Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

zasiłek pielegnacyjny - dochód?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 01 listopad 2009 - 11:54

Mnie też kiedyś odjęli i też mnie to zdziwiło.
Dochodu nie miałam żadnego (wspólnego też nie, bo żyłam w jednoosobowym gospodarstwie, wiec przysługiwał mi na 100% - czyli tłumaczeniem Minutki jednak np. u mnie nie daje się wyjaśnić)

Sama czekam na odpowiedź, czy jednak słusznie odejmują (ale skoro jest nas więcej, to pewnie tak...)

Dodano ndz 1 lis 12:31:21 2009 :
Zapytałam na kilku forach prawniczych (na jednym chyba zdublowałam temat ;) teraz zauważyłam, no ale cóż, może szybciej ktoś odpowie dla pewności.
Na razie tutaj:
http://forum.prawnik...showtopic=72938
Czyli raczej prawidłowo.
  • 0

#2 karczek

karczek

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 31 październik 2009 - 14:26

Witam! otrzymywałem zasiłek stały z MOPS-u. Po orzeczeniu o niepełnosprawności otrzymałem prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Wobec czego MOPS pomniejszył mi wysokość zasiłku stałego o kwotę otrzymywaną jako zasiłek pielęgnacyjny zaliczając ten zasiłek jako mój dochód. Czy to jest zgodne z prawem? Czy zasiłek pielęgnacyjny jest dochodem? Proszę o pilną odpowiedź, gdyż kończ mi się termin odwołania. Pozdrawiam. Andrzej
  • 0

#3 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 31 październik 2009 - 19:02

Nie wiem na 100% ale myślę, że MOPS dlatego to zrobił żeby nie powstał wyższy wasz wspólny dochód który sprawiłby by że zabrali by ci uprawnienia do zasiłku stałego.
  • 0

#4 K71

K71

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 01 listopad 2009 - 14:04

Witam .Znalazłam taki zapis, wynika z niego, ze zasiłek pielegnacyjny jest dochodem i o jego wysokość pomniejszany jest zasiłek stały!Maksymalna kwota zasiłku stałego wynosi 444 zł, minimalna – 30 zł. Zasiłek wypłacany jest w wysokości różnicy między kryterium dochodowym a dochodem osoby (lub na osobę w rodzinie). Bliżej wyjaśniają to poniższe przykłady.

Przykład 1:
Jedynym dochodem samotnej osoby niepełnosprawnej, całkowicie niezdolnej do pracy, jest zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 477 zł. Różnica wynosi: 477 – 153 = 324 zł. Kwota zasiłku stałego w przypadku tej osoby została ustalona na 324 zł.

Przykład 2:
W rodzinie jest osoba niezdolna do pracy z powodu wieku. Po zliczeniu dochodów tej rodziny okazało się, że na jedną osobę w rodzinie przypada 200 zł. Kryterium dochodowe na osobę w rodzinie wynosi 351 zł. Różnica wynosi: 351 – 200 = 151 zł. Kwota zasiłku stałego w tym przypadku została ustalona na 151 zł.

Dodano pon 2 lis 06:55:59 2009 :
Witam ponownie.Chciałam zwrócic uwage, na tekst dot.swiadczenia pięlegnacyjnego w dziale Nowości.Myslę, ze jest w nim błąd, gdyż są użyte wyrazy zasiłek, co uwazam za nieprawidłowe, bo w tym przypadku nie chodzi o zasiłek pielęgnacyjny który wynosi 153 zł tylko o świadczenie, a to jest zupełnie cos innego!Uwazam, ze należy w tym teksie zrobic poprawki, o 100zł wzrasta świadczenie a nie zasiłek pielęgnacyjny, chociaz i ten prawdopodobnie ma byc wyższy od listopada!
  • 0

#5 malinek

malinek

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 25 listopad 2009 - 22:37

Witam!
Na jakiej podstawie miałby wzrosnąć zasiłek pielęgnacyjny od listopada?
  • 0

#6 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 25 listopad 2009 - 22:59

Nie jest wyższy od listopada.... Ale faktycznie miał wzrosnąć, tylko nie pamiętam, od kiedy, chyba od 2010 roku. Jednak minimalnie - o 20 zł.
  • 0

#7 Claire

Claire

    Podpowiadacz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 26 listopad 2009 - 16:25

A ja czytałam, że zasiłek pielęgnacyjny ma wzrosnąć od marca 2010 i wynosić tyle samo co dodatek pielęgnacyjny czyli 173,10 zł.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych