starej kobiety u progu swych dni.


  • 0

#231 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 07 maj 2017 - 10:52

Jakie obrazy widzimy przed oczami na hasło "Afryka"? Safari, egzotyczne wczasy na łonie cudownej przyrody, ale też nędza, głód i biedne wioski, po których biegają nagie dzieciaczki. A jak jest naprawdę?

Kontynent jest olbrzymi, obrazy są różnorodne. Dariusz Rosiak w reportażach pt. "Żar. Oddech Afryki", stara się opisać czym żyje ten kontynent. Każdemu państwu poświęca jeden rozdział. Nie da się jednak na kilkudziesięciu stronach przedstawić przeszłość i teraźniejszość oraz dać odpowiedzi na wszystkie pytania. W czasie lektury tych pytań powstaje coraz więcej, a odpowiedzi  jakby mniej i bardziej niejednoznaczne. Warto przeczytać i pomyśleć, bo więcej w nas stereotypów niż rzetelnej wiedzy.

 

zar-oddech-afryki.jpg


  • 0

#232 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 12 czerwiec 2017 - 16:53

Skandale, których bohaterami są artyści nie są znamionem naszych czasów. W Młodej Polsce, czyli na przełomie XIX i XX wieku, też się działo. Żona nie była żadną przeszkodą, by odbić połowicę koledze, który przygarnął pod swój dach i jednocześnie spłodzić dziecko trzeciej. To Stanisław Przybyszewski. Nijaka Maria Komornicka w późniejszym czasie nosiła męskie ubrania, każąc nazywać siebie Piotrem. Czyżby jeden z pierwszych przykładów problemu z określeniem swojej seksualności? Nikt nie rozumie decyzji Wyspiańskiego, który żeni się z prostą chłopką. Zresztą nie tylko on znalazł żonę wśród do tej pory upośledzonej i wzgardzonej klasy społecznej.

 

O tych i paru innych ciekawostkach z życia młodopolskiej bohemy pisze Iwona Kienzler w książce "W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski.". Opracowanie przeczytałam podczas minionego weekendu.

 

  548622-352x500.jpg


  • 0

#233 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 19:25

Akcja „Milczenia” Shūsaku Endō rozgrywa się w Japonii w XVII w. Jest historią młodych i naiwnych portugalskich księży, którzy pełni wiary i naiwności płyną do kraju Kwitnącej Wiśni, by odnaleźć swojego nauczyciela i przy okazji szerzyć chrześcijaństwo. Trafiają jednak na czas, gdy shogunowie prześladują wyznawców zachodniej religii. Naiwność, arogancja, nieznajomość nie tylko języka, ale także kultury i sytuacji politycznej doprowadzają do katastrofy. Autor kibicuje księżom. Ja wręcz przeciwnie. Szanuję Japończyków za umiejętność obrony swojej tożsamości. Każda ze stron, broniąc swoich racji, szafowała ludzkim życiem. Ta historia nie mogła skończyć się dobrze.

 

546065-352x500.jpg


  • 0

#234 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 05 lipiec 2017 - 08:56

"Kapelusz cały w czereśniach" Oriany Fallaci. Wbrew tytułowi nie jest to łzawe romansidło-czytadełko, "Kapelusz" jest monumentalną sagą rodziny pisarki. Fallaci wykonała tytaniczną pracę szukając swoich korzeni. Opowieść zaczyna się pod koniec XVIII wieku, kiedy to na rozczłonkowaną wciąż Italię, zwala się plaga, wszelkie zło pod postacią Napoleona Bonaparte.

Autorka w znakomity sposób tknęła nowe życie w swoich przodków, zarówno ze strony ojca, jak i matki. Postaci są pełnokrwiste, widać w nich czułość, jaką obdarza je ich praprawnuczka, Orhana. Jednak kreślone portrety nie są przesłodzone, przez to niestrawne dla czytelnika. Czyta się znakomicie. Lektura mądra, wciągająca, w sam raz na lato.

A skąd tytuł? Posłuchajcie: kiedy prapradziadek Carlo po raz pierwszy ujrzał praprababkę Catarinę, miała ona na głowie kapelusz ozdobiony prawdziwymi, dorodnymi czereśniami :D .

 

352x500.jpg


  • 0

#235 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 09 lipiec 2017 - 15:46

Ostatnio  czytam.  Praktycznie nałogowo książki - Elżbiety Cherezińskiej. Zaczęło się  od "Hardej" i wpadłem. Wspomniana książka opowiada o piastowskich  wątkach w Skandynawii. Tylko uwaga  książka wciąga,  jak dobra  kawa ciągle chce się więcej. Przez co trudno się skupić w pracy :D

Pisarka.

Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 10 lipiec 2017 - 10:50
poprawiono błędy.

  • 0

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#236 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 11 lipiec 2017 - 14:21

Wołanie grobu autorstwa Simona Beckett'a.


  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#237 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 11 lipiec 2017 - 19:52

Piotrze, doskonale Cię rozumiem. Jeśli śledziłeś poprzednie moje wpisy, to zapewne zauważyłeś, że równie namiętnie czytam powieści Cherezińskiej. W tej chwili w kolejce czeka najnowsza pozycja autorki "Płomienna korona", będąca trzecią częścią cyklu, którego akcja dzieje się w ostatniej fazie rozbicia dzielnicowego.


  • 0

#238 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 23 lipiec 2017 - 17:57

Hanif Kureishi "Ostatnie Słowo"

 

Gra zwana pożądaniem.
Harry dostaje zlecenie – ma napisać biografię Mamoona, wielkiego pisarza, zapomnianego przez świat celebryty, świntucha, cudzołożnika, kłamcy, zbira i być może mordercy. Wokół krążą: obdarzona włoskim temperamentem żona pisarza, służąca, która nocą zamienia się w seksualnego wampa, narzeczona z Londynu i krwiożerczy wydawca. Harry ma obsesję na punkcie zlecenia – jest Reżyserem, detektywem, a nawet Stwórcą. Rozdaje role, kreuje rzeczywistość i wszystkich prowokuje. Ale czy na pewno to on pociąga za sznurki?
Hanif Kureishi, mistrz kąśliwego języka, powraca w autoironicznej i zabawnej opowieści o władzy i manipulacji, seksie, sztuce i próbie wykreowania siebie. Wciągająca historia, intrygujący bohaterowie i zaskakujące zakończenie.


  • 0

#239 koktajlowa

koktajlowa

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 27 lipiec 2017 - 07:21

Obecnie czytam "Behawiorystę" Remigiusza Mroza. Kryminał.


  • 0

#240 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 01 sierpień 2017 - 19:45

Słowo się rzekło... Elżbieta Cherezińska "Płomienna korona".

 

plomienna_korona.jpg


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych