Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Rehabilitacja,turnusy rehabilitacyjne;ośrodki i sanatoria - opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#21 graza63

graza63

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 22 styczeń 2011 - 08:12

Witam serdecznie :)
Znalazłam w necie spis ośrodków sanatoryjnych , może ta teoretyczna wiedza komuś się przyda...ale myślę, że najlepszą wiedzę na ten temat niewątpliwie ma Andrzej-szacuneczek :shy:



Sanatoria leczące chorobę Parkinsona

* Sanatorium "Włókniarz"
* Sanatorium Eden - Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny PZN
* Klinika Uzdrowiskowa "Pod Tężniami" im. Jana Pawła II
* NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe "CHEMIK"
* Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO
* Zdrowotel - Mazowsze Łeba
* Medical SPA Sanatorium Unitral
* Zakład lecznictwa uzdrowiskowego "Gryf"
* Hotel Medical SPA Malinowy Zdrój
* Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy "Równica"
* Dom Wypoczynkowy Mazowsze
* NZOZ Centrum Rehabilitacji dla osób chorych na stwardnienie rozsiane
* Sanatorium Uzdrowiskowe "Nida-Zdrój"
* 23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny
* Ośrodek Sanatoryjno-Rehabilitacyjny "Leśna Polana"
* Sanatorium Uzdrowiskowe Róża
* Sanatorium uzdrowiskowe Kos
* Sanatorium Uzdrowiskowe Rosomak
* Sanatorium Uzdrowiskowe "Narcyz"
* Sanatorium Uzdrowiskowe Chemik
* Villa Park - Hotel Klinika Zdrowia i Urody
* 22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny
* Szpital Uzdrowiskowy Nr 1
* Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy "Belweder"
* POD JODŁĄ - Sanatorium - Hotel
* SANATORIUM "BIAŁY ORZEŁ"
* SZPITAL UZDROWISKOWY "EXCELSIOR"
* SANATORIUM "USTRONIE"
* SANATORIUM "STARE ŁAZIENKI"
* Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pomorskie Centrum Rehabilitacji Sanatorium Panorama Morska
* Sanatorium Chrobry
* Uzdrowisko Konstancin-Zdrój
* HOTEL MIŁOMŁYN ZDRÓJ - MEDICAL SPA & VITALITY
* Ośrodek Sanatoryjno- Wypoczynkowy ZNP "Nauczyciel"
* Hotel ORW Azoty Sp. z o.o.
* Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy "ZAGŁĘBIE"
* Ośrodek Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy "Muflon"

A to link do stronki, gdzie można znaleźć dokładny opis każdego ośrodka sanatoryjnego.

http://www.sanatoria...parkinsona.html

Pozdrawiam :) :)
  • 0
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.

— Phil Bosmans

#22 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 24 styczeń 2011 - 18:20

Witam
Do informacji zawartych w ofertach ośrodków a tym bardziej pośredników powinniśmy podchodzić b. sceptycznie. Im zależy przede wszystkim by klient kupił usługę. Chęć spełnienia wymagań kuracjusza najczęściej nie idzie w parze z możliwościami. Przykład san. Włókniarz w Busku. Duży moloch. Ekipa medyczna b. liczna. Baza rehabilitacyjna pow. przeciętnej. Gdyby było prawdą co podają na temat PD i schorzeń kręgosłupa to lekarz pierwszego kontaktu na informację o tych dolegliwościach mojej żony powinien natychmiast przejrzeć posiadaną dokumentację chorób, skonsultować przebieg kuracji z neurologiem (i) i rehabilitantami mającymi doświadczenie w w/w schorzeniach i ustalić przebieg kuracji. Tak nie było. Rodzaj zabiegów w 50% ja wymuszałem. W ORW bywa jeszcze gorzej. Mam nadzieję, że Szybka trafiła lepiej i po powrocie zda nam relację. Mimo tych uwag uważam, że pobyt nasz we Włókniarzu nie był stratą czasu i pieniędzy.
  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#23 szybka

szybka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisano 25 styczeń 2011 - 20:21

W wątku "Ze świata medycyny" przedstawiłam propozycję książkową dla zdobycia wiedzy o chorobie P. i ćwiczeniach ruchowych, niektóre mają wiele wspólnego z PNF-em. Ćwiczenia są dobrane wg rodzaju niesprawności i stopnia zaawansowania choroby. - z ilustracjami. Polecam.
  • 0

#24 Armin

Armin

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów

Napisano 16 marzec 2011 - 14:18

Opis metody PNF

Program rehabilitacji, ustalany jest na podstawie badania i dobrany jest indywidualnie do aktualnych możliwości pacjenta. Fizjoterapeuta posiada bogaty wachlarz technik, umożliwiający mu dobranie możliwie efektywnej formy ćwiczeń.
Metoda PNF, to przede wszystkim filozofia, czyli pewien ogół zasad pracy z pacjentem, który umożliwia efektywne osiągnięcie celu - powrotu do zdrowia.

•Ćwiczenia są zawsze bezbolesne
•Fizjoterapeuta wykorzystuje pewne mechanizmy neurofizjologiczne (irradiacja, wzmocnienie) w celu poprawy zaburzonej funkcji danego odcinka ciała
•Rehabilitacja ukierunkowana jest na leczenie konkretnej zaburzonej funkcji a nie tylko struktury, dlatego pacjent uczy się najbardziej potrzebnych dla niego czynności dnia codziennego
•Ćwiczenia odbywają się w wielu często zmieniających się pozycjach wyjściowych, terapia jest ciekawa, urozmaicona
•Pacjent bierze czynny udział w procesie rehabilitacyjnym również poprzez udział w wyznaczaniu tzw. krótkich celów terapii oraz poprzez intensywny plan ćwiczeń domowych
•Każda rehabilitacja przynosi konkretny rezultat, udokumentowany testem na problem funkcjonalny. Dzięki temu fizjoterapeuta na bieżąco kontroluje i optymalizuje plan rehabilitacji
W terapii metodą PNF, Fizjoterapeuta wykorzystuje specyficzne dla metody wzorce ruchowe, które przebiegają trójpłaszczyznowo, w tzw. płaszczyznach diagonalnych (skośnych), efektywnie angażując możliwie największą ilość grup mięśniowych, biorących udział w danym ruchu. Taka forma ruchu, stanowi bardzo bogate źródło aferentacji, czyli impulsacji od efektora (Np. receptorów czucia głębokiego we włóknach mięśniowych, jednostek wykonywających dany ruch) w kierunku kory somatosensorycznej, czyli ośrodkowego układu nerwowego. Bardzo ważnym elementem tych wzorców ruchowych, jest składowa rotacyjna wzorca.
Rehabilitant, wykorzystując zasady główne torowania, czyli ułatwiania nauki danego ruchu, potrafi skuteczniej aniżeli ma to miejsce w tradycyjnie rozumianej kinezyterapii, osiągnąć z pacjentem wyznaczony cel.
Intensywna aferentacja, czyli zsumowane w czasie i przestrzeni bodźce, docierające do OUN, osiągana jest poprzez stosowanie w terapii następujących zasad:
•kontakt manualny rehabilitanta z daną częścią ciała, odbywa się przy pomocy tzw. chwytu lumbrykalnego, który efektywniej stymuluje receptory czucia powierzchownego (dotyku, temperatury) w skórze, dokładnie określa kierunek wykonywanego ruchu oraz umożliwia pracę z optymalnie dobranym oporem
•opór manualny: jest dostosowany optymalnie do możliwości i potrzeb pacjenta, dawkowany przeciwko wszystkim składowym ruchu, poprzedzonym optymalnym rozciągnięciem włókien mięśniowych (wydajniejszy skurcz danej grupy mięśniowej). Zastosowany prawidłowo, umożliwia osiągnięcie optymalnej irradiacji (patrz niżej) pożądanej grupy mięśni synergistycznych
•Irradiacja (promieniowanie pobudzenia): stwarza rehabilitantowi możliwość zaktywizowania chorego obszaru ciała pacjenta (skurcz osłabionych jednostek mięśniowo-ścięgnistych), pracując na zdrowym i prawidłowo funkcjonującym rejonie ciała pacjenta - przeciwstronnej kończynie górnej, kończynie dolnej, tułowiu itp., w jednym łańcuchu kinematycznym
•kontakt werbalny rehabilitanta z pacjentem oraz kontakt wizualny pacjenta z daną częścią ciał, wykonującą ruch
•wykorzystanie technik trakcyjnych oraz aproksymacji i stretchu itp.
•zmiana normalnej kolejności sekwencji ruchu (timing for emphasis) w celu możliwie efektywnej poprawy osłabionej składowej wzorca ruchu

Terapia PNF kładzie bardzo duży nacisk na reedukacje prawidłowego stereotypu chodu. W zależności od aktualnych możliwości psychoruchowych pacjenta, istnieje możliwość doskonalenia każdej fazy cyklu chodu w dogodnej i bezpiecznej dla pacjenta pozycji wyjściowej.
Przygotowanie do właściwej reedukacji chodu może odbywać się na macie, począwszy od pozycji niskich, bezpiecznych dla pacjenta - w leżeniu na plecach, poprzez pozycje w siadzie klęcznym, klęku, klęku jednonóż itp. Bardzo istotnym elementem rehabilitacji chodu, są aktywności w pozycji siedzącej, przygotowujące do wstawania m.in. : stabilizacja pozycji, symetryczne ruchy miednicy, praca we wzorcach dla głowy, szyi i tułowia, kombinacje ruchów łopatki oraz miednicy itp. Praca w pozycji wysokiej (pozycja stojąca), która wydatniej angażuje mechanizmy nerwowo - mięśniowe odpowiedzialne za utrzymanie równowagi i wykonanie danej czynności ruchowej, to przede wszystkim stabilizacja pozycji, nauka przenoszenia ciężaru ciała, aktywność w staniu jednonóż oraz inne odwzorowujące każdą fazę chodu ćwiczenia, często z wykorzystaniem przedmiotów rehabilitacyjnych w postaci taśm gumowych, trenerów równowagi, poręczy rehabilitacyjnych itp.
  • 0
Kto chce - szuka sposobów...Kto nie chce - powodów...
"Módl się, żyj nadzieją i nie martw się" - Św.O. Pio"

#25 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 23 maj 2011 - 22:42

Witam !
W ostatnim kwartalniku Parkinson-Polska jest relacja szefa łódzkiego Stowarzyszenia osób z PD p.Juliana Tomalczyka o Domu Wypoczynkowym Rybitwa w Dźwirzynie. Wybieramy się na turnus w terminie 2.09 do 16.09.11. Jest możliwość wypoczynku połączonego z rehabilitacją w towarzystwie osób zaprzyjaźnionych z Parkinsonem. Chętni mogą skontaktować się ze Stowarzyszeniem. Namiary w kwartalnikach.
Pozdrawiam Andrzej
  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#26 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 30 listopad 2011 - 22:42

Witam!
Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia z tegorocznego pobytu w Ośrodku Rybitwa w Dźwirzynie będą przydatne dla osób odwiedzających ten wątek.
Z wypoczynku połączonego z zabiegami rehabilitacyjnymi skorzystało około czterdziestu
członków łódzkiego Stowarzyszenia osób z chorobą Parkinsona i ich Rodzin-Słonik oraz parę osób z innych miejscowości.
Plusy tego ośrodka to:
a/ duża życzliwość gospodarzy,
b/ wzorowa obsługa personelu,
c/ fantastyczny ( mający dużą wiedzę teoretyczną jak i doświadczenie praktyczne) masażysta
reagujący na indywidualne potrzeby chorego.
Poza tym pobyt indywidualny nie odbiegałby od ogólnego standardu.
Ale w tym przypadku przyjechała grupa zorganizowana, która przywiozła ze sobą dwie rehabilitantki (grupowe zajęcia ruchowe) oraz logopedę.
To sprawiło, że dla większości chorych pobyt był bardzo aktywny a zatem i korzystny.
Bardzo dużo kuracjuszy podkreślało zaletę możliwości bezpośrednich rozmów osób zmagających się z takim samym schorzeniem.
Wnioski nasuwają się same. Proszę przypomnieć moje wpisy na ten temat rok temu ( posty 209, 221, 228 oraz 22 z tego wątku) a także co napisali: - 215, 224 oraz w dniach 18.01; 20.01; 11.02; 13.02.b.r.
Moim zdaniem jeśli sami możemy decydować o miejscu i terminie kuracji (odpadają sanatoria finansowane przez NFZ), powinniśmy albo – albo :
- dokleić się do zorganizowanej grupy ( informacji szukać w Stowarzyszeniach i w Fundacji,
w Rybitwie na następny turnus przybyło ponad 30 parkinsonowców z różnych zakątków kraju).
- dogadać się np. na tym forum czy też bezpośrednio.
Wyjeżdżając indywidualnie często jesteśmy narażeni na rozczarowania.
Pozdrowienia. Andrzej
  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#27 befkoni

befkoni

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 01 grudzień 2011 - 23:47

przydatna opinia. dziękuje
  • 0
odzież dla niepełnosprawnych 4care

#28 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 04 styczeń 2012 - 02:03

Witam !
Wczoraj rozmawiałem telefonicznie ze znajomą, z turnusu w Dźwirzynie. Dzwoniła z Oddziału Rehabilitacji Stacjonarnej "NEPTUN" w Jantarze. Jest tam na trzytygodniowej kuracji ze skierowania neurologa w ramach NFZ. Opinia: REWELACJA ! dobre warunki, doskonali rehabilitanci, pięć zabiegów dziennie. Jest ona po obustronnym wszczepieniu stymulatorów, pan P "dał jej trochę w kość" więc można na jej zdaniu polegać.
Pozdrawiam. Andrzej
PS Niezrozumiały marazm zapanował forum działu:Graza, Krisa, Szybko dlaczego milczycie? Wypowiadanie się jest formą terapii, przecież to wentyl psychiczny. Chyba, że znaleźliście, po krótkotrwałym pobycie na pokładzie OFON-u, następną trzecią łajbę i tam żeglujecie.
Aniu i Giselo dziękuję za wiadomość na PW. Postaram się odpisać możliwie jak najszybciej. A.
  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#29 Armin

Armin

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów

Napisano 04 styczeń 2012 - 19:56

(...)Chyba, że znaleźliście, po krótkotrwałym pobycie na pokładzie OFON-u, następną trzecią łajbę i tam żeglujecie.(...)

Bez takich insynuacji proszę!
  • 0
Kto chce - szuka sposobów...Kto nie chce - powodów...
"Módl się, żyj nadzieją i nie martw się" - Św.O. Pio"

#30 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 16 luty 2012 - 01:47

Witam serdecznie Wszystkich!

W ostatnim biuletynie PARKINSON zamieszczone są wspomnienia p. Jadwigi Skierczyńskiej (Członek Zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Osób z chorobą Parkinsona) z pobytu w Dźwirzynie. Uzupełniają one moje wypociny z 26 postu.
W tym momencie przypomniałem sobie rzuconą 27.08.2010 przez propozycję spotkania osobistego. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem przez , , , , , . Inicjatywa ta nie została wprowadzona w czyn. Pojawia się szansa realizacji tego pomysłu. Tak jak w ub. roku planowany jest pierwszy turnus wrześniowy głównie dla łodzian i prawdopodobnie (jak było w roku ub.) następny dla wszystkich innych chętnych. Dowiadujcie się albo w łódzkim Stowarzyszeniu, albo bezpośrednio w Rybitwie. W roku ubiegłym na obu turnusach był komplet kuracjuszy (nie tylko z PD, ze wszczepionymi rozrusznikami także).
Pozdrawiam. Andrzej
  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#31 tadeuszpilch

tadeuszpilch

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 sierpień 2012 - 10:35

Pokoje są wyremontowane, jasne, czyste, Pani sprząta 2-3 razy w tygodniu. Personel bardzo miły, życzliwy, pomocny i co najważniejsze kompetentny. Jedzenie dobre. Piszę ten komentarz, ponieważ jadąc do sanatorium z małymi dziećmi byliśmy przerażeni czytając opinie (same negatywne). Okazało się że był remont i jest bardzo sympatycznie. Polecamy.
  • 0

#32 asiakkkk

asiakkkk

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 17 wrzesień 2012 - 11:10

My w tym roku mieliśmy misję nie z tej ziemi:) Musieliśmy połączyć urlop z opieką nad dziećmi i 70 letnią Babcią;) Wiadomo, że ekstremalne rozrywki i nocne imprezy odpadają, dlatego zdecydowaliśmy się wybrać do Sanatorium, szczególnie, że babcia miała dofinansowanie z NFZ. Byliśmy w bardzo urokliwym miejscu Szczawno-Jedlina. Miejsce z bogatą historią, nasz wybór w dużej mierze podyktowany był pijalnią wód uzdrowiskowych. Podobno kiedyś te wody były sławne na całym świcie, przynajmniej tak mi powiedziano w ośrodku;) Duży plus za obsługę i opiekę medyczną. Dzięki temu Babcia szła na zabiegi a my na wędrówki po szlakach;) Ogólnie miejsce jest niesamowite, mieszkając przez cały rok w zakurzonym mieście zapomina się, że są jeszcze takie miejsca na ziemi:) Jedyne co mi się nie podobało to pokoje, być może trafiliśmy na kiepską lokalizację pokoi bo były trochę ciemne. Ale w końcu nie przyjechaliśmy tam żeby siedzieć w pokojach i oglądać tv, także i tak nas prawie wcale w nich nie było. Posiłki smaczne i treściwe, choć babcia czasem narzekała, że nie może czegoś tam pogryźć :) Kierownictwo bardzo sympatyczne, wszelkie nasze prośby były natychmiast spełniane.
  • 0

#33 backsztag

backsztag

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 18 luty 2014 - 00:37

Witam !

Łódzkie Stowarzyszenie " Słonik " organizuje wspólne pobyty na turnusach rehabilitacyjnych. Informacje:

http://www.parkinson...rehabilitacyjne.

Pozdrawiam A.T.


  • 0
Cokolwiek dzieje się z Tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei.
Im więcej wiesz o chorobie tym łatwiej Ci kontrolować objawy.

#34 _Michas

_Michas

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 22 lipiec 2014 - 10:47

Ja mogę polecić Centrum Rehabilitacyjne Norman w Koszalinie specjalizujące się między innymi w leczeniu pacjentów z DPM, zaburzeniami psychomotorycznych i neurologicznymi, a także po wylewach i chorych na stwardnienie rozsiane. Jedną z technik rehabilitacji jest ćwiczenie na "pająku" - urządzeniu rehabilitacyjnym, które umożliwia wykonywanie pełnego programu ćwiczeń w każdej dowolnej pozycji: 

 wykonywać ćwiczenia od biernych, aż po oporowe

- ćwiczyć w kontrolowany sposób dowolne grupy mięśniowe

- stymulować koordynację ruchową

pionizować pacjenta

- stymulować zmysł równowagi

- uczyć chodzenia

- uczyć szukania swego ciała w przestrzeni

- hamować patologiczne i wyzwalać prawidłowe wzorce ruchowe.

 

Opinie i dokładny opis rehabilitacji możecie znaleźć na stronie centrum :  http://www.normanrehabilitation.com/


  • 0

#35 Madeline66

Madeline66

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 24 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 16:34

witam :D Mam prośbę do Państwa. Czy ktoś mógłby mi polecić dobry osrodek rehabilitacyjny dla osób z PD po DBS nad morzem?? Tylko z tych co realizują dofinansowania ze środków PFRON?? Będę bardzo wdzięczna.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych