Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna a rejestracja w PUP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 motyliczka83

motyliczka83

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 14 lipiec 2009 - 18:40

Czy posiadajac rente socjalna i majac orzeczenie o znacznym stopniu niepeln. mozna byc zarejestrowanym w urzedzie pracy jako osoba bezrobotna?
jakie to niesie za soba ryzyko, korzysci?
  • 0

#2 Balbina

Balbina

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 postów

Napisano 14 lipiec 2009 - 18:43

Ja mam umiarkowany stopień i rentę socjalną i byłam zarejestrowana w PUP. Tylko miałam status osoby poszukującej pracy a nie bezrobotnej. Ponieważ renta socjalna jest moim źródłem dochodu. Co miesiąc musiałam się odhaczać, że byłam i że nic dla mnie nie mają :D
  • 0
...uparcie do celu tylko iść
na innych nie patrzeć często zbyt
dla siebie zbierać gwiazdy...

#3 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 14 lipiec 2009 - 18:45

Jako bezrobotna nie, bo masz dochód.
Ale możesz jako niepełnosprawna poszukująca pracy nie pozostająca w zatrudnieniu
(o czym nie wszystkie panie w PUP-ach wiedzą! i często wprowadzają w błąd, nie pozwalając się rejestrować)

Art. 11. 1. Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać z usług lub instrumentów rynku pracy na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o promocji".

2. Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:

1) szkoleń;
2) stażu;
3) prac interwencyjnych;
4) przygotowania zawodowego w miejscu pracy;
5) badań lekarskich, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji;
6) zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji;
7) finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji.
  • 0

#4 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 14 lipiec 2009 - 20:13

pola01, hey! a mnie urzedniczka miesiac temu gdy bylam w urzedzie pracy to poinformowala ze przy rencie socjalnej niemozna takze korzystaz z szkolen, pozdrawiam
  • 0

#5 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 14 lipiec 2009 - 20:27

Ale ciekawe, czy niby tylko przy socjalnej czy w ogóle przy rencie.

Najlepiej następnym razem idź z tym fragmentem ustawy o promocji i zatrudnieniu i niech na piśmie też da odpowiedź, gdzie jest niby zapis, że renta socjalna coś z tym koliduje.
Może czegoś nie wiem, ale wg prawa wydaje się, że powinnaś mieć prawo i jak pytałam w kilku miejscach (stowarzyszenia pomagające niepełnosprawnym) to każdy mówił, że osoba niepełnosprawna ma prawo do w/w rzeczy, byle nie pracująca.
  • 0

#6 punk

punk

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 postów

Napisano 14 lipiec 2009 - 21:34

Te urzędy wg mnie za bardzo nie pomagają, jeszcze teraz w dobie internetu to ci oni pracy nie znajdą, prędzej sam znajdziesz, jedyny plus to te szkolenia
  • 0

#7 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 14 lipiec 2009 - 22:46

pola1, ja tak naprawde niemam renty lecz zanim mialam komisje lekarska o rente odwolanie, to jeszcze zaszlam do urzedu pracy i zapytalam czy przy rencie socjalnej mozna z stazu korzystac, powiedziala ze nie a takze do szkolen nie i ze by trzeba bylo wuwczas byc zapisana jako poszukujaca pracy, a nie bezrobotna, a renty i tak nieuzyskalam
  • 0

#8 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 16 lipiec 2009 - 18:40

No to raczej pani wprowadziła w błąd, owszem jako poszukująca pracy, a nie jako bezrobotna - to prawda.
Ale jak cytowałam ustawę niepełnosprawny poszukujący pracy ma takie same prawa (staże, szkolenia) jak bezrobotny.
  • 0

#9 kka5

kka5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 09 sierpień 2009 - 17:23

czy podczas odbywania szkolenia przysługuje stypendium szkoleniowe
  • 0

#10 vicentee

vicentee

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 12 sierpień 2009 - 12:53

a można się zarejestrować jako osoba poszukująca prace a np po miesiącu sie wyrejestrowac?
  • 0

#11 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 12 sierpień 2009 - 13:34

kka5 hey, chodzi pewno tobie po odbyciu czy sie uzyskuje stypedium szkoleniowe, to juz pewno zalezy od prezydenta miasta jakie wydal zasady, wejdz najlepiej na stronke swojej miejscowosci i tam tobie sie wyswietli tam pisze, moge powiedziec na przykladzie umnie jest tak ze po odbyciu szkolenia dostaje sie takie stypendium lecz tylko wylsacznie dla osob ktore niemaja wyksztalcenia czyli tylko skoncyzli szkole podstawowa, dla osob ktore niemoga znaesc pracy dlugi czas, Pozdrawiam
  • 0

#12 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 12 sierpień 2009 - 14:14

Każdy może się wyrejestrować, kiedy chce. Ale nie wiem, po co Ci rejestrowanie tylko na miesiąc?
Jeśli akurat masz na myśli staż (bo tego nie wiemy, co masz na myśli), to akurat trzeba co miesiąc się podpisywać, więc się traci prawo do niego rezygnując z rejestracji i można też ponieść koszty z tym związane, chyba że się znajdzie zatrudnienie.
  • 0

#13 motyliczka83

motyliczka83

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 23 sierpień 2009 - 17:12

A co to jest to stypendium szkoleniowe?? :)
  • 0

#14 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 24 sierpień 2009 - 08:39

Odpowiadam bez pewności, jedynie, co wygrzebałam.
http://www.twoja-fir...zrobotnych.html

Wyglądana to, że stypendium szkoleniowe dostaje się za przygotowanie zawodowe, co w sumie jest pdobne do stazu, ale chyba na bardziej rygorystycznych warunkach.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych